Dünya Japonya'da şiddetli deprem
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Japonya'da şiddetli deprem

Japonya'da şiddetli deprem

Kumamoto kentinde dün yerel saatle 01.25’te 7.3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremin ardından yapılan tsunami uyarısı sonra kaldırıldı. Japon yayın kuruluşu NHK'e göre en az 3 kişi hayatını kaybetti.

Japonyada şiddetli deprem

ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi, ülkenin güneyindeki Kumamoto kentinde görülen depremin yerin 10 kilometre altında gerçekleştiğini kaydetti.

Depremin ardından tsunami uyarısı yapıldı ancak daha sonra bu uyarı kaldırıldı.        

Japonyada şiddetli deprem
     

NHK, deprem sırasında evlerinde ya da iş yerlerinde mahsur kalanlar olduğu bilgisine ulaştıklarını belirtirken, kurtarma ekiplerinin çalışmalarına devam ettiğini kaydetti. Öte yandan barajın çökmesi nedeniyle bir köy tahliye edildi.            

Japonyada şiddetli deprem

 Kumamoto bölgesindeki yeni depremin bir öncekine göre daha şiddetli ve daha etkili olduğu kaydedildi. Deprem Tokyo'dan da hissedildi.

Havanın karanlık olması nedeniyle hasarın tam olarak tespit edilemediği Japonya'da günün ilk ışıklarıyla felaket gün yüzüne çıktı.

 

ART ARDA İKİ DEPREM

JAPONYA’nın güneybatısında önceki gün meydana gelen 6.4 büyüklüğündeki depremde 9 kişi öldü, 860 kişi yaralandı. Çok sayıda bina yıkıldı. Kumamoto ve çevresinde hissedilen depremde 20 evin zarar gördüğü Maşiki kentinde mucize bir kurtuluş gerçekleşti. 8 aylık kız bebek, enkazdan canlı çıkarıldı.

Japonyada şiddetli deprem

‘Pasifik Ateş Çemberi’ deprem ve volkan kuşağında yer alan Japonya, bir deprem ülkesi olarak biliniyor. Felaketin gerçekleştiği Kyushu Adası çeşitli masallardan esinlenerek tasarlanan turistik köyler nedeniyle ‘Masal Adası’ olarak da biliniyor.

11 Mart 2011'de tarihinin en büyük deprem felaketlerinden birini yaşamıştı. 9 büyüklüğündeki deprem ve sonrasındaki tsunami, 19 bin kişinin yaşamını yitirmesine, binlercesinin yaralanmasına ve ülkenin kuzeydoğu kıyılarında büyük hasara yol açmıştı.    

 

              

 

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle