GeriDünya Cami yakılmasını isteyen Danimarkalının cezası arttı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cami yakılmasını isteyen Danimarkalının cezası arttı

Cami yakılmasını isteyen Danimarkalının cezası arttı

Facebook’ta kapalı bir grupta cami yakılması yönünde çağrı yapan 22 yaşındaki Danimarkalı gencin cezası, 40 günden 60 güne çıkarıldı.

RITZAU’nun haberine göre, geçen ocak ayında şehir mahkemesinde görülen davada 40 günlük şartlı hapis cezasına çarptırılan Danimarkalının temyiz mahkemesinde görülen davasında cezası ağırlaştırıldı. Vestre Landsret temyiz mahkemesinde görülen davada kararı açıklayan mahkemeye heyeti, gence verilen cezanın 60 günlük şartlı hapis cezası olarak değiştirilmesine hükmetti.
Kapalı bir Facebook grubunda Kasım 2015’te paylaşımda bulunan Danimarkalının, “Sevgili Danlar, İsveçli komşularımızın yolunu izlemenin ve Danimarka’daki birçok camiden bazılarını yakmanın vakti gelmedi mi?” ifadesini kullandığı mesajından dolayı ceza aldığı açıklandı.
Gencin bir gazeteci ve blog yazarı tarafından polise ihbar edilmesi üzerine hakkında ceza yasası kapsamında dava açıldığı belirtildi.

DAHA ÖNCE DE CEZA VERİLMİŞTİ

Danimarka’da sosyal medya üzerinden yazılan içeriklere ilk kez ceza verilmiyor. Yine geçen ocak ayında 67 yaşındaki emekli bir kadın ve 24 yaşındaki bir genç de sosyal medyada yazdıkları ırkçı içeriklerden dolayı para cezalarına çarptırılmıştı.
Söz konusu kadın, kapalı bir Facebook grubunda Müslümanlara yönelik yazdığı ırkçı içerikten dolayı 5 bin Danimarka kronu (2 bin 600 lira), 24 yaşındaki genç ise fotoğraflı paylaşımında Musevilere yönelik yaptığı ırkçı paylaşım nedeniyle yine aynı para cezasına çarptırılmıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle