MENÜ

Zika

Zika ile ilgili tüm haberleri, son dakika Zika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Zika haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 159 Zika haberi bulunmuştur.

Zika Haberleri

Küresel alarm

Küresel alarm

Dünya Sağlık Örgütü, Çin’in Vuhan kentinde başlayan koronovirüs salgını nedeniyle “küresel acil durum” ilan etme kararı aldı. Örgüt daha önce koronovirüs nedeniyle 2 kez toplanmış ancak bu yönde karar almamıştı. DSÖ virüs sebebiyle tamamı Çin’de 170 kişinin hayatını kaybettiğini de açıkladı.

31.01.2020Dünya
Bilim insanları Koronavirüs karşısında aşı geliştirmek için zamanla yarışıyor

Bilim insanları Koronavirüs karşısında aşı geliştirmek için zamanla yarışıyor

Çin'de ortaya çıkan Koronavirüs 170 kişinin ölümüne neden oldu, binlerce kişiyi etkiledi. Yeni virüsün tedavisi de yok aşısı da.

30.01.2020Teknoloji
Alarm zilleri çalıyor

Alarm zilleri çalıyor

Zurich Grubu’nun yaptırdığı 2020 Küresel Risk Raporu’nun sonuçları açıklandı. Zurich Türkiye CEO’su Yılmaz Yıldız, ilk sırayı çevresel risklerin aldığını belirterek, “Yaşanan felaketler alarm zillerinin tüm dünya için çaldığını gösteriyor. Türkiye’nin de hazırlıklı olması gerekiyor. İklim değişikliği ve getireceği su krizleri bulunduğumuz coğrafyada önem kazanacak, su kaynaklarının kuruması tarım, gıda güvenliği için risk oluşturacak” dedi.

20.01.2020Ekonomi
Tekirdağ’daki ölümün ardından uyarı geldi 5 bin sivrisinek incelendi...

Tekirdağ’daki ölümün ardından uyarı geldi! 5 bin sivrisinek incelendi...

TEKİRDAĞ'ın Muratlı ilçesinde yaşayan Yüksel Sezgin’in, sivrisinek ısırması sonucu bulaşan Batı Nil Virüsü nedeniyle hayatını kaybetmesi üzerine, 5 bin sivrisineğin incelendiği projede yer alan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Viroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz önemli uyarılarda bulundu.

26.11.2019Gündem
Zika Virüs Hastalığı nediri belirtileri nelerdir

Zika Virüs Hastalığı nediri belirtileri nelerdir?

Sivrisinekler yaz aylarında sizi rahatsız edebiliyor. Isırdığında kızarıklık ve kaşıntıya neden olan sivrisinekler aslında hastalık saçıyor. Sivrisineklerin yaydığı hastalıklar düşünüldüğünde akla ilk gelen sıtmadır. Peki Zika virüsü hastalığının belirtileri nelerdir ve bu hastalık nasıl bulaşır?

23.09.2019Sağlık
Sivrisineklerin genleri değişirse üremeleri durdurulabilir mi

Sivrisineklerin genleri değişirse üremeleri durdurulabilir mi?

Dünya genelinde pek çok hastalığın taşıyıcısı olan ve bir yılda milyonlarca insanın ölümünden sorumlu olan sivrisineklerle ilgili uzun süredir bir dizi araştırmalarda bulunan bilim insanları, sineklerin genlerinin değiştirilmesi halinde üremelerini durdurmayı masaya yatırdı. Ancak yapılan deneyler büyük bir hayal kırıklığını da beraberinde getirdi.

23.09.2019Teknoloji
Aşılar bozulmadan her yere gönderilebilecek

Aşılar bozulmadan her yere gönderilebilecek

Boğaziçi Üniversitesi tarafından geliştirilen ‘Dayanıklı Aşı Taşıyıcı Protein Mikrokürecik Teknolojisi’, Çin Patent Ofisi’nden patent aldı. Türk bilim insanları tarafından geliştirilen ve ASC proteini Mikrokürecikleri’nden oda sıcaklığında 30 gün dayanabilen aşı taşıyıcı teknolojisi Avrupa Patent Ofisi, Japonya ve ABD’den de patent almıştı.

2.01.2019Eğitim
Kapımıza dayanan tehlike KAPLAN SİVRİSİNEĞİ

Kapımıza dayanan tehlike KAPLAN SİVRİSİNEĞİ

Zika, dang humması, sarıhumma, cikungunya, Batı Nil ensefaliti... Sivrisineklerle yayılan bu hastalıklar bir zamanlar sadece tropik ülkeler için söz konusuyken artık kapımızda. Çünkü iklim değişikliğiyle artık onları yayan sivrisinekler de ülkemizde.

Ölü sayısı artıyor... Yayılan virüsten hayatını kaybedenleri böyle gömdüler

Ölü sayısı artıyor... Yayılan virüsten hayatını kaybedenleri böyle gömdüler

Meyve yarasalarının taşıdığı virüs nedeniyle Hindistan'da yaşamını yitirenler, olağanüstü önlemler altında toprağa veriliyor. Kurbanların yakınları ve doktorlar özel koruyucu kıyafetlerle cenazeleri defnetti.

25.05.2018Dünya
Dünya Sağlık Örgütünden Hastalık Xle ilgili korkutan uyarı

Dünya Sağlık Örgütü'nden Hastalık X'le ilgili korkutan uyarı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) kulağa korkutucu gelen 'Hastalık X'i öncelikli hastalık listesine eklediğini duyurdu.

13.03.2018Dünya
Zika virüsü salgınına neden olan Aedes türü sivrisinekler tespit edildi

Zika virüsü salgınına neden olan Aedes türü sivrisinekler tespit edildi

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) küresel çapta acil durum ilan ettiği Brezilya’daki Zika virüsü salgınına neden olan 2 Aedes türü sivrisinek tespit edildi. Laboratuvar ortamında gerçekleştirilen taramalarda, sivrisineklerde Zika ve insanlarda ciddi hastalıklara neden olabilen herhangi başka bir virüs türüne rastlanmadı. Sağlık Bakanlığı’nın koordinesinde oluşturulan ekip, Rize, Trabzon ve Artvin'de bu sivrisinek türü ile ilgili mücadele başlattı. Bölgede yoğun ilaçlama ve kontrol çalışması yapan ekipler, sivrisinek popülasyonlarının hızla yayıldığı tespit edilen alanlarda yüzde 80 oranında yayılmanın önüne geçti.

31.01.2018Haber
Karadenizde alarm

Karadeniz'de alarm

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) küresel çapta acil durum ilan ettiği Brezilya’daki Zika virüsü salgınına neden olan iki Aedes türü sivrisinek tespit edildi. Laboratuvar ortamında gerçekleştirilen taramalarda, sivrisineklerde Zika ve insanlarda ciddi hastalıklara neden olabilen bir virüs türüne rastlanmadı. Sağlık Bakanlığı’nın koordinesinde oluşturulan ekip, Rize, Trabzon ve Artvin'de bu sivrisinek türüyle mücadele başlattı. Bölgede yoğun ilaçlama ve kontrol çalışması yapan ekipler, sivrisinek popülasyonlarının hızla yayıldığı tespit edilen alanlarda yüzde 80 oranında yayılmanın önüne geçti.

31.01.2018Gündem
Googleda Türk halkı en çok ne arıyor

Google'da Türk halkı en çok ne arıyor?

Google, geçen haftanın Türkiye'de en çok arananlarını duyurdu.

15.01.2018Teknoloji
Zika virüsü nedir nereden bulaşır

Zika virüsü nedir nereden bulaşır?

Zika virüsü, neden olduğu rahatsızlıklar nedeniyle vatandaşlar tarafından araştırılmaya devam ediliyor. Son günlerde gündemde yer alan haberlerin ardından Zika virüsü hakkında bilgi edinmek isteyen vatandaşlar, kökeni afrika olan bu hastalığı araştırmaya başladı. Peki, Zika virüsü nedir ve nereden bulaşır?

11.01.2018Sağlık
Sağlık Bakanı Ahmet Demircan açıkladı: 55 bin kişi işe alınacak

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan açıkladı: 55 bin kişi işe alınacak

Zika Virüsü'nün Türkiye’de yeni görülmeye başladığını belirten Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, “Gerekli tedbirler de alınacak” dedi. Bakan, yaklaşık 55 bin doktor, ebe hemşire, sağlık personeli ve çalışan alınacağını söyledi.

11.01.2018Haber
Canan Karatayın iddiasına Bakandan yanıt: Aşıyı reddetmek sakıncalı

Canan Karatay'ın iddiasına Bakan'dan yanıt: Aşıyı reddetmek sakıncalı

Grip aşısının tehlikeli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Canan Karatay, "Aşıların içinde alüminyum var. Alüminyum Alzheimer nedenidir. Aşı vurulmaya gerek yok. Bunun yerine D vitamini kullanımı çok önemlidir" demişti. Karatay'ın başlattığı grip aşısı tartışmasıyla ilgili konuşan Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, “Aşının etkisini artırmak için bir miktar alüminyum kullanılır ama bu alüminyum Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) kabul ettiği düzeyde, sürekli izlenen, etkileri takip edilen bir miktardır. Alüminyum gerekçe gösterilerek aşıyı reddetmek fevkalade sakıncalıdır” dedi.

11.01.2018Gündem
Zika virüsü nedir

Zika virüsü nedir?

Zika virüsü gündemdeki haberlerin ardından vatandaşlar tarafından merakla araştırılıyor. Zika virüsü konusunda belirtiler ve hastalığın nasıl bulaştığı en çok aranan konular arasında. Peki Zika virüsü nedir, bilinen belirtileri nelerdir?

9.01.2018Gündem
Japonya ve ABDden Boğaziçinin aşı teknolojisine patent

Japonya ve ABD'den Boğaziçi'nin aşı teknolojisine patent!

Boğaziçi Üniversitesi’nde geliştirilen ‘Dayanıklı Aşı Taşıyıcı Protein Mikrokürecik Teknolojisi’ne ABD ve Japonya’dan patent aldı.

17.05.2017Kampüs
Bana 2016nın resmini yapar mısın Niv

Bana 2016'nın resmini yapar mısın Niv?

Sanatçı Niv Bavarsky, 2016'nın en önemli 127 olayını aynı tabloya sığdırmış! Çok da güzel olmuş!

27.12.2016Kampüs
Zika virüsü nedir

Zika virüsü nedir?

Zika virüsü.Flaviviridae virüs familyasının ve Flavivirus cinsinin bir üyesi. İnsanlara sivrisineklerden ve cinsel yoldan geçer ve Zika ateşi veya Zika hastalığı olarak bilinen hastalığa neden olur. Bebeklerin beyin gelişimlerine de büyük zarar veren Zika virüs nedir, nasıl bulaşır?

16.12.2016Gündem
İngiltere’de cinsel yolla bulaşan ilk zika vakası

İngiltere’de cinsel yolla bulaşan ilk zika vakası

İngiltere’de cinsel yolla bulaştığı sanılan ilk zika vakasına rastlandı. İngiliz Halk Sağlığı yetkilileri, hasta kadına zika virüsünün, salgının görüldüğü bir ülkeye seyahat eden partnerinden bulaştığının sanıldığını açıkladı.

1.12.2016Dünya
Zika virüsü için küresel acil durum kaldırıldı

Zika virüsü için 'küresel acil durum' kaldırıldı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Zika virüsünün yayılmasıyla ilgili geçen şubat ayında ilan ettiği küresel acil durumun kaldırıldığını açıkladı.

19.11.2016Sağlık
Sigara dolaba giriyor

Sigara dolaba giriyor

Son dönemlerde tütünle mücadele konusunda önemli çalışmalar yaptıklarını anlatan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “Bundan sonra sigaralar kapalı dolaplarda satılacak ve sigara paketlerinde de markalar neredeyse görünmez duruma getirilecek” dedi.

14.11.2016Ekonomi
ZİKA uyarısı: 6 ay sevişmeyin

ZİKA uyarısı: 6 ay sevişmeyin

Dünya Sağlık Örgütü WHO, ‘zika’ salgınına karşı önerilerini sertleştirdi.

13.09.2016Dünya
DSÖ Zikaya karşı güvenli seksi öneriyor

DSÖ Zika'ya karşı güvenli seksi öneriyor

Dünya Sağlık Örgütü, Zika virüsünün yaygın olduğu ülkelere seyahat edenlere altı ay boyunca güvenli cinsel ilişkiye girmelerini tavsiye etti.

7.09.2016Sağlık
GÜNÜN ÖZETİ - 31.08.2016

GÜNÜN ÖZETİ - 31.08.2016

Kazınca ortaya çıktıZika virüsünü önleyecek buluşWhatsApp'tan tepki çeken özellikKenan Sofuoğlu'nu hastanelik eden atlayışEDİTÖR: SEDA YAVUZ - KURGU: POLAT BEKTAŞ

31.08.2016Haber
Hope Soloya milli takımdan büyük şok..

Hope Solo'ya milli takımdan büyük şok!..

ABD Kadın Milli Futbol Takımı'nın kalecisi Solo'ya, olimpiyatlarda İsveç'e yenildikleri maç sonrası yaptığı açıklamalar nedeniyle milli takımdan 6 ay uzaklaştırma cezası verildi

25.08.2016Avrupa
Eve dönüş

Eve dönüş

ABD Başkanı Barack Obama’nın başkanlık döneminin son yaz tatili sona erdi.

22.08.2016Dünya
Zika virüsü spermde 6 ay yaşayabiliyor

Zika virüsü spermde 6 ay yaşayabiliyor

Zika virüsünün spermde altı ay yaşayabildiği tespit edildi.

15.08.2016Sağlık
Rio’da rezalet üstüne rezalet

Rio’da rezalet üstüne rezalet!

Rio de Janeiro Olimpiyatları’nda yaşanan sıkıntılar bitmiyor. Yelken yarışlarının yapılacağı Guanabara körfezine şehrin lağım kanalları akıyor. Brezilya basını körfezde yüzen insan dışkılarını konuşuyor.

5.08.2016Diğer
Karnaval başlıyor dünya yarışıyor

Karnaval başlıyor dünya yarışıyor!

Rio Olimpiyat Oyunları start alıyor. Olimpiyat meşalesi bugüne yarına bağlayan gece saat 02.00'de yakılacak. Güney Amerika’da ilk kez düzenlenecek oyunlarda 17 gün boyunca 2 bin 488 madalya sahiplerini bulacak. 206 ülkeden 11 binden fazla sporcu, 28 spor branşı içinde yer alan 39 dalda mücadele edecek. Organizasyon 37 tesiste gerçekleştirilecek.

5.08.2016Diğer
Karnaval başlıyor, dünya yarışıyor

Karnaval başlıyor, dünya yarışıyor

Güney Amerika’da ilk kez düzenlenecek oyunlarda 17 gün boyunca 2 bin 488 madalya sahiplerini bulacak. 206 ülkeden yaklaşık 11 binden fazla sporcu, 28 spor branşı içinde yer alan 39 dalda mücadele edecek. Organizasyon 37 tesiste gerçekleştirilecek.

4.08.2016Diğer
Miami’de Zika alarmı

Miami’de Zika alarmı

ABD’nin Miami kentinde anne karnındaki bebeklerin beyin gelişimini olumsuz etkileyen Zika virüsüne karşı tedbir olarak hamile kadınların belirli bölgelere gitmemeleri uyarısı yapıldı.

2.08.2016Dünya
Olimpiyatçılara Pokemon Go şoku

Olimpiyatçılara Pokemon Go şoku

Rio Olimpiyat Oyunları’na katılan sporcuların en büyük sorunu Brezilya’da ‘Pokemon Go’ oynayamamaları...

2.08.2016Teknoloji
Zika avcısı sivrisinek

Zika avcısı sivrisinek

Bebeklerin beyin gelişimini engelleyen zika virüsünün yayılmasını önlemek için genetiği değiştirilmiş erkek sivrisinekler doğaya salındı. Bu sivrisineklerin yavruları büyümeden ölecek ve sivrisinek üremesi yavaşlatılacak.

29.07.2016Dünya
Olimpiyat bölgesinde ceset çıktı

Olimpiyat bölgesinde ceset çıktı

Rio 2016 yaz Olimpiyatları için geri sayım başlarken, ülke genelinde olumsuz olaylar baş gösterdi. Önce polis ayaklanması yaşanan Rio'da şimdi de bakımsızlıktan çürüyen yelken ve sörf alanında bir ceset bulundu.

29.07.2016Futbol
Cehenneme hoşgeldiniz, burada polis sizi koruyamaz

"Cehenneme hoşgeldiniz, burada polis sizi koruyamaz"

Rio 2016 yaz Olimpiyatları için geri sayım başlarken, ülke genelinde olumsuz olaylar baş gösterdi. Önce polis ayaklanması yaşanan Rio'da şimdi de bakımsızlıktan çürüyen yelken ve sörf alanında bir ceset bulundu.

29.07.2016Avrupa
Çağla Büyükakçay: 15 Temmuz akşamı…

Çağla Büyükakçay: 15 Temmuz akşamı…

Milli tenisçi Çağla Büyakakçay Rio Olimpiyat Oyunları öncesi medya ile buluştu. Başarılı sporcu, 15 Temmuz'da ülke olarak çok zor bir gece yaşadıklarını söyledi.

27.07.2016Diğer

Yazar Sonuçları

'Maduro Çöküş'

“KENYERBER Aquino Merchan açlıktan öldüğünde 17 aylıktı...”

11.07.2018

İyi yaşa, kanser olma

İnsan sağlığı tarihi salgın hastalıklarla doludur.Bu hastalıklar bir anda kıtalara bulaşıp yüz milyonlarca insanın ölümüne neden oldular.

10.05.2018

Rio’ya zika gölgesi

Özellikle güney yarımkürede geçen yaz(bizim bulunduğumuz kuzey yarımküreye göre kış) büyük salgınlara yol açan zika virüsü, Olimpiyatlar için Rio’ya gidenlerin korkulu rüyası. Aslında bu endişe haksız değil. Ancak ülkede halen kışın sürüyor olması bu riski çok yüksek oranda azaltıyor.

6.08.2016

Rio’ya zika gölgesi

Özellikle güney yarımkürede geçtiğimiz yaz(bizim bulunduğumuz kuzey yarım küreye göre kış) büyük salgınlara yol açan zika virüsü, olimpiyatlar için Rio’ya gidenlerin korkulu rüyası. Aslında bu endişe haksız değil. Ancak ülkede halen kışın sürüyor olması bu riski çok yüksek oranda azaltıyor.

5.08.2016