GeriDünya Öğrenciler Avrupa’da 12 yerde sınava girecek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Öğrenciler Avrupa’da 12 yerde sınava girecek

Öğrenciler Avrupa’da 12 yerde sınava girecek

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Batı Avrupa Programları öğrenci seçme sınavı başvuru kayıtları başladı. Başvurular, 26 Mayıs’a kadar internet üzerinden yapılabilecek. Öğrenciler Almanya, Belçika, Hollanda, Fransa, İsviçre, Avusturya ve İngiltere’deki 12 merkezde sınava girebilecek.

AÜ Batı Avrupa Bürosu Yükseköğretim Programları Görevlisi Serap Kurt, “Avrupa’da yerleşik lise ve dengi okul mezunu, Türkçe bilen herkesin katılabileceği öğrenci seçme sınavı sonucunda başarılı olanlar, AÜ Açık Öğretim Sistemi fakültelerine kayıt hakkı kazanabilecek” dedi. Kurt, üniversitenin Batı Avrupa Programları’nda işletme, iktisat, kamu yönetimi, uluslararası ilişkiler, Türk dili ve edebiyatı, sosyoloji, halkla ilişkiler ve reklamcılık, uluslararası ticaret ve lojistik yönetimi, dış ticaret ve ilahiyat bölümleri olmak üzere, 10 farklı alanda 2 yıllık önlisans ile 4 yıllık lisans programları olduğunu dile getirdi.

MESLEK LİSELİLER DE GİRECEK

Türkiye’deki meslek lisesi mezunlarının önceki yıllarda iki yıllık programlara sınavsız kesin kayıt yaptırabildiğini ifade eden Kurt, 2017-2018 eğitim yılında bunun sona erdiğini ve meslek lisesi mezunlarına da öğrenci seçme sınavına katılma zorunluluğu getirildiğini söyledi.

KAYIT NASIL YAPILIYOR?

Başvuruların internet üzerinden yapılabileceğini belirten Kurt, şunları belirtti:
“Başvurular ‘www.anadolu-uni.de’ internet adresi üzerinden çevrim içi olarak yapılmakta. Seçme sınavına katılmak üzere başvuru işlemini tamamlayan adaylar başvuru çıktısı ve sınava katılım gideri ödeme belgesini Köln’de bulunan Avrupa İrtibat Bürosuna gönderdikleri takdirde sınava yerleştirilecek. Seçme sınavına katılacak adayların başvuru sırasında sistemden çıktısını alacakları belgelerin dışında başka herhangi bir belge hazırlamalarına gerek yoktur. 26 Mayıs Cuma günü mesai saati sonuna kadar başvuran öğrenci adayları, 08 Temmuz Cumartesi günü 7 Avrupa ülkesindeki 12 değişik sınav merkezinde yapılacak seçme sınavına katılabilecek.”
Konuyla ilgili www.anadolu-uni.de internet adresinden ayrıntılı bilgi alınabilir.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle