GeriEğitim Diploma denklik işlemleri hızlanacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Diploma denklik işlemleri hızlanacak

Diploma denklik işlemleri hızlanacak

YÖK Üyesi Doç. Dr. Zeliha Koçak Tufan, diploma denklik işlemleriyle ilgili yapılan yeni düzenlemeyle kaliteden ödün vermeden sistemi kolaylaştırıcı ve hızlandırıcı önlemler alındığını söyledi.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Üyesi Doç. Dr. Zeliha Tufan, Resmi Gazete'de dün (5 Aralık) yayımlanan Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliği'nde diploma denklik süreçleriyle ilgili yeni düzenlemelere yer verildiğini hatırlattı.

Yurtdışında öğrenim gören öğrenci sayısında artış yaşandığını belirten Tufan, eğitimlerini tamamlayarak yurda dönenlerle yabancı uyrukluların diplomalarının ilgili ülkelerden teyidinin beklenmesinin, resmi evrakların kontrol süreçlerinde bazı gecikmelere yol açtığını söyledi. Tufan, YÖK olarak son iki yıldır ilgili kurumlar ve Dışişleri Bakanlığı ile görüşülerek işlemlerin hızlı sonuçlandırılması için girişimlerde bulunulduğunu belirtti.

Yeni düzenlemeyle diploma denklik işlemlerinde kaliteden ödün vermeden sistemi kolaylaştırıcı ve hızlandırıcı önlemler alındığının altını çizen Tufan, şöyle konuştu:
"Düzenlemeyle teyit yazışmalarının başvuru öncesinde öğrenci daha ilgili ülkedeyken başlatılabilmesine olanak sağlandı. Ayrıca orijinal diplomaların denklik süreçleri boyunca kişiye teslim edilmemesi bazı mağduriyetlere neden olabiliyordu. Orijinal belgelerin başvuruda incelenip görüldükten ve noter onaylı örnekleri alındıktan sonra kişiye teslim edilmesi planlanıyor."

Tufan, yeni yönetmelik kapsamında işlemleri kolaylaştırıcı ve hızlandırıcı yönergeler hazırlandığını söyledi.

Diploma denklik işlemleri hızlanacak

KALİTESİZ OKULA, MERDİVEN ALTI ÜNİVERSİTEYE TANINMA YOK
Tufan, geçmişte daha çok üniversite görüşleriyle ilerleyen işlemlerde gecikmeler yaşanması nedeniyle son iki yıldır yapılan çalışmalarla başvuru dosyalarının incelenmesi işlemlerinin, farklı üniversitelerden alanında profesyonel öğretim üyelerinden oluşan Bilim Alanı Danışma Komisyonları marifetiyle yürütülmeye başlandığını belirtti.

Bu kapsamda, özellikle tıp, diş hekimliği, mühendislik, hukuk gibi alanlarda her bir dosyanın münferiden bu komisyonlarca incelendiğini aktaran Tufan, ayrıca aynı okuldan mezun ancak farklı ders veya staj yapmış kişilere farklı sürelerde lisans tamamlama kararı alınabildiğini anlattı.

Yeni yönetmelikle birlikte okulların resmi olarak tanınmasına yeni kıstaslar getirildiğine dikkati çeken Tufan, "Balkanlarda ve farklı coğrafyalarda giderek artan sayıda eğitim seviyesi düşük özel üniversite açılabiliyor. Resmi olarak tanınmayan okullardan alınan diplomalara denklik işlemleri yapılmayacak. Kalitesiz okula, merdiven altı üniversiteye tanıma olmayacak" dedi.

Diploma denklik başvurularıyla ilgili de bilgi veren Tufan, başvurunun ardından ön inceleme ve dosya inceleme süreçlerinin de iyileştirildiğini söyledi.

Zeliha Koçak Tufan, diploma denkliği süreçleriyle ilgili şöyle konuştu:
"Öncelikle mezun öğrencilerden başvuru evrakları eksiksiz bir şekilde alınıyor ve kaydediliyor. Büyükelçilikler aracılığıyla üniversiteyle diploma teyit yazışması yapılıyor. Bilim Alanı Danışma Komisyonu ve üniversite görüşü alınarak dosya içerik açısından inceleniyor. Gerekli görüldüğü takdirde ek evrak talep ediliyor. Dosya, tanıma ve denklik komisyonunca ve Yürütme Kurulunca değerlendiriliyor. Bu işlemler sonucunda başvuran kişiye ya doğrudan denklik verilir ya da Seviye ve Yeterlilik Belirleme Sistemi'ne (SYBS) yönlendiriliyor ya da reddediliyor."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle