Dünya Son dakika... Meksika'da şiddetli deprem! Ölü sayısı artıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  19
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Son dakika... Meksika'da şiddetli deprem! Ölü sayısı artıyor

ABD Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS), merkez üssü Puebla eyaletine bağlı Rabosso kentinin 5 kilometre kuzeydoğusundaki depremin, 51 kilometre derinlikte kaydedildiğini açıkladı. Başkent Meksiko'da da hissedilen deprem, halk arasında korkuya neden oldu. Çok sayıda bina enkaza dönerken, halk panik içerisinde evlerini terk ederek sokağa döküldü. Bazı bina enkazlarında mahsur kalanların olduğu belirtildi. Meksiko'daki uluslararası havalimanında uçuşların durdurulduğu öğrenildi.

Meksika'dan son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Meksika, 7.1 büyüklüğünde depremle sallandı. Depremde en az 224 kişinin öldüğü bildirildi. Meksika'da tam 32 yıl önce 19 Eylül 1985'te meydana gelen 8.1 büyüklüğündeki depremde en az 5 bin kişi ölmüştü.

Mekiska'da 7.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin merkez üssü, başkent Mexico City'nin 123 km güneydoğusundaki Puebla eyaletine bağlı Rabosa kasabası oldu. İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre depremde en az 224 kişi öldü. 

Son dakika... Meksikada şiddetli deprem Ölü sayısı artıyor

ENDİŞELİ BEKLEYİŞ

Çok sayıda bina yıkılırken can kaybının artmasından endişe duyuluyor. Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto, yalnızca başkentte 27 binanın yıkıldığını duyurdu. Mexico City’deki uluslararası havalimanı geçici olarak kapatıldı. Doğalgaz sızıntılarına karşı vatandaşlar sigara içmemeleri konusunda uyarıldı.

Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto, ilkokul binasının enkazından 22 çocuk ve 2 yetişkinin cesedinin çıkarıldığını 30 öğrenci ve 8 yetişkinin ise hâlen kayıp olduğunu duyurdu.

8 eyalette okulların tatil edildiği belirtiliyor.

Meksika Federal Elektrik İdaresi, depremin ardından başkentte ilk aşamada 1.69 milyon aboneye elektrik verilemediğini ancak sonraki çalışmalar neticesinde sayının 676 bine düşürüldüğünü açıkladı. Ülke genelinde elektrik kesintisinden etkilenenlerin sayısı ise ilk başta 4.7 milyon olarak açıklanırken, yoğun mesai sonucu 3 milyon 465 bin aboneye yeniden elektrik verildi.

En az 1800 uçuşun da depremden etkilendiği belirtiliyor.

Son dakika... Meksikada şiddetli deprem Ölü sayısı artıyor

ABD Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS), depremin merkez üssünü Puebla eyaletine bağlı Atencingo kenti olarak açıkladı.
Başkentteki bazı binalarda yangın çıktığı ve içeride mahsur kalanların olduğu da kaydedildi. Binlerce insan telaşla soluğu sokaklarda alırken, başkentin birçok bölgesinde telefon bağlantıları ve elektrikler kesildi.

Devlet Başkanı Nieto, yardım ekiplerinin depremden en fazla etkilenen yerlere daha kolay ulaşabilmesi için Twitter üzerinden halka cadde ve meydanlardan kaçınma çağrısı yaptı.

Meksika'da 7,1 büyüklüğünde depremABD Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS), merkez üssü Puebla eyaletine bağlı Rabosso kentinin 5 kilometre kuzeydoğusundaki depremin, 51 kilometre derinlikte kaydedildiğini açıkladı.

 Son dakika... Meksikada şiddetli deprem Ölü sayısı artıyor

Ülkede 8 Eylül'de yaşanan 8,1 büyüklüğündeki depremde de 96 kişi yaşamını yitirmişti.

Meksika'da 19 Eylül 1985'de meydana gelen 8,1 şiddetindeki deprem en az 5 bin kişinin ölümüne yol açmıştı.

Son dakika... Meksikada şiddetli deprem Ölü sayısı artıyor


Yorumları Göster
Yorumları Gizle