Dünya Fransa: Kürtlere istedikleri silahları vereceğiz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  35
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fransa: Kürtlere istedikleri silahları vereceğiz

Fransa: Kürtlere istedikleri silahları vereceğiz

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın, Irak'ta Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile savaşan Kürtlere "ilerleyen saatlerde" silah göndermeye karar verdiği açıklandı.

Elysee Sarayı'ndan yapılan açıklamada, Irak'ta özellikle Kürtlerin yaşadığı bölgede insani durumun giderek kötüleştiğine dikkat çekildi ve uluslararası toplumun konuyla derhal ilgilenmesi gerektiği belirtildi.

Açıklamada, Fransa'nın Irak'ın yeni yönetimiyle gereken yardımı sağlamada etkin bir rol oynayacağının altı çizilirken, Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius'un geçtiğimiz günlerde Fransa'nın bölgeye gönderdiği insanı yardımın gereken yerlere ulaşıp ulaşmadığını bizzat takip ettiği kaydedildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Cumhurbaşkanı Hollande'ın daha önce Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani ile görüşmesinde de ifade ettiği gibi Fransa, IŞİD'in bölgedeki saldırılarına karşı savaşan güçlerin kapasitelerini desteklemek için gerekeni yapmaya hazırdır. Bölgedeki Kürt liderler tarafından dile getirilen acil ihtiyaçlara cevap vermek için Cumhurbaşkanı Hollande, Bağdat yönetimiyle de mutabakata vararak Irak'taki Kürtlere ilerleyen saatlerde istedikleri silahların gönderilmesine karar vermiştir."

Irak'ta hükümeti kurmakla görevlendirilen Haydar el-Abbadi'ye verilen desteğe bir kez daha vurgu yapılan açıklamada, IŞİD'le mücadelede herkesin temsil edildiği bir parlamentonun öneminin altı çizildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle