GeriDünya Zika Japonya'ya da bulaştı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Zika Japonya'ya da bulaştı

Zika Japonya'ya da bulaştı

Japonya'da ailesiyle Brezilya'ya tatile giden bir gençte Zika virüsüne rastlandığı bildirildi. Japonya'da görülen ilk vakanın ardından Zika'yla mücadele için 1 milyon dolar yardım yapılacağı açıklandı.

Japonya resmi haber ajansı Kyodo News, ülkeye döndükten sonra yüksek ateş ve deri döküntüsü şikayetiyle hastaneye başvuran gencin gerekli tedaviyi gördüğünü ve halihazırda evinde gözetim altında tutulduğunu duyurdu.     

Dışişleri Bakanı Fumio Kişida, Japonya'da görülen ilk Zika virüsü vakasının ardından yaptığı açıklamada, "Güney Amerika'da ortaya çıkan Zika virüsüyle mücadelede kullanılmak üzere 1 milyon dolar yardımda bulunacağız" ifadelerini kullandı.

Zika virüsüyle mücadele uluslararası organizasyonlarla işbirliğinin önemini vurgulayan Kişida, "Zika virüsünün ülkemizde yeniden görülmemesi için gereken önlemleri alacağız" dedi.     

Bu arada Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, Japonya'da Zika virüsünün yayılabileceğini ileri süren haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Açıklamada mevsimin kış olması sebebiyle virüsün ülkede yayılma ihtimalinin olmadığı vurgulandı.

TÜM AMERİKA'YA YAYILDI

Mayıs 2015'te Brezilya'da patlak veren salgın, sivrisinekler yoluyla neredeyse tüm Amerika kıtasına yayıldı. İlk kez 1947 yılında Uganda'nın Zika ormanlarındaki maymunlarda görülen virüs, Aedes türü sivrisineklerce insanlara bulaştırılıyor.

Ateş, gözlerde kızarma, kusma, döküntü, baş, kas ve eklem ağrısı gibi belirtileri bulunan hastalığın özgün bir tedavisi ve önleyici aşısı bulunmuyor.     

Özellikle hamile kadınları tehdit eden virüsün Brezilya'da yeni doğan bebeklerde hızla artan mikrosefali (küçük kafa) vakalarıyla bağlantılı olduğu sanılıyor.      

Yorumları Göster
Yorumları Gizle