GeriEğitim 2015 ALES başvuruları başladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2015 ALES başvuruları başladı

2015 ALES başvuruları başladı
refid:30204006-spot ilişkili resim dosyası

2015 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) sonbahar dönemi başvuruları başladı. 14 Ekim’e kadar sürecek.

Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanabilmek için, ÖSYM tarafından yapılan ve girilmesi zorunlu olan 2015 ALES Sonbahar Dönemi Sınavı, 22 Kasım’da düzenlenecek. Türkiye'de bir lisansüstü eğitimi programında öğrenim görmek isteyenler de ALES'e girmek zorunda. ALES'e yabancı uyruklular da girebilecek.

Güzel Sanatlar Fakülteleri ile konservatuvarlara alınacak yüksek lisans, doktora ve sanatta yeterlik öğrencilerinden, ALES’e girmiş olma koşulu aranmıyor. Ancak, Güzel Sanatlar Fakülteleri ile konservatuvarlardaki doktora programlarına başvurularda üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü senatolarınca ALES puan şartı getirilebiliyor. Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ihtiyacının karşılanması amacıyla veya kamu kurum ve kuruluşlar adına lisansüstü öğrenimi görmek üzere yurtdışına gönderilecek adayların seçiminde de bu sınavın sonuçları kullanılacak. Bu yolla yurtdışında lisansüstü öğrenim görmek isteyen adayların bu sınava girmeleri zorunlu. Mecburi hizmet yükümlülüğü olmaksızın, kendi imkânlarıyla yurtdışında lisansüstü öğrenim göreceklerin bu sınava girme zorunluluğu bulunmuyor.
Sınava başvurmak isteyen adaylar, Kılavuz ile Aday Başvuru Formu’na başvuru tarihleri içinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabilecek. Kılavuz dağıtımı yapılmayacak. Kılavuzda; başvuru, sınav, değerlendirme ile ilgili ayrıntılı bilgiler yer alacak. ÖSYM’den yapılan duyuruda, sınava başvuracak adayların bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerektiği belirtiliyor.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle