GeriDünya Suriye'de kaçırılan iki İtalyan ülkelerine döndü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  42
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Suriye'de kaçırılan iki İtalyan ülkelerine döndü

Suriye'de kaçırılan iki İtalyan ülkelerine döndü
refid:27980810 ilişkili resim dosyası

Suriye'de geçen yaz kaçırıldıktan sonra dün serbest bırakılan İtalyan yardım gönüllüleri Greta Ramelli ve Vanessa Marzullo, sabaha karşı ülkelerine getirildi. İtalyan hükümetinin rehineler için 12 milyon euro fidye ödediği öne sürüldü. Ramelli ve Marzullo, Türkiye'den Suriye'nin Halep kentine geçtikten üç gün sonra, 31 Temmuz'da kaybolmuştu.

İtalyan hükümetine ait özel bir uçakla Türkiye'den Roma'nın ikinci havaalanı Ciampino'ya ulaşan iki İtalyan yardım gönüllüsünü, İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni karşıladı.

Suriyede kaçırılan iki İtalyan ülkelerine döndü

Ramelli ve Marzullo'nun aileleriyle evlerine gitmeden önce sağlık kontrolünden geçirilecekleri, ardından Roma savcılığında kaçırılmalarıyla ilgili açılan soruşturmada ifade verecekleri belirtildi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Kuzey Birliği Partisi lideri Matteo Salvini, iki genç kızın serbest kalması için İtalyan hükümetinin 12 milyon euro fidye ödediğini iddia etti. Dışişleri Bakanı Gentiloni'nin başta bu iddia olmak üzere yardım gönüllüsü genç kızların serbest kalışına ilişkin parlamentoya bilgi vereceği ifade edildi.

"Horryaty Projesi" adını verdikleri proje kapsamında satın aldıkları acil insani yardım ve gıda yardımlarını ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için Temmuz sonlarında Halep'e giden 21 yaşındaki Vanessa Marzullo ve 20 yaşındaki Greta Ramelli'nin Ağustos ayının başında kayboldukları açıklanmıştı.

Suriyede kaçırılan iki İtalyan ülkelerine döndü REHİNE İTALYANLARA ÇARŞAF GİYDİRDİLER

Kendilerinden uzunca bir süre haber alınamayan genç kızların yeni yılın ilk gününde 17 Aralık tarihli bir videosu yayınlanmıştı. Bu videoda kara çarşaf içindeki kızlar Başbakan Matteo Renzi liderliğindeki İtalyan hükümetinden kendilerini kurtarmaları için yardım isterken görülüyordu.

Suriyede kaçırılan iki İtalyan ülkelerine döndü

Videonun YouTube'daki bilgisinde İtalyanların El Nusra tarafından rehin alındığı belirtilmişti. Ancak video, El Nusra'nın resmi hesaplarında yayınlanmadı. İtalya Dışişleri Bakanlığı da kadınları kimin kaçırdığına dair açıklama yapmadı ancak IŞİD iddialarını yalanladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle