GeriEğitim Çocuklardaki ‘sosyal’ tehlike
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocuklardaki ‘sosyal’ tehlike

Sosyal Medya Uzmanı Ümit Sanlav, “Sosyal medyanın imkânlarından faydalanırken, çocukların ve mahremiyetin korunmasına yönelik önlemler almalıyız” dedi.

Çocuklardaki ‘sosyal’ tehlike

Teknolojik imkânlara ve alım gücüne bağlı olsa da her yaştan, her ruh halinden ve her kesimden kullanıcısıyla hayatımızın önemli bir köşesine yerleşmiş olan sosyal medya, bir yandan fırsat ve çeşitli olanaklar sunarken, bir yandan da tehlike saçıyor. Özel hayatla, sosyal paylaşımın çizgilerinin net bir şekilde çizilmemesinin sosyal ve psikolojik bazı olumsuzlukları beraberinde getirdiğini ifade eden Sosyal Medya Savaşları Kitabı Yazarı Ümit Sanlav, “Sosyal medyayı kullanırken dikkat etmemiz gereken önemli konuların başında kendilerini korumak konusunda bize ihtiyaç duyan çocuklarımızı, sosyal medyanın olumsuz etkilerinden korumak gelir” diyor.

Sanlav şöyle devam ediyor:

Yaş sınırı yok gibi

“Bilindiği üzere sosyal medya araçlarını kullanmak için yaş sınırı 13’tür. Bu yüzden lütfen 13 yaşın altındaki çocuklarınızı sosyal medyadan uzak tutun. Ailelere tavsiyemiz çocuklarının fotoğraflarını sosyal medya sitelerinde paylaşmamalarıdır. Her zaman iyi niyetli olmayan insanlar bulunur ve bu fotoğrafları alıp, çeşitli fotoğraflar ve videolar hazırlayıp istedikleri gibi değiştirip, farklı amaçlarla da kullanabilirler. Her ne kadar sosyal medya mecralarında 13 yaşın altında üyelik alınamaz denilse de, resmi belge ile müracaat edilmediği için bu durum, aslında yaş sınırı olmadığı anlamına geliyor. Bu da yaşı tutmadığı halde sosyal medya kullanıcısı olan çocuklarımızı korumamız gerektiği anlamına geliyor.”

Çocuğunuzun arkadaşlarına dikkat!

Sanlav, dikkat edilmesi gereken bir diğer konunun da, çocukların tanımadığı kişilerle arkadaş olmasını engellemek, gelen arkadaşlık ve takip tekliflerini kabul etmemelerini sağlamak olduğunu belirterek, “Çocuğun her bir arkadaşı tek tek kontrol edilmeli, gerçekten kim olduğunu bildiği kişiler ile iletişim halinde olduğundan emin olunmalı. Zira her gördüğünüz çocuk fotoğraflı kullanıcı, çocuk olmayabilir. Erkek, erkek olmayabilir; kız, kız olmayabilir” diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle