GeriEğitim LGS sonuçları bugün saat kaçta açıklanacak? MEB'den bazı bilgiler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

LGS sonuçları bugün saat kaçta açıklanacak? MEB'den bazı bilgiler

LGS sonuçları, nitelikli liseler arasından birinde eğitimlerini gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar tarafından araştırılmaya devam ediliyor. LGS sonuçları aracılığıyla 1 milyon 200 bin öğrencinin sınav neticelerini erişime açacak olan Milli Eğitim Bakanlığı, bu aşamadan sonra tercih dönemine geçecek. İşte, LGS sonuçları hakkında birçok kişinin merakla araştırdığı detaylı bilgiler

LGS sonuçları bugün saat kaçta açıklanacak? MEB'den bazı bilgiler

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Liselere Geçiş Sınavı (LGS) sonuçlarının ve yerleştirme kılavuzunun bugün açıklanacağını duyurdu. Yaklaşık 1 milyon öğrencinin katıldığı LGS sonuçlarına göre, 1.367 okuldaki 126 bin 510 kontenjana sınavla girilecek. Bazı özel okullar da, merkezi sınav puanına göre öğrenci alacak. LGS sonucuyla bir okula yerleşemeyen yüzde 90 ise, adrese dayalı olarak evine yakın okullara kaydedilecek. Hiçbirine giremeyen öğrencinin kaydı doğrudan açık liseye yapılacak. MEB Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin’in açıklamasına göre, devlet liseleri için öğrencilerin tercihleri temmuzun ilk haftasından itibaren alınacak.

LGS sonuçları bugün saat kaçta açıklanacak MEBden bazı bilgilerKOLEJDE ÖN KAYIT ZAMANI
Özel okullarda ön kayıtlar da başlıyor. Sınavla öğrenci alan Türk ve yabancı özel okullar, bugünden itibaren yarın akşama kadar taban puanlarını ilan edecek. 1 Temmuz saat 17.00’ye kadar ön kayıt alacaklar. Taban puanı tutan birkaç koleje birden ön kayıt yapılabilecek. 1 Temmuz akşamı saat 20.00’de okulların asil ve yedek listeleri ilan etmesi bekleniyor. Kolejlere kayıt 6 Temmuz’a kadar sürecek, 6 Temmuz’da ise serbest kayıt dönemine geçilecek. Özel okula kesin kayıt olup MEB sisteminden sınav sonuçlarına göre tercih yapanların listesi MEB tarafından iptal edilecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle