MENÜ

Ales

Ales ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Ales haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 414 Ales haberi bulunmuştur.

Ales Haberleri

36 saatte Seattle

36 saatte Seattle

ABD’nin Washington Eyaleti’ndeki en büyük şehir Seattle. Hızla genişliyor. Her gün 75 kişi yerleşiyor, belki her hafta binlerce kişi ilk kez ayak basıyor. Gelişmenin bedeli hayat pahalılığı, konut sıkıntısı, yoğunlaşan trafik, her köşede yükselen inşaat vinçleri. Fakat gezginler açısından bu yüksek teknoloji şehrinde gelişim butik müzesinden balık restoranına, barından doğal koruma alanlarına yeni keşifler anlamına geliyor.

18.08.2018Seyahat
2018 ALES ne zaman yapılacak

2018 ALES ne zaman yapılacak?

ALES ne zaman yapılacak sorusunun yanıtı, yüksek lisans yapmak isteyen binlerce kişi tarafından sorgulanan ve araştırılan konular arasında yer almaya devam ediyor. Dört yıllık üniversite eğitimini tamamlayan adayların katılabildiği ALES sınavı için geç başvuru dönemi geçtiğimiz günlerde sona ermişti. Peki, ALES ne zaman yapılacak?

17.08.2018Eğitim
ALES için geç başvuru günü

ALES için geç başvuru günü

30 Eylül’de düzenlenecek ALES için geç başvurular bugün (9 Ağustos) alınıyor. Adayların gün içinde hem başvuru işlemlerini tamamlaması hem de sınav ücreti olan 150 TL’yi ödemesi gerekiyor.

9.08.2018Eğitim
ALES başvurusu nasıl yapılır ALES geç başvuru fırsatı

ALES başvurusu nasıl yapılır? ALES geç başvuru fırsatı

ÖSYM, geçtiğimiz günlerde tamamlanan ALES başvurularını çeşitli nedenlerle kaçırmış vatandaşlar için geç başvuru sürecini başlattı. ÖSYM'nin bu uygulamasından yararlanmak isteyen vatandaşlar, 'ALES başvurusu nasıl yapılır?' sorusuna yanıt arıyor. İşte, ALES geç başvuru sürecine dair merak edilen detaylar...

9.08.2018Gündem
ALES geç başvuruları ne zaman yapılacak

ALES geç başvuruları ne zaman yapılacak?

ALES geç başvurularının ne zaman yapılacağı, yüksek lisans yapmak isteyen yüz binlerce aday tarafından araştırılan ve sorgulanan konular arasında yer almaya başladı. 2 Ağustosta tamamlanan ALES başvurularının ardından, başvurularını yetiştiremeyen adaylar geç başvuru tarihini sorguluyor. Peki, ALES geç başvuruları ne zaman yapılacak?

7.08.2018Eğitim
Atatürk Üniversitesi Yüksek Lisans sonuçları açıklandı mı

Atatürk Üniversitesi Yüksek Lisans sonuçları açıklandı mı?

Atatürk Üniversitesi Yüksek Lisans sonuçları için araştırmalar devam ediyor. Lisansüstü eğitimlerini Atatürk Üniversitesi'nde yapmak isteyen binlerce kişi, üniversitenin yapacağı açıklamalara kilitlendi. ALES puanı ve Lisans mezuniyet ortalamasının toplamı ile yapılan değerlendirme, kontenjan dahilinde gerçekleştirilecek. Peki, Atatürk Üniversitesi Yüksek Lisans sonuçları nereden ve nasıl öğrenilebilecek? İşte, konuyla ilgili detaylı bilgiler

6.08.2018Eğitim
Araştırma görevlileri için lisansüstü tercih zamanı

Araştırma görevlileri için lisansüstü tercih zamanı

Öncelikli alan araştırma görevlileri, 2018 güz dönemi lisansüstü eğitim programları için tercihlerini, 8 Ağustos’a kadar yapabilecek.

3.08.2018Eğitim
ALES başvuruları için son gün

ALES başvuruları için son gün

ALES başvuruları için son gün. Adaylar 30 Eylül’de düzenlenecek sınav için bugün 23.59’a (2 Ağustos) kadar başvuruda bulunulabilecek. Sınav ücreti 100 TL olarak belirlendi. Ücret ödemek için son gün ise 3 Ağustos Cuma.

2.08.2018Eğitim
ALES nedir ALES sınavına kimler katılır

ALES nedir? ALES sınavına kimler katılır?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen sınavlardan biri olan ALES hakkında araştırmalar devam ediyor. ALES'in neden yapıldığını ve ALES'e kimlerin katıldığını merak eden vatandaşlar internette, ALES hakkında bilgi almak adına araştırma yapıyor. Peki, ALES nedir? ALES sınavına kimler katılır? İşte, ALES hakkında merak edilen detaylar...

31.07.2018Gündem
ÖSYM, 28 sınavda yaklaşık 4 bin 500 soru kullandı

ÖSYM, 28 sınavda yaklaşık 4 bin 500 soru kullandı

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, "ÖSYM 2018'in yedi ayında yaptığı 28 sınavda 4 bin 429 soru kullandı. Şu ana kadar soruların hiçbirisi iptal edilmedi. Sınavlarda 1 milyon 73 bin 784 sınav görevlisi hazır bulundu. Sınav görevlisi başına düşen aday sayısı ortalama yedi oldu. Yıl sonuna kadar dört değerlendirme raporu daha yayımlanacak" dedi.

30.07.2018Eğitim
ÖSYM, 2018’in ilk 6 ayında yapılan sınav sorularını yayınladı

ÖSYM, 2018’in ilk 6 ayında yapılan sınav sorularını yayınladı

ÖSYM, bu yılın ilk 6 ayında yapılan sınavların tüm sorularını ve cevap anahtarlarını internet sitesinden yayınlandı.

25.07.2018Eğitim
ALES başvuruları başladı

ALES başvuruları başladı

ALES başvuruları başladı. Adaylar 30 Eylül’de düzenlenecek sınav için 2 Ağustos akşamına kadar başvuruda bulunabilecek. Sınav ücreti 100 TL olarak belirlendi.

24.07.2018Eğitim
2018 ALES ne zaman yapılacak ALES başvuruları ne zaman başlıyor İşte o tarih

2018 ALES ne zaman yapılacak? ALES başvuruları ne zaman başlıyor? İşte o tarih

Yüksek lisans eğitimi almak isteyen ya da akademik personel olma hayali kuran kişilerin girdiği ALES'in bu yıl düzenlenecek olan ikinci etabı için geri sayım sürüyor. Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı'nın (ALES) ne zaman yapılacağı, bu sınava katılmayı düşünen kişiler tarafından merak ediliyor. Peki, ALES ne zaman yapılacak? ALES başvuruları ne zaman başlıyor?

19.07.2018Gündem
DGS sınavı ne zaman hangi gün yapılacak Sınavda kaç soru sorulacak

DGS sınavı ne zaman hangi gün yapılacak? Sınavda kaç soru sorulacak?

DGS ne zaman yapılacak sorusu, bu sınava katılım sağlamak isteyen birçok kişinin sorguladığı konu oldu. İki yıllık eğitimlerini dört yıla tamamlamak isteyen binlerce kişinin katılım sağlayacağı DGS, birçok vatandaşın sorguladığı konu olmaya devam ediyor. Peki, DGS ne zaman yapılacak? İşte, DGS kontenjanları ve detaylı bilgiler

18.07.2018Eğitim
2018 DGS sınavı ÖSYM tarafından ne zaman yapılacak Sınav giriş belgesi nasıl alınır

2018 DGS sınavı ÖSYM tarafından ne zaman yapılacak? Sınav giriş belgesi nasıl alınır?

2018 DGS (Dikaye Geçiş Sınavı) sınav giriş belgeleri, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından erişime açıldı. Bu yıl ilk kez 81 ilde gerçekleşecek olan DGS’de 15 dakika kuralı uygulanacak. Belgelerinde eksik bulunan ve 15 dakika kuralına uymayan adaylar, sınav binalarına alınmayacak. Peki, DGS 2018 ne zaman? Sınav giriş belgesi nasıl alınır?

12.07.2018Gündem
DGS tüm illerde yapılacak

DGS tüm illerde yapılacak

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, “Önceki yıllarda 17 ilde düzenlenen DGS için sınav merkezi kısıtlamasını kaldırdık. Gençlerimizin bu sınava erişimlerini artırabilmek, dolayısıyla yükseköğretime bu bağlamda erişimi desteklemek için 21 Temmuz’da DGS’yi 81 ilde yapacağız” dedi.

12.07.2018Eğitim
ALES bu yıl ne zaman yapılacak 2018 ALES sınav tarihleri

ALES bu yıl ne zaman yapılacak? 2018 ALES sınav tarihleri

ALES ne zaman yapılacak sorusu, akademik anlamda ilerleyişlerini sürdürmek isteyen vatandaşların araştırdığı konu oldu. ÖSYM'nin yıl içerisinde gerçekleştirdiği en önemli sınavlar arasında yer alan ALES, yeni bir düzenleme ile bundan sonra yılda 3 kez gerçekleştirilecek. Peki, puan sahibi olmak isteyen binlerce kişinin merakla araştırdığı ALES ne zaman yapılacak? İşte, ÖSYM'in takviminde yer alan bilgilere göre detaylar

29.06.2018Eğitim
YÖK’ten önemli ALES kararı... Adaylar mağdur olmayacak

YÖK’ten önemli ALES kararı... Adaylar mağdur olmayacak

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Danıştay’ın ALES’in geçerlilik süresini beş yıla çıkaran yönetmelik değişikliğinin yürütmesini durdurma kararının ardından, mağduriyet yaşayan adaylarla ilgili önemli bir karar aldı. Buna göre, 30 Eylül’de yapılacak ALES sonuçları açıklanana kadar geçen beş yıl içinde alınan herhangi bir ALES puanı ile adaylar başvuru yapabilecek.

21.06.2018Eğitim
YÖK Başkanı’ndan ALES açıklaması

YÖK Başkanı’ndan ALES açıklaması

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Danıştayın ALES'in geçerlilik süresini beş yıla çıkaran yönetmelik değişikliğinin yürütmesini durdurma kararıyla ilgili şunları söyledi:“Bu sorunun çözümüyle ilgili bir çalışma yürüttüğümüzü ifade etmek isterim. Bu konuda gerekli adımı en kısa sürede atarak sizlerle paylaşacağız."

21.06.2018Eğitim
YÖK Başkanından flaş ALES açıklaması

YÖK Başkanı'ndan flaş ALES açıklaması

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'nın (ALES) geçerlilik süresini 5 yıla çıkaran yönetmelik değişikliğinin yürütmesinin durdurulmasına ilişkin, "Bu sorunun çözümüne ilişkin bir çalışma yürüttüğümüzü ifade etmek isterim. Bu konuda gerekli adımı en kısa sürede atarak sizlerle paylaşacağız" değerlendirmesinde bulundu.

21.06.2018Gündem
TYT’de başarının anahtarı: Yorumlama gücü

TYT’de başarının anahtarı: 'Yorumlama gücü'

YKS’ye 10 gün kaldı. Bu yıl ilk kez uygulanacak yeni sistemle ilgili yayınlanan örnek sorularda göze çarpan en önemli nokta, ‘yorumlama yeteneği’ne ağırlık verilmesiydi. Yani başarının yolu ondan geçiyor. Peki, bu yeteneği geliştirmek için neler yapılabilir? Uzmanlara göre, anlama becerileri; öncelikle iyi bir gözlem, ardından dinleme ve okumayla birlikte gelişiyor.

20.06.2018Eğitim
ALES ne zaman yapılacak ALESe yeni düzenleme

ALES ne zaman yapılacak? ALES'e yeni düzenleme

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yılda iki kez düzenlenen Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'nın bu yıl üç kez yapılmasına karar verildi. Bu kararın ardından yeni sınav tarihleri ALES'e katılmayı planlayan kişiler tarafından merak edilmeye başlandı. Peki, ALES ne zaman yapılacak? 2. ALES ne zaman?

12.06.2018Gündem
ALESe yeni düzenleme: Tarih belli oldu

ALES'e yeni düzenleme: Tarih belli oldu

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'nın (ALES) bu yıl üç kez yapılması kararını aldıklarını bildirdi.

11.06.2018Eğitim
ALES soruları ve cevap kağıtları internette

ALES soruları ve cevap kağıtları internette

6 Mayıs’ta düzenlenen ALES ilkbahar dönemine ait sorular ve cevap kağıtları adayların erişimine açıldı.

4.06.2018Eğitim
Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi 38 akademik personel alımı yapacak

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi 38 akademik personel alımı yapacak

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi tarafından yapılacak olan personel alım ilanı Devlet Personel Başkanlığı'nın resmi internet sitesi tarafından yayınlandı. Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi’ne doçenç, öğretim ve araştırma görevlisi olmak üzere toplamda 38 kişi alınacak. İşte Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi personel alımıyla ilgili detaylar!

4.06.2018Gündem
LGS soru yorumları: Sınav kolay mıydı zor muydu İşte uzmanların LGS hakkında yorumları

LGS soru yorumları: Sınav kolay mıydı zor muydu? İşte uzmanların LGS hakkında yorumları

1 milyon 8’inci sınıf öğrencisinin katıldığı LGS’de çıkan soruları, uzmanlar yorumladı. Eğitimcilere göre, sözel bölümde öğrencilerin rahatlıkla yapabildiği sorular yer aldı. Adaylar, yeni tarz sorularla karşılaşmasına rağmen rahat çözebildi. Ancak ikinci oturum olan sayısal bölüm, öğrencileri zorladı. Matematik uzun işlem; fen bilimleri ise üst düzey düşünme becerisi gerektirdiği için adaylar, soruları yetiştirmekte sorun yaşadı. Bu nedenle sayısal sorularının eleyici olacağını vurgulayan uzmanların, LGS ile ilgili yorumları şöyle:

2.06.2018Eğitim
ALES sonbahar sınavı ne zaman 2018 ALES sonbahar dönemi başvurusu

ALES sonbahar sınavı ne zaman? 2018 ALES sonbahar dönemi başvurusu

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı'nın (ALES) sonbahar etabının ne zaman yapılacağı merak konusu oldu. Geçtiğimiz 6 Mayıs'ta düzenlenen 2018 ALES İlkbahar Dönemi sınavının tamamlanması ve sonuçların adaylara duyurulmasının ardından şimdi, 2018 ALES Sonbahar Dönemi sınavının ne zaman yapılacağı ve başvuruların ne zaman başlayacağı sınava katılım sağlayacak vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Peki, 2018 ALES sonbahar sınavı ne zaman yapılacak? ALES Sonbahar Dönemi başvuruları ne zaman başlayacak?

31.05.2018Gündem
2018 ALES sınav sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı... İşte ALES sonuç sorgulama sayfası

2018 ALES sınav sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı... İşte ALES sonuç sorgulama sayfası

ÖSYM 2018 ALES ilkbahar dönemi sonuçlarını açıkladı. 6 Mayıs tarihinde yapılan sınav sonuçlarını öğrenciler merakla bekliyorlardı.. Daha ileri bir tarihte açıklanması beklenen sınav sonuçları bugün açıklandı ve ÖSYM'nin resmi internet sitesinden adaylara duyuruldu. Sonuçlar şuandan itibaren öğrencilerin erişimine açıldı

30.05.2018Gündem
ALES sonuçları açıklandı

ALES sonuçları açıklandı

ALES ilkbahar dönemi sonuçları açıklandı. Adaylar sonuçlarını, ÖSYM’nin internet sitesinden T.C kimlik numaraları ve şifreleriyle öğrenebilir.

30.05.2018Eğitim
ALES ilkbahar dönemi sınavı soruları ve cevapları yayınlandı mı

ALES ilkbahar dönemi sınavı soruları ve cevapları yayınlandı mı?

ALES ilkbahar dönemi sınavıyla ilgili beklenen duyuru geldi. 2018-ALES İlkbahar dönemi temel soru kitapçığı ile cevap anahtarı (% 10) ÖSYM resmi sayfası üzerinden erişime açıldı.

7.05.2018Eğitim
ALES ilk kez 81 ilde yapıldı

ALES ilk kez 81 ilde yapıldı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) ilk kez 81 ilde yapıldı.

6.05.2018Eğitim
ALES saat kaçta bitecek ALES puan hesaplama nasıl yapılır

ALES saat kaçta bitecek? ALES puan hesaplama nasıl yapılır?

ALES, akademik anlamda kariyerlerini sürdürmek isteyen birçok bireyin katılımı ile 6 Mayıs Pazar günü gerçekleştiriliyor. Sınava giren vatandaşların haricinde sınav salonunun dışında bekleyen birçok vatandaşın araştırdığı konu ise ALES saat kaçta bitecek sorusu oldu. Peki, ALES kaç dakika sürecek ve saat kaçta bitecek? İşte, ALES puan hesaplama ve sonuçları hakkında bazı bilgiler

6.05.2018Gündem
ALES saat kaçta başlayacak ÖSYMden saat uyarısı

ALES saat kaçta başlayacak? ÖSYM'den saat uyarısı

Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına atanabilmek için, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına (ALES) girecek olan vatandaşlar, ALES'in saat kaçta başlayacağını merak ediyor. Peki, ALES saat kaçta başlayacak?

4.05.2018Gündem
ALES adaylarına ÖSYM’den saat uyarısı... 10.00’dan sonra binaya giriş yok

ALES adaylarına ÖSYM’den saat uyarısı... 10.00’dan sonra binaya giriş yok

ÖSYM, 6 Mayıs Pazar günü yapılacak ALES için adaylara saat uyarısında bulundu. Buna göre adaylar saat 10.00’dan sınav binalarına alınmayacak. ALES, ilk kez 81 ilde düzenlenecek ve sınav saat 10.15’te başlayacak.

4.05.2018Eğitim
ALES hafta sonu 81 ilde yapılacak

ALES hafta sonu 81 ilde yapılacak

ÖSYM tarafından 6 Mayıs'ta uygulanacak ALES, ilk kez 81 ilde gerçekleştirilecek. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Özer, "Gençlerimizin bu sınavlara erişimlerini kolaylaştırabilmek, dolayısıyla yükseköğretime bu bağlamda erişimi desteklemek için ALES sınavlarında 'bin altı kota' uygulamasını 2018 yılı için kaldırdık. 6 Mayıs 2018 tarihinde yapılacak ALES-İlkbahar sınavını 81 ilde yapacağız" dedi.

2.05.2018Eğitim
2018 ALES için geri sayım başladı | ALES sınav giriş belgesi sorgulama

2018 ALES için geri sayım başladı | ALES sınav giriş belgesi sorgulama

Yüksek lisans eğitimi almak ve akademik kariyer yapmak isteyen kişilerin gireceği ALES'in İlkbahar Dönemi sınavına çok kısa bir süre kaldı. Her yıl yüz binlerce adayın ter döktüğü sınavın ilkbahar dönemi için başvuru yapan ve sınav gününü bekleyen vatandaşlar, şimdiden sınava girecekleri salonları sorgulamaya başladı. Peki, ALES sınav giriş belgesi nasıl alınır?

1.05.2018Gündem
ALES sınav giriş yerleri ÖSYM tarafından yayımlandı

ALES sınav giriş yerleri ÖSYM tarafından yayımlandı

Akademik kariyer için önemli bir yere sahip olan ALES sınav giriş yerleri, ÖSYM tarafından 26 Nisan öğle saatlerinde erişime açıldı. Binlerce kişinin katılım sağlayacağı ALES sınavı, sınav giriş belgesi ile sorgulanmaya devam ediyor. Peki, sınav öncesinde merakla araştırılan ALES sınav giriş belgesi nereden ve nasıl çıkarılabilecek? İşte, konuyla ilgili detaylı bilgiler

26.04.2018Gündem
ALES ne zaman 2018 ALES sınav tarihleri

ALES ne zaman? 2018 ALES sınav tarihleri

Akademik kariyer hedefleyen kişiler için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yılda iki kez düzenlenen Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'nın (ALES) bahar dönemi için çok az bir süre kaldı. Yakın zaman önce başvurularını tamamlayan adaylar şimdi, bir yandan sınava hazırlanırken bir yandan da sınav tarihini sorguluyor. Peki, ALES ne zaman? 2018 ALES İlkbahar Dönemi sınavı ne zaman yapılacak?

15.04.2018Gündem
Yakışıyor mu hiç kraliyete

Yakışıyor mu hiç kraliyete?

Kraliyet ailesi oturmayı kalkmayı bilir, sonuçta başka ne işleri var dersiniz. Ama öyle olmuyor işte. İspanya’da mavi kanlılar gelin kaynana kavgasına düştü. Sebebini biliyor musunuz? Mehmet İren

7.04.2018Hürriyet Pazar
ALES ne zaman 2018 ALES ilkbahar dönemi sınavı

ALES ne zaman? 2018 ALES ilkbahar dönemi sınavı

Yüksek lisans eğitimi almak isteyen ve akademik personel olma hayali kuran kişilerin girdiği bir sınav olan ALES yani Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'nın ne zaman yapılacağı merak konusu oldu. Başvuruları geçtiğimiz günlerde biten 2018 ALES ilkbahar dönem sınavının ne zaman yapılacağını merak eden adaylar, sınav tarihini internette sorguluyor. Peki, ALES ne zaman? 2018 ALES sınavı ne zaman yapılacak?

6.04.2018Gündem
ÖSYM, bu yıl 18 e-Sınav yapacak

ÖSYM, bu yıl 18 e-Sınav yapacak

ÖSYM, son zamanlarda elektronik sınav (e-Sınav) sayısını hızla arttırıyor. Sınavların önüne bir bir ‘e’ takısı geliyor.

3.04.2018Eğitim
ÖSYM sınavlarında 6 ayda 4 değişiklik

ÖSYM sınavlarında 6 ayda 4 değişiklik

ÖSYM tarafından düzenlenen sınavlarda geçen 6 ayda 4 değişiklik yapıldı. Bunlar arasında sınav merkezi sayısı artan da, yeni dil testleri eklenen de, geçerlilik süresi uzatılan da var. En çok yenilik ise ALES’te oldu. Çünkü ALES’in geçerlilik süresi ve uygulandığı merkez sayısı arttı, sınav süresi kısaldı, puanları eşit ağırlıklı hale getirildi, soru sayısı azaltıldı ve yılda iki defa da bu sınavın elektronik ortamda düzenlenmesi kararı alındı.

26.03.2018Eğitim
2018 ÖSYM sınav takvimi | KPSS - YKS - ALES - DGS - YDS - TUS başvuru, sınav ve sonuç açıklama tarihleri

2018 ÖSYM sınav takvimi | KPSS - YKS - ALES - DGS - YDS - TUS başvuru, sınav ve sonuç açıklama tarihleri

Milyonlarca adayın hayallerini gerçekleştirmek için gireceği sınavların başvuru ve sınav tarihleri en çok merak edilen konular arasında yer almaya devam ediyor. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) 2018 yılında yapacağı sınavlar için adaylar merak ettikleri soruların cevabını internette arıyor. Peki KPSS ne zaman? 2018 ALES ne zaman yapılacak? YKS 2018 ne zaman? İşte detaylar...

26.03.2018Gündem
ALES’in en başarısızları

ALES’in en başarısızları

ÖSYM’nin geçen yıl yaptığı 39 sınava 8.3 milyon aday başvurdu.

16.03.2018Eğitim
2018 ALES başvuruları için son gün bugün ALES başvuru ücretleri nereye yatırılır

2018 ALES başvuruları için son gün bugün! ALES başvuru ücretleri nereye yatırılır?

Akademik kariyer hedefleyen kişilerin gireceği ALES için ÖSYM'nin belirlediği başvuru süresi bugün son buluyor. Halen başvuru yapmayan adaylar, ÖSYM AİS sistemi aracılığıyla ya da ÖSYM Sınav Merkezleri'ne giderek başvurularını tamamlayabilir. Peki ALES başvurusu nereden ve nasıl yapılır? ALES başvuru ücreti ne kadar?

15.03.2018Gündem
2018 ALES başvuruları bitiyor ALES başvuru işlemi

2018 ALES başvuruları bitiyor! ALES başvuru işlemi

Kariyerini yüksek lisans yaparak bir adım daha ileri taşımak isteyen kişiler ve akademisyen olma hayali kuran vatandaşların girdiği ALES için ÖSYM tarafından belirlenen başvuru süresi bugün son buluyor. ALES'e girmek isteyen adaylar, nasıl başvuru yapılacağını ve ALES için kimlerin başvuru yapabileceği araştırıyor. Peki ALES için nasıl başvuru yapılır? ALES'e kimler başvuru yapabilir? ALES başvuru ücretleri ne kadar?

12.03.2018Gündem
İTÜ Çekirdek 11 bini aşkın başvuru aldı

İTÜ Çekirdek 11 bini aşkın başvuru aldı

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, İTÜ Çekirdek'in kurulduğu 2011’de 12 proje başvurusu aldığını söyledi. Karaca, "2017 sonu itibarıyla bu sayı 11 bin 96’ya ulaştı. 11 bin insan fikri için 'bize de merkezinizde yer verin' başvurusunda bulundu" dedi.

12.03.2018Eğitim

Yazar Sonuçları

ÖSYM, bu yıl 18 e-Sınav yapacak

ÖSYM, son zamanlarda elektronik sınav (e-Sınav) sayısını hızla arttırıyor. Sınavların önüne bir bir ‘e’ takısı geliyor.

2.04.2018

ABD’nin PKK’yla ortak hedefi

Dünyada, PKK kadar uluslararası desteğe sahip olmuş başka terör örgütü yoktur.

18.03.2018

ALES’in en başarısızları

ÖSYM’nin geçen yıl yaptığı 39 sınava 8.3 milyon aday başvurdu.

15.03.2018