MENÜ

Zika Virusü

Zika Virusü ile ilgili tüm haberleri, son dakika Zika Virusü haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Zika Virusü haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 117 Zika Virusü haberi bulunmuştur.

Zika Virusü Haberleri

Tekirdağ’daki ölümün ardından uyarı geldi 5 bin sivrisinek incelendi...

Tekirdağ’daki ölümün ardından uyarı geldi! 5 bin sivrisinek incelendi...

TEKİRDAĞ'ın Muratlı ilçesinde yaşayan Yüksel Sezgin’in, sivrisinek ısırması sonucu bulaşan Batı Nil Virüsü nedeniyle hayatını kaybetmesi üzerine, 5 bin sivrisineğin incelendiği projede yer alan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Viroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz önemli uyarılarda bulundu.

26.11.2019Gündem
Zika Virüs Hastalığı nediri belirtileri nelerdir

Zika Virüs Hastalığı nediri belirtileri nelerdir?

Sivrisinekler yaz aylarında sizi rahatsız edebiliyor. Isırdığında kızarıklık ve kaşıntıya neden olan sivrisinekler aslında hastalık saçıyor. Sivrisineklerin yaydığı hastalıklar düşünüldüğünde akla ilk gelen sıtmadır. Peki Zika virüsü hastalığının belirtileri nelerdir ve bu hastalık nasıl bulaşır?

23.09.2019Sağlık
Dünya Sağlık Örgütünden Hastalık Xle ilgili korkutan uyarı

Dünya Sağlık Örgütü'nden Hastalık X'le ilgili korkutan uyarı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) kulağa korkutucu gelen 'Hastalık X'i öncelikli hastalık listesine eklediğini duyurdu.

13.03.2018Dünya
Zika virüsü salgınına neden olan Aedes türü sivrisinekler tespit edildi

Zika virüsü salgınına neden olan Aedes türü sivrisinekler tespit edildi

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) küresel çapta acil durum ilan ettiği Brezilya’daki Zika virüsü salgınına neden olan 2 Aedes türü sivrisinek tespit edildi. Laboratuvar ortamında gerçekleştirilen taramalarda, sivrisineklerde Zika ve insanlarda ciddi hastalıklara neden olabilen herhangi başka bir virüs türüne rastlanmadı. Sağlık Bakanlığı’nın koordinesinde oluşturulan ekip, Rize, Trabzon ve Artvin'de bu sivrisinek türü ile ilgili mücadele başlattı. Bölgede yoğun ilaçlama ve kontrol çalışması yapan ekipler, sivrisinek popülasyonlarının hızla yayıldığı tespit edilen alanlarda yüzde 80 oranında yayılmanın önüne geçti.

31.01.2018Haber
Karadenizde alarm

Karadeniz'de alarm

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) küresel çapta acil durum ilan ettiği Brezilya’daki Zika virüsü salgınına neden olan iki Aedes türü sivrisinek tespit edildi. Laboratuvar ortamında gerçekleştirilen taramalarda, sivrisineklerde Zika ve insanlarda ciddi hastalıklara neden olabilen bir virüs türüne rastlanmadı. Sağlık Bakanlığı’nın koordinesinde oluşturulan ekip, Rize, Trabzon ve Artvin'de bu sivrisinek türüyle mücadele başlattı. Bölgede yoğun ilaçlama ve kontrol çalışması yapan ekipler, sivrisinek popülasyonlarının hızla yayıldığı tespit edilen alanlarda yüzde 80 oranında yayılmanın önüne geçti.

31.01.2018Gündem
Googleda Türk halkı en çok ne arıyor

Google'da Türk halkı en çok ne arıyor?

Google, geçen haftanın Türkiye'de en çok arananlarını duyurdu.

15.01.2018Teknoloji
Zika virüsü nedir nereden bulaşır

Zika virüsü nedir nereden bulaşır?

Zika virüsü, neden olduğu rahatsızlıklar nedeniyle vatandaşlar tarafından araştırılmaya devam ediliyor. Son günlerde gündemde yer alan haberlerin ardından Zika virüsü hakkında bilgi edinmek isteyen vatandaşlar, kökeni afrika olan bu hastalığı araştırmaya başladı. Peki, Zika virüsü nedir ve nereden bulaşır?

11.01.2018Sağlık
Sağlık Bakanı Ahmet Demircan açıkladı: 55 bin kişi işe alınacak

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan açıkladı: 55 bin kişi işe alınacak

Zika Virüsü'nün Türkiye’de yeni görülmeye başladığını belirten Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, “Gerekli tedbirler de alınacak” dedi. Bakan, yaklaşık 55 bin doktor, ebe hemşire, sağlık personeli ve çalışan alınacağını söyledi.

11.01.2018Haber
Canan Karatayın iddiasına Bakandan yanıt: Aşıyı reddetmek sakıncalı

Canan Karatay'ın iddiasına Bakan'dan yanıt: Aşıyı reddetmek sakıncalı

Grip aşısının tehlikeli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Canan Karatay, "Aşıların içinde alüminyum var. Alüminyum Alzheimer nedenidir. Aşı vurulmaya gerek yok. Bunun yerine D vitamini kullanımı çok önemlidir" demişti. Karatay'ın başlattığı grip aşısı tartışmasıyla ilgili konuşan Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, “Aşının etkisini artırmak için bir miktar alüminyum kullanılır ama bu alüminyum Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) kabul ettiği düzeyde, sürekli izlenen, etkileri takip edilen bir miktardır. Alüminyum gerekçe gösterilerek aşıyı reddetmek fevkalade sakıncalıdır” dedi.

11.01.2018Gündem
Zika virüsü nedir

Zika virüsü nedir?

Zika virüsü gündemdeki haberlerin ardından vatandaşlar tarafından merakla araştırılıyor. Zika virüsü konusunda belirtiler ve hastalığın nasıl bulaştığı en çok aranan konular arasında. Peki Zika virüsü nedir, bilinen belirtileri nelerdir?

9.01.2018Gündem
Zika virüsü nedir

Zika virüsü nedir?

Zika virüsü.Flaviviridae virüs familyasının ve Flavivirus cinsinin bir üyesi. İnsanlara sivrisineklerden ve cinsel yoldan geçer ve Zika ateşi veya Zika hastalığı olarak bilinen hastalığa neden olur. Bebeklerin beyin gelişimlerine de büyük zarar veren Zika virüs nedir, nasıl bulaşır?

16.12.2016Gündem
İngiltere’de cinsel yolla bulaşan ilk zika vakası

İngiltere’de cinsel yolla bulaşan ilk zika vakası

İngiltere’de cinsel yolla bulaştığı sanılan ilk zika vakasına rastlandı. İngiliz Halk Sağlığı yetkilileri, hasta kadına zika virüsünün, salgının görüldüğü bir ülkeye seyahat eden partnerinden bulaştığının sanıldığını açıkladı.

1.12.2016Dünya
Zika virüsü için küresel acil durum kaldırıldı

Zika virüsü için 'küresel acil durum' kaldırıldı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Zika virüsünün yayılmasıyla ilgili geçen şubat ayında ilan ettiği küresel acil durumun kaldırıldığını açıkladı.

19.11.2016Sağlık
Sigara dolaba giriyor

Sigara dolaba giriyor

Son dönemlerde tütünle mücadele konusunda önemli çalışmalar yaptıklarını anlatan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “Bundan sonra sigaralar kapalı dolaplarda satılacak ve sigara paketlerinde de markalar neredeyse görünmez duruma getirilecek” dedi.

14.11.2016Ekonomi
DSÖ Zikaya karşı güvenli seksi öneriyor

DSÖ Zika'ya karşı güvenli seksi öneriyor

Dünya Sağlık Örgütü, Zika virüsünün yaygın olduğu ülkelere seyahat edenlere altı ay boyunca güvenli cinsel ilişkiye girmelerini tavsiye etti.

7.09.2016Sağlık
Zika virüsü spermde 6 ay yaşayabiliyor

Zika virüsü spermde 6 ay yaşayabiliyor

Zika virüsünün spermde altı ay yaşayabildiği tespit edildi.

15.08.2016Sağlık
Karnaval başlıyor dünya yarışıyor

Karnaval başlıyor dünya yarışıyor!

Rio Olimpiyat Oyunları start alıyor. Olimpiyat meşalesi bugüne yarına bağlayan gece saat 02.00'de yakılacak. Güney Amerika’da ilk kez düzenlenecek oyunlarda 17 gün boyunca 2 bin 488 madalya sahiplerini bulacak. 206 ülkeden 11 binden fazla sporcu, 28 spor branşı içinde yer alan 39 dalda mücadele edecek. Organizasyon 37 tesiste gerçekleştirilecek.

5.08.2016Diğer
Karnaval başlıyor, dünya yarışıyor

Karnaval başlıyor, dünya yarışıyor

Güney Amerika’da ilk kez düzenlenecek oyunlarda 17 gün boyunca 2 bin 488 madalya sahiplerini bulacak. 206 ülkeden yaklaşık 11 binden fazla sporcu, 28 spor branşı içinde yer alan 39 dalda mücadele edecek. Organizasyon 37 tesiste gerçekleştirilecek.

4.08.2016Diğer
Olimpiyatçılara Pokemon Go şoku

Olimpiyatçılara Pokemon Go şoku

Rio Olimpiyat Oyunları’na katılan sporcuların en büyük sorunu Brezilya’da ‘Pokemon Go’ oynayamamaları...

2.08.2016Teknoloji
Zika avcısı sivrisinek

Zika avcısı sivrisinek

Bebeklerin beyin gelişimini engelleyen zika virüsünün yayılmasını önlemek için genetiği değiştirilmiş erkek sivrisinekler doğaya salındı. Bu sivrisineklerin yavruları büyümeden ölecek ve sivrisinek üremesi yavaşlatılacak.

29.07.2016Dünya
Olimpiyat bölgesinde ceset çıktı

Olimpiyat bölgesinde ceset çıktı

Rio 2016 yaz Olimpiyatları için geri sayım başlarken, ülke genelinde olumsuz olaylar baş gösterdi. Önce polis ayaklanması yaşanan Rio'da şimdi de bakımsızlıktan çürüyen yelken ve sörf alanında bir ceset bulundu.

29.07.2016Futbol
Cehenneme hoşgeldiniz, burada polis sizi koruyamaz

"Cehenneme hoşgeldiniz, burada polis sizi koruyamaz"

Rio 2016 yaz Olimpiyatları için geri sayım başlarken, ülke genelinde olumsuz olaylar baş gösterdi. Önce polis ayaklanması yaşanan Rio'da şimdi de bakımsızlıktan çürüyen yelken ve sörf alanında bir ceset bulundu.

29.07.2016Avrupa
Çağla Büyükakçay: 15 Temmuz akşamı…

Çağla Büyükakçay: 15 Temmuz akşamı…

Milli tenisçi Çağla Büyakakçay Rio Olimpiyat Oyunları öncesi medya ile buluştu. Başarılı sporcu, 15 Temmuz'da ülke olarak çok zor bir gece yaşadıklarını söyledi.

27.07.2016Diğer
İspanyada ilk mikrosefali bebek doğdu

İspanya'da ilk mikrosefali bebek doğdu

İspanya'da bir kadının Zika virüsü bağlantılı mikrosefali (küçük kafa) belirtili bir erkek bebek dünyaya getirdiği bildirildi.

25.07.2016Dünya
Rüya Takıma zika engeli

Rüya Takım'a zika engeli!

2016 Rio Olimpiyatları'nın yapılacağı Brezilya'daki Zika virüsü, ABD'nin basketbolda yeni bir rüya takım kurmasını engelledi.

26.06.2016Basketbol
Jamaikalı atlet Zika virüsüne yakalandı

Jamaikalı atlet Zika virüsüne yakalandı

Jamaikalı sprinter Kemar Bailey-Cole, Zika virüsüne yakalandığını açıkladı.

25.06.2016Dünya
Zika aşısı insanlar üzerinde denenecek

Zika aşısı insanlar üzerinde denenecek

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanan Zika virüsüne karşı geliştirilen aşının insanlar üzerinde deneneceği bildirildi.

21.06.2016Sağlık
Pau Gasolden zika virüsü uyarısı

Pau Gasol'den zika virüsü uyarısı

Amerikan Basketbol Ligi (NBA) takımlarından Chicago Bulls ve İspanya Basketbol Milli Takımı'nın yıldız oyuncusu Pau Gasol, zika virüsünden dolayı 2016 Rio Olimpiyatları'na katılıp katılmama konusunda kararsız olduğunu söyledi.

30.05.2016Basketbol
Olimpiyatlar ertelenemez

Olimpiyatlar ertelenemez

DÜNYA Sağlık Örgütü (WHO), bu yaz Brezilya’nın Rio kendinde yapılacak olan Olimpiyat Oyunları’nın, Zika virüsü salgını nedeniyle ertelenmesi yönündeki çağrıları reddetti.

28.05.2016Dünya
Rio Olimpiyatları ertelensin çağrısı reddedildi

'Rio Olimpiyatları ertelensin' çağrısı reddedildi

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), bu yaz Rio'da yapılacak olan olimpiyat oyunlarının, Zika virüsü salgını nedeniyle ertelenmesi yönündeki çağrıları reddetti.

27.05.2016Dünya
Dominikte Zika nedeniyle 2 ölüm

Dominik'te Zika nedeniyle 2 ölüm

Dominik Cumhuriyeti'nde 2 kişinin Zika virüsünün neden olduğu Guillain-Barre sendromundan hayatını kaybettiği bildirildi.

20.05.2016Sağlık
O virüs için Türkiyeye önemli uyarı

O virüs için Türkiye'ye önemli uyarı

Özellikle Latin Amerika ülkelerinde ciddi doğum anomalilerine neden olan Zika virüsünün havaların ısınmasıyla birlikte önümüzdeki aylarda Avrupa’ya da yayılabileceği uyarısı yapıldı. Yayılma riski bulunan ülkeler arasında Türkiye de var.

18.05.2016Sağlık
Zika virüsü daha da tehlikeli olabilir

Zika virüsü daha da tehlikeli olabilir

Zika virüsünün sanılandan daha tehlikeli olabileceği bildirildi.

2.05.2016Sağlık
İlker Dilek Malago ile görüştü

İlker Dilek Malago ile görüştü

Başbakanlık Müşaviri İlker Dilek ile başkent Roma'da, İtalyan sporunun bir numaralı yöneticisi olan İtalya Milli Olimpiyat Komitesi (CONI) Başkanı Giovanni Malago ile bir araya geldi.

29.04.2016Diğer
Olimpiyatlarda geri sayım başladı

Olimpiyatlarda geri sayım başladı

Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde düzenlenecek Yaz Olimpiyat Oyunları'nın başlamasına 100 gün kaldı.

27.04.2016Diğer
Sivrisinek öldüren reklam panosu

Sivrisinek öldüren reklam panosu

Brezilya’da Rio’nun çeşitli yerlerine konulan billboardlar, reklam göstermek yerine bambaşka bir amaca hizmet ediyor: Zika virüsü taşıyan sivrisinekleri öldürmek. Havaya laktik asit ve karbon dioksitten oluşan bir solüsyon salan reklam panoları, insan nefesini ve terini taklit ediyor. Böylece en uzak 4 kilometre mesafedeki sivrisinekleri kendine çeken panolar, kan emiciler ölene kadar içeriye hapsediyor. Her biri 192 dolara mal olan reklam panolarının yayılması için ajanslar bu teknolojinin nasıl uygulanabileceğini gösteren bir plan da yayınlamışlar. 

26.04.2016Haber
Princein ölüm nedeni o virüs mü

Prince'in ölüm nedeni o virüs mü?

90'lı yıllara damga vuran, pop müzik tarihinin önemli ismi Prince'un bu sabah ölüm haberi hayranlarını üzdü.

22.04.2016Sağlık
Zika virüsü 2,2 milyar kişiyi tehdit ediyor

Zika virüsü 2,2 milyar kişiyi tehdit ediyor

Yaz ayları yaklaşırken Zika virüsü ile ilgili korkutan haber. 2 milyardan fazla kişinin Zika virüsünün yayılabileceği bölgelerde yaşadığı belirtildi.

21.04.2016Sağlık
Belçikalı olimpik sporculara seks uyarısı

Belçikalı olimpik sporculara seks uyarısı

Belçika, Brezilya'nın Rio de Jenerio kentinde yapılacak 2016 Yaz Olimpiyat Oyunları'na katılacak sporculara Zika virüsüne yakalanma riski nedeniyle cinsel ilişki uyarısında bulundu.

15.04.2016Dünya
Sandığınızdan daha korkutucu

Sandığınızdan daha korkutucu

Amerikalı kamu sağlığı yetkilileri açıkladı: Zika virüsü "sanılandan daha korkutucu"

12.04.2016Sağlık
Bünyamin Sürmeliden Mavi Misket: Yağmur artacak kar azalacak

Bünyamin Sürmeli'den Mavi Misket: Yağmur artacak kar azalacak

Ekranların ‘havayı koklayan adam’ı Bünyamin Sürmeli kitap yazdı. Küresel ısınmanın ne tür bir bela olduğunu hâlâ anlamadıysanız ‘Mavi Misket’i okumalısınız. Meteorolog Sürmeli size tahmin yapmanın sırrını veriyor.

8.04.2016Keyif

Yazar Sonuçları

'Maduro Çöküş'

“KENYERBER Aquino Merchan açlıktan öldüğünde 17 aylıktı...”

11.07.2018

İyi yaşa, kanser olma

İnsan sağlığı tarihi salgın hastalıklarla doludur.Bu hastalıklar bir anda kıtalara bulaşıp yüz milyonlarca insanın ölümüne neden oldular.

10.05.2018

Rio’ya zika gölgesi

Özellikle güney yarımkürede geçen yaz(bizim bulunduğumuz kuzey yarımküreye göre kış) büyük salgınlara yol açan zika virüsü, Olimpiyatlar için Rio’ya gidenlerin korkulu rüyası. Aslında bu endişe haksız değil. Ancak ülkede halen kışın sürüyor olması bu riski çok yüksek oranda azaltıyor.

6.08.2016

Rio’ya zika gölgesi

Özellikle güney yarımkürede geçtiğimiz yaz(bizim bulunduğumuz kuzey yarım küreye göre kış) büyük salgınlara yol açan zika virüsü, olimpiyatlar için Rio’ya gidenlerin korkulu rüyası. Aslında bu endişe haksız değil. Ancak ülkede halen kışın sürüyor olması bu riski çok yüksek oranda azaltıyor.

5.08.2016

Tatil merkezleri tehdit altında mı?

Kulaktan kulağa terör iddiaları yayılıyor insanlar arasında...

5.07.2016