MENÜ

Ales

Ales ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Ales haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 377 Ales haberi bulunmuştur.

Ales Haberleri

ALES ne zaman 2018 ALES sınav tarihleri

ALES ne zaman? 2018 ALES sınav tarihleri

Akademik kariyer hedefleyen kişiler için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yılda iki kez düzenlenen Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'nın (ALES) bahar dönemi için çok az bir süre kaldı. Yakın zaman önce başvurularını tamamlayan adaylar şimdi, bir yandan sınava hazırlanırken bir yandan da sınav tarihini sorguluyor. Peki, ALES ne zaman? 2018 ALES İlkbahar Dönemi sınavı ne zaman yapılacak?

15.4.2018Gündem
Yakışıyor mu hiç kraliyete

Yakışıyor mu hiç kraliyete?

Kraliyet ailesi oturmayı kalkmayı bilir, sonuçta başka ne işleri var dersiniz. Ama öyle olmuyor işte. İspanya’da mavi kanlılar gelin kaynana kavgasına düştü. Sebebini biliyor musunuz? Mehmet İren

7.4.2018Hürriyet Pazar
ALES ne zaman 2018 ALES ilkbahar dönemi sınavı

ALES ne zaman? 2018 ALES ilkbahar dönemi sınavı

Yüksek lisans eğitimi almak isteyen ve akademik personel olma hayali kuran kişilerin girdiği bir sınav olan ALES yani Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'nın ne zaman yapılacağı merak konusu oldu. Başvuruları geçtiğimiz günlerde biten 2018 ALES ilkbahar dönem sınavının ne zaman yapılacağını merak eden adaylar, sınav tarihini internette sorguluyor. Peki, ALES ne zaman? 2018 ALES sınavı ne zaman yapılacak?

6.4.2018Gündem
ÖSYM, bu yıl 18 e-Sınav yapacak

ÖSYM, bu yıl 18 e-Sınav yapacak

ÖSYM, son zamanlarda elektronik sınav (e-Sınav) sayısını hızla arttırıyor. Sınavların önüne bir bir ‘e’ takısı geliyor.

3.4.2018Eğitim
ÖSYM sınavlarında 6 ayda 4 değişiklik

ÖSYM sınavlarında 6 ayda 4 değişiklik

ÖSYM tarafından düzenlenen sınavlarda geçen 6 ayda 4 değişiklik yapıldı. Bunlar arasında sınav merkezi sayısı artan da, yeni dil testleri eklenen de, geçerlilik süresi uzatılan da var. En çok yenilik ise ALES’te oldu. Çünkü ALES’in geçerlilik süresi ve uygulandığı merkez sayısı arttı, sınav süresi kısaldı, puanları eşit ağırlıklı hale getirildi, soru sayısı azaltıldı ve yılda iki defa da bu sınavın elektronik ortamda düzenlenmesi kararı alındı.

26.3.2018Eğitim
2018 ÖSYM sınav takvimi | KPSS - YKS - ALES - DGS - YDS - TUS başvuru, sınav ve sonuç açıklama tarihleri

2018 ÖSYM sınav takvimi | KPSS - YKS - ALES - DGS - YDS - TUS başvuru, sınav ve sonuç açıklama tarihleri

Milyonlarca adayın hayallerini gerçekleştirmek için gireceği sınavların başvuru ve sınav tarihleri en çok merak edilen konular arasında yer almaya devam ediyor. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) 2018 yılında yapacağı sınavlar için adaylar merak ettikleri soruların cevabını internette arıyor. Peki KPSS ne zaman? 2018 ALES ne zaman yapılacak? YKS 2018 ne zaman? İşte detaylar...

26.3.2018Gündem
ALES’in en başarısızları

ALES’in en başarısızları

ÖSYM’nin geçen yıl yaptığı 39 sınava 8.3 milyon aday başvurdu.

16.3.2018Eğitim
2018 ALES başvuruları için son gün bugün ALES başvuru ücretleri nereye yatırılır

2018 ALES başvuruları için son gün bugün! ALES başvuru ücretleri nereye yatırılır?

Akademik kariyer hedefleyen kişilerin gireceği ALES için ÖSYM'nin belirlediği başvuru süresi bugün son buluyor. Halen başvuru yapmayan adaylar, ÖSYM AİS sistemi aracılığıyla ya da ÖSYM Sınav Merkezleri'ne giderek başvurularını tamamlayabilir. Peki ALES başvurusu nereden ve nasıl yapılır? ALES başvuru ücreti ne kadar?

15.3.2018Gündem
2018 ALES başvuruları bitiyor ALES başvuru işlemi

2018 ALES başvuruları bitiyor! ALES başvuru işlemi

Kariyerini yüksek lisans yaparak bir adım daha ileri taşımak isteyen kişiler ve akademisyen olma hayali kuran vatandaşların girdiği ALES için ÖSYM tarafından belirlenen başvuru süresi bugün son buluyor. ALES'e girmek isteyen adaylar, nasıl başvuru yapılacağını ve ALES için kimlerin başvuru yapabileceği araştırıyor. Peki ALES için nasıl başvuru yapılır? ALES'e kimler başvuru yapabilir? ALES başvuru ücretleri ne kadar?

12.3.2018Gündem
İTÜ Çekirdek 11 bini aşkın başvuru aldı

İTÜ Çekirdek 11 bini aşkın başvuru aldı

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, İTÜ Çekirdek'in kurulduğu 2011’de 12 proje başvurusu aldığını söyledi. Karaca, "2017 sonu itibarıyla bu sayı 11 bin 96’ya ulaştı. 11 bin insan fikri için 'bize de merkezinizde yer verin' başvurusunda bulundu" dedi.

12.3.2018Eğitim
2018 ALES ne zaman yapılacak İşte ALES sınav tarihleri

2018 ALES ne zaman yapılacak? İşte ALES sınav tarihleri

2018 ALES sınavının ne zaman yapılacağı binlerce üniversite mezunu kişi tarafından en çok merak edilen ve araştırılan konular arasında yer almaya devam ediyor. Akademik kariyerlerinde ilerlemek ve kendilerini geliştirmek isteyen vatandaşlar, ALES sınavının yapılacağı tarihleri araştırıyorlar. Peki, 2018 ALES ne zaman yapılacak? İşte ALES sınav tarihleri.

8.3.2018Eğitim
2018 ALES başvuruları ÖSYM AİS üzerinden başladı... ALES başvuru ücreti ne kadar

2018 ALES başvuruları ÖSYM AİS üzerinden başladı... ALES başvuru ücreti ne kadar?

ALES başvurusu için beklenen tarih geldi. Kariyerlerinde bir basamak üste çıkmak ya da yeni bir sayfa açmak isteyenlerin başvuruda bulunacağı 2018 ALES başvurusu için müracaatlar, ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sistemi (AİS) ve başvuru merkezleri aracılığıyla alınmaya başlandı. Peki, internet üzerinden başvuru işlemini gerçekleştiren adaylar, ÖSYM üzerinden ödeme işlemini nasıl gerçekleştirecek? İşte, ALES başvurusu hakkında detaylı bilgiler

7.3.2018Eğitim
ALES’in en başarılıları

ALES’in en başarılıları

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’yla (ALES) ilgili detayları geçtiğimiz haftalarda açıklayan ÖSYM, yılda iki defa e-ALES yapılacağının da müjdesini verdi. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, 81 ilde düzenlenecek e-ALES’in tarihini, 1 Temmuz ve 30 Eylül olarak açıkladı.

6.3.2018Eğitim
ÖSYM ilk kez e-ALES yapacak

ÖSYM ilk kez e-ALES yapacak

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, yılda iki defa yapılan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'na (ALES) ilaveten yılda iki defa da e-ALES yapılma kararı alındığını belirtti. Özer, 2018’de yapılacak e-ALES sınav tarihlerini 1 Temmuz 2018 ve 30 Eylül 2018 olarak açıkladı.

5.3.2018Eğitim
ÖSYMden flaş ALES açıklaması | e- ALES ne zaman yapılacak

ÖSYM'den flaş ALES açıklaması | e- ALES ne zaman yapılacak?

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, yılda iki defa yapılan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'na (ALES) ilaveten yılda iki defa da e-ALES yapılma kararı alındığını belirterek, 2018 yılında yapılacak e-ALES sınav tarihlerini 1 Temmuz 2018 ve 30 Eylül 2018 olarak açıkladı.

5.3.2018Gündem
ALES ne zaman yapılacak İşte, 2018 ALES başvuru tarihi

ALES ne zaman yapılacak? İşte, 2018 ALES başvuru tarihi

ALES ne zaman yapılacak sorusu, akademik kariyer planı olan vatandaşlar tarafından araştırılmaya devam ediliyor. ÖSYM tarafından bu yıl 81 ilde yapılacağı müjdesinin verildiği ALES, 2018 yılı içerisinde sınava giren öğrenci sayısı kotanın altında kalsa da 81 ilde gerçekleştirilecek. Peki, ALES başvurusu ne zaman yapılacak? İşte, on binlerce kişinin merakla araştırdığı ALES tarihi hakkında detaylı bilgiler

26.2.2018Eğitim
ÖSYMden ALES raporu: Geçen yıllar başarıyı düşürüyor

ÖSYM'den ALES raporu: Geçen yıllar başarıyı düşürüyor

ÖSYM'nin internet sitesinde yer alan 2017 Sonbahar Dönemi ALES Değerlendirme Raporu'nun sonucuna göre, mezuniyet üzerinden geçen yıllar, sınav başarısına olumsuz yansıyor. Rapor, özellikle 2008 ve öncesinde mezun olan adayların puan ortalamalarının düşük, 2009 yılı ve sonrasında mezun olan ve eğitimine hala devam eden adayların puan ortalamalarının ise yüksek olduğunu ortaya koydu.

13.2.2018Eğitim
ÖSYM’den ALES değerlendirme raporu

ÖSYM’den ALES değerlendirme raporu

ÖSYM, ALES’le ilgili analizlerin yer aldığı ilk sınav değerlendirme raporunu yayımladı.

13.2.2018Eğitim
DGS artık 81 ilde yapılacak - 2018 başvuruları ne zaman

DGS artık 81 ilde yapılacak - 2018 başvuruları ne zaman?

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, DGS'nin bu yıl 81 ilde yapılacağını söyledi. ÖSYM'nin resmi sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı duyuru ardından 2018 DGS başvuru tarihleri gündeme geldi. Peki bu yılın DGS başvuruları ne zaman?

29.1.2018Eğitim
Araştırma görevlileri için lisansüstü eğitim tercihleri başladı

Araştırma görevlileri için lisansüstü eğitim tercihleri başladı

Statüleri 50/d olarak değiştirilen araştırma görevlilerinden yabancı dil puanı 65 ve üstünde olanların lisansüstü eğitim yapabilmesi için tercih işlemleri başladı. Araştırma görevlileri tercihlerini 19 Ocak saat 17.00’ye kadar yapabilecekler.

15.1.2018Eğitim
ÖSYM Başkanından ALES adaylarına müjde: Bin altı kota kalkıyor

ÖSYM Başkanı'ndan ALES adaylarına müjde: Bin altı kota kalkıyor

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, 2018'de Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavları'nda (ALES) "bin altı kota" uygulamasını kaldırdıklarını belirterek, ALES'in 81 ilde yapılacağını açıkladı.

11.1.2018Gündem
ÖSYM Başkanı Özerden ALES adaylarına müjde: ALES 81 ilde yapılacak

ÖSYM Başkanı Özer'den ALES adaylarına müjde: ALES 81 ilde yapılacak

ÖSYM, ALES ile ilgili, aday sayısı 1000'in altında kalan durumlarda, adayları bu sayının üstünde katılımcı bulunan başka illerde sınava alma uygulamasına bu yıl için son vererek, sınavın tüm illerde yapılması kararı aldı. ÖSYM Başkanı Özer, "ALES sınavları yükseköğretimde hem lisansüstü eğitim hem de akademik kadrolara başvuru yapabilmek için en kritik sınav. Bu nedenle gençlerimizin bu sınavlara erişimini artırabilmek, dolayısıyla yükseköğretime bu bağlamda erişimi desteklemek için ALES sınavlarında 'bin altı kota' uygulamasını 2018 yılı için kaldırdık" dedi.

11.1.2018Eğitim
Eğitim uzmanları örnek soruları yorumladı: TEOG’a göre çok eleyici olacak

Eğitim uzmanları örnek soruları yorumladı: TEOG’a göre çok eleyici olacak

MEB sınavla öğrenci alan fen, sosyal, Anadolu ve proje temelli liselere yerleştirmede kullanılacak sınav için 45 örnek soru yayınladı. Eğitimciler, yeni soruları TEOG’a göre zor bulurken, daha eleyici bir sınavın adayları beklediğini söyledi. Uzmanlara göre, süreyi doğru kullanan bir adım öne çıkarken, birinci sayısı çok azalacak.

28.12.2017Eğitim
ALES sonuçları az önce ÖSYM tarafından açıklandı

ALES sonuçları az önce ÖSYM tarafından açıklandı

ÖSYM'nin resmi sayfası http://www.osym.gov.tr/ üzerinden yapılan ALES duyurusu kafalarda soru işareti bıraktı. Açılış sayfasındaki duyuruya göre 19 Kasım tarihli Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı Sonbahar Dönemi sonuçları bugün açıklanacak. Şimdi asıl merak edilen konu ise saat bilgisi. İşte, açıklanan ALES sonuçları bilgisi

19.12.2017Gündem
Üniversitelerde ALES depremi 20 bin şüpheli için düğmeye basıldı

Üniversitelerde ALES depremi! 20 bin şüpheli için düğmeye basıldı

FETÖ’nün soru hırsızlığına yönelik soruşturmalar Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’na (ALES) uzandı. 2005-2013 yılları arasındaki tüm ALES sorularının çalındığı tespit edildi. 20 bin şüpheli için savcılık harekete geçti. ÖSYM, ‘yardımcı doçent’ ve ‘doçent’ unvanlı akademisyenlerin de aralarında bulunduğu bazı şüphelileri, dil sınavından ‘eşdeğer’ sınava aldı.

18.12.2017Gündem
YÖKDİL sonuçları bugün açıklanır mı YÖKDİL aday işlemleri sayfası

YÖKDİL sonuçları bugün açıklanır mı? YÖKDİL aday işlemleri sayfası

Mesai saatlerinin bitmesine az bir süre kalması nedeniyle YÖKDİL sonuçlarına yönelik araştırmalar hız kazandı. Kasım ayının ilk haftasında girdikleri YÖKDİL sınavının sonucunu merak eden adaylar sık sık duyuru sayfasını ziyaret ederek son durumu takip ediyor. Peki YÖKDİL sonuçları bugün açıklanır mı? Kurumdan yeni bir açıklama geldi mi? İşte YÖKDİL sonuçlarında son durum!

22.11.2017Gündem
Yazılım dünyasında perspektifler BAistanbul’da birleşecek

Yazılım dünyasında perspektifler BAistanbul’da birleşecek

BA-Works’ün düzenlediği uluslararası iş analizi konferansı BAistanbul’un üçüncüsü 5 Aralık’ta gerçekleştirilecek. Etkinliğin bu yılki teması ise, teknoloji dünyasındaki farklı bakış açılarını bir araya getirmeyi ifade etmek üzere, “Perspektifleri Birleştirmek” olarak belirlendi.

20.11.2017Teknoloji
Adaylar sosyal medyada ALES’i konuşuyor: Sözel uzun, sayısal zor

Adaylar sosyal medyada ALES’i konuşuyor: Sözel uzun, sayısal zor

ALES sonbahar dönemi, Twitter’da ‘TT’ oldu. Adaylar sözel ve sayısal testte soruları genel olarak zor bulurken, sürenin yeterli olmadığını dile getiriyor.

19.11.2017Eğitim
ALES soruları ve cevapları yayımlandı | ÖSYM sonuçları ne zaman açıklayacak

ALES soruları ve cevapları yayımlandı | ÖSYM sonuçları ne zaman açıklayacak?

Geçtiğimiz hafta sonu düzenlenen ALES soruları ve cevapları Ösym'nin resmi internet sitesi üzerinden erişime açıldı. Sınava başvuran adaylar 10 gün süreyle ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ALES sorularının tamamına erişebilecekler. Peki ALES sonuçları ne zaman açıklanacak?

19.11.2017Gündem
ALES sınav süresi ne kadar ALES yeni sınav sistemi nasıl olacak

ALES sınav süresi ne kadar? ALES yeni sınav sistemi nasıl olacak?

ALES için adayların uzun süredir heyecanla beklediği an geldi. Bugün sınava girecek olan adaylar, akademik kariyerleri için iyi bir puan almaya gayret gösterecek. Alacakları puan üzerinden değerlendirilecek olan adaylar, bu puan türlerine göre üniversitelerde yüksek lisans başvurusunda bulunabilecek. Peki, ALES sınav süresi ne kadar olacak? Yeni uygulamaya geçen ÖSYM, yeni ALES sisteminde neleri uygulayacak? İşte, sınav öncesi kısa detaylar

18.11.2017Gündem
ALES sınav giriş yerleri açıklandı ALES yeni dönemde değişiyor

ALES sınav giriş yerleri açıklandı! ALES yeni dönemde değişiyor

ALES sınav giriş yerleri, akademik kariyer yapmak isteyen kişiler tarafından sorgulanmaya devam ediyor. 19 Kasım tarihinde Türkiye genelinde gerçekleştirilecek olan ALES sınavı, alınan kararlarla bu yeni değişikliklerle birlikte uygulanacak. Peki, ALES sınav giriş yerleri nasıl öğrenilecek? İşte, yapılan tüm değişiklikler ve sınav yerleri hakkında detaylı bilgiler

15.11.2017Eğitim
ALES sınav giriş belgesi yayımlandı Bu değişiklikleri unutmayın

ALES sınav giriş belgesi yayımlandı! Bu değişiklikleri unutmayın!

ALES sınav giriş yerleri akademik kariyer için sınava girmeye hazırlanan vatandaşların erişimine açıldı. ÖSYM tarafından yılda iki kez gerçekleştirilen ALES sınavı, ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi üzerinden öğrenilebilecek. Peki, sınav giriş belgesi nasıl çıktı alınacak? İşte, ALES sınav giriş yerleri belgesi ve sınavda bu dönem itibariyle uygulanması beklenen yeni değişiklikler

9.11.2017Eğitim
ALES yerleri belli oldu mu Sonbahar dönemi ALES sınavı ne zaman

ALES yerleri belli oldu mu? Sonbahar dönemi ALES sınavı ne zaman?

ALES yerlerinin belli olup olmadığına yönelik sorular sınav tarihine kısa bir süre kala yoğunlaştı. Adaylar, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) yerlerini T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin ‘Aday İşlemleri Sistemi’ üzerinden takip edebilecek. Peki sınav yerleri belli oldu mu? Sonbahar dönemi ALES sınavı ne zaman?

6.11.2017Gündem
ALES ne zaman yapılacak ALES konuları nelerdir

ALES ne zaman yapılacak? ALES konuları nelerdir?

ALES ne zaman yapılacak sorusu, akademik kariyer yapmak isteyen vatandaşlar tarafından sorgulanmaya başlandı. ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek olan ALES sınavına Türkiye genelinde birçok kişi katılım sağlayacak. Peki, ALES ne zaman yapılacak? İşte, merakla araştırılan sınav hakkında detaylı bilgiler

1.11.2017Eğitim
ALES ne zaman yapılacak İşte sınav tarihi

ALES ne zaman yapılacak? İşte sınav tarihi

ALES ne zaman yapılacak sorusu yüz binlerce üniversite mezunu kişi tarafından en çok merak edilen ve araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Yüksek lisans eğitimlerini alıp akademik kariyerlerini geliştirmek isteyen vatandaşlar ÖSYM tarafından verilen sınav tarihini araştırıyorlar. Peki, ALES ne zaman yapılacak? İşte, sınav tarihi.

24.10.2017Gündem
ÖSYM’den ALES başvurusu için son gün uyarısı ALES ne zaman

ÖSYM’den ALES başvurusu için son gün uyarısı! ALES ne zaman?

ALES başvurusunu kaçıranlar için verilen ek süre bugün doluyor. 26 Eylül ve 4 Ekim tarihleri arasında başvuru yapmayan adaylar, geç başvuru ücretini ödedikten sonra ÖSYM’nin resmi sayfası üzerinden işlemlerini tamamlayabiliyor. Peki ALES sonbahar dönemi sınavı ne zaman?

18.10.2017Gündem
ALES ne zaman ÖSYM’den hatırlatma

ALES ne zaman? ÖSYM’den hatırlatma

ÖSYM, ALES sonbahar dönemi için başvuruları 26 Eylül ve 4 Ekim tarihleri arasında aldı. Başvuru sürecini geride bırakan adaylar, bir yandan sınav hazırlığını sürdürürken; bir yandan da ALES tarihini araştırıyor. Peki ALES ne zaman yapılacak?

13.10.2017Gündem
Baba kız yüksek lisans için üniversite sıralarında

Baba kız 'yüksek lisans' için üniversite sıralarında

Manisa'da yaşayan lise öğretmeni Hasan Özbek, 29 yıl önce mezun olduğu üniversite sıralarında yüksek lisans yapma hayalini, ısrarı üzerine kızıyla birlikte gerçekleştirdi.

11.10.2017Kampüs
ÖSYM’den ALES adaylarına ek süre... 7 soruda yeni ALES

ÖSYM’den ALES adaylarına ek süre... 7 soruda yeni ALES

19 Kasım’da düzenlenecek sonbahar dönemi Akademik Personel ve Lisansüstü Giriş Sınavı (ALES) için başvuru dönemi 4 Ekim’de sona erdi. Ancak ÖSYM adaylara 18 Ekim’e kadar geç başvuru süresi veriyor. Bunun için normalde 90 TL olan sınav için 135 TL ödeme yapılması gerekiyor ve adaylar Ankara’da sınava alınıyor.

9.10.2017Eğitim
ALES başvuruları ne zaman kadar devam edecek Başvuru ücreti hangi bankalara yatırılacak

ALES başvuruları ne zaman kadar devam edecek? Başvuru ücreti hangi bankalara yatırılacak?

ÖSYM, resmi sayfası üzerinden ALES başvurularının başladığını duyurdu. A Adaylar, 4 Ekim’e kadar başvurularını yapabilecek. 2017 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2017-ALES Sonbahar Dönemi) Sonbahar Dönemi Sınavı, 19 Kasım 2017 tarihinde 81 il merkezinde uygulanacak. Peki ALES başvuruları ne zaman kadar devam edecek? ALES başvuru ücreti hangi bankalara yatırılacak?

26.9.2017Eğitim
Kevin Grosskreutza saldıranlar hakim karşısına çıktı

Kevin Grosskreutz'a saldıranlar hakim karşısına çıktı

Galatasaray’ın eski futbolcusu Kevin Grosskreutz'u döven yaşları 18 ve 17 olan Ali E. ve Ales S.'nin yargılandığı dava Stuttgart’ta başladı. Davanın ilk gününe tanık olarak çağrılan eski milli futbolcu Grosskreutz doktor raporu göndererek gelmedi.

26.9.2017Spor Arena
ALES başvurusu yapacaklar dikkat Değişiklik devrede

ALES başvurusu yapacaklar dikkat! Değişiklik devrede!

ALES başvurusu için beklenen tarih geldi. Yeni yönetmenliğe göre soru sayısının 100'e indirildiği sınavda, süre ise 150 dakika olarak belirlendi. Akademik kariyer yapmak için ALES başvurusu yapacak olan adaylar, sınavdan elde edecekleri sonucu 5 yıl boyunca kullanabilecek. İşte, şartları büyük oranda değiştirilen 2017 ALES başvurusu ve konuyla ilgili detaylı bilgiler

25.9.2017Eğitim

ALES ne zaman yapılacak? ALES 2017 tarihi

ALES için geri sayım devam ediyor. Akademik anlamda kariyerlerini şekillendirmek isteyen öğrencilerin katılım sağlayacağı ALES, ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek. Alacakları puan ile Yüksek Lisans ve doktora programlarına müracaat edecek olan vatandaşlar, eğitimlerine yön çizecek. Peki, ALES ne zaman gerçekleşecek? İşte, adayların merakla beklediği tarih hakkında detaylı bilgiler

22.9.2017Eğitim
ALES ne zaman yapılacak İşte, ALES sonbahar sınavı hakkında yeni gelişmeler

ALES ne zaman yapılacak? İşte, ALES sonbahar sınavı hakkında yeni gelişmeler

ALES sonbahar sınavı ne zaman sorusu , akademik kariyer hazırlığı yapan vatandaşların araştırdığı konular arasında yer aldı. Üniversitelerin Yüksek Lisans komisyonlarına almış oldukları ALES puanına göre başvuracak olan bireyler, ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek sınava kilitlendi. Peki, ALES sonbahar sınavı ne zaman gerçekleştirilecek? İşte, merakla araştırılan konu hakkında detaylı bilgiler

19.9.2017Eğitim
2017 ALES sonbahar sınavı ne zaman yapılacak Sınav başvuruları ne zaman

2017 ALES sonbahar sınavı ne zaman yapılacak? Sınav başvuruları ne zaman?

2017 ALES sonbahar sınavının ne zaman yapılacağı binlerce vatandaş tarafından en çok merak edilen ve araştırılan konular arasında gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Yüksek lisans başvuruları ve akademik personel seçiminde kullanılan, her yıl 600 bin adayın ter döktüğü ALES başvuruları için ÖSYM tarih verdi. Peki, 2017 ALES sonbahar sınavı ne zaman yapılacak? Sınav başvuruları ne zaman?

12.9.2017Gündem
ALES’in yüzü değişti

ALES’in yüzü değişti

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’nda (ALES) köklü değişikliklere gitti.

7.9.2017Eğitim

Yazar Sonuçları

ÖSYM, bu yıl 18 e-Sınav yapacak

ÖSYM, son zamanlarda elektronik sınav (e-Sınav) sayısını hızla arttırıyor. Sınavların önüne bir bir ‘e’ takısı geliyor.

2.4.2018

ABD’nin PKK’yla ortak hedefi

Dünyada, PKK kadar uluslararası desteğe sahip olmuş başka terör örgütü yoktur.

18.3.2018

ALES’in en başarısızları

ÖSYM’nin geçen yıl yaptığı 39 sınava 8.3 milyon aday başvurdu.

15.3.2018

ALES’in en başarılıları

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’yla (ALES) ilgili detayları geçtiğimiz haftalarda açıklayan ÖSYM, dün yılda iki defa e-ALES yapılacağının da müjdesini verdi. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, 81 ilde düzenlenecek e-ALES’in tarihini, 1 Temmuz ve 30 Eylül olarak açıkladı.

5.3.2018