GeriDünya Akıncı'ya tepki: Siyah çelenk bırakıldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Akıncı'ya tepki: Siyah çelenk bırakıldı

Akıncı'ya tepki: Siyah çelenk bırakıldı

Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) Mücahitler Derneği ve Ulusal Halk Hareketi (UHH) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın 1974 Barış Harekatı ve Barış Pınarı Harekatı ile ilgili açıklamalarını protesto etti. TMT Mücahitler Derneği ile UHH üyeleri Cumhurbaşkanlığı’na siyah çelenk koydu. 

TMT Mücahitler Derneği’nin bildirisini Rauf Raif Denktaş Düşüncelerini Yansıtma Derneği Başkanı Latif Akça okudu. Bildiride, ’Akıncı’nın dört günlük gecikmeyle yaptığı açıklamanın makamının yüceliği ve Kıbrıs Türk halkının duygu ve düşünceleriyle bağdaşmadığı’ savunuldu.

Cumhurbaşkanı Akıncı, KKTC’nin Türkiyedeki itibarına ve bağlara ’darbe vurmakla’ suçlandı. "Sayın Cumhurbaşkanı’nın Anavatan karşıtlarının ekmeğine yağ süren açıklaması tarafımızdan üzüntü ve öfkeyle karşılandı" denilen bildiride, "Kıbrıs’ta uzun süre dökülen kanları 1974’te durduran Türk ordusu olmuştu, Suriye’de yıllardır dökülen kanları durduracak olan da yine Türk ordusu olacak. Hiç şüpheniz olmasın" ifadelerine yer verildi.

Okunan bildirinin zarftaki bir kopyası da Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdür Cenk Gürçağ aracılığı ile Akıncı’ya iletildi.

MECLİSTE TARTIŞILDI

Öte yandan KKTC Cumhuriyet Meclis oturumunda konuşan Tatar, Akıncı’nın açıklamalarını Kıbrıs Türk halkını temsil etmediğini belirterek, "Kıbrıs’a Mehmetçik gelmeseydi, Ada’da bir Türk kalmayacaktı" dedi. Tatar’ın konuşmasının öncesinde KKTC Meclisi, Barış Pınarı Harekatı’nda şehit olanlar ve tüm şehitler için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Cumhurbaşkanı Akıncı’nın açıklamalarını doğru bulmadığını ifade eden Tatar, "Son derece büyük bir rahatsızlık var. Toplumda bir bölünmüşlük endişesi içerisinde izliyoruz durumu. Açıklamalarını kınıyoruz. Söylediklerine kesinlikle katılmıyoruz" dedi.

"1974’ten önce bu memlekette neleri yaşandığını iyi biliyoruz. Soykırım, toplu mezarlara gömülen de biziz" diyen Tatar, "Cumhurbaşkanı Akıncı’nın açıklamasında maksadının ne olduğunu anlamadık. Bu açıklamanın bize hiç bir faydası olmamıştır. Netice itibariyle, biz varlığımızı, 1974’ten önceden başlayan özverilerin sonucunda oluşan KKTC’nin çatısı altında yaşıyoruz. Kıbrıs Türk Halkının geneli Türkiyenin etkin ve fiili garantörlüğünden vazgeçmez. Bu hak da Türkiyenindir. Bize sadece görüşümüzü söylemek düşer" dedi.

’AKINCI NET OLMALIDIR’

"İki gündür ortalık çalkalanıyor" diyen Tatar, şöyle devam etti:

"Böyle bir açıklama yapılacağına keşke hiç olmasaydı. Kafaları karıştıran, büyük bir rahatsızlık yaratan bir duruma vesile oldu Akıncı. Kıbrıs Türk Halkı olarak, bu açıklama büyük tepkiye neden oldu. Bu açıklama, Kıbrıs Türkünün pozisyonunu temsil etmez."

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay da Türkiye’nin mülteciler konusunda dünyada bir insanlık dersi verdiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Akıncı’nın Barış Pınarı ile ilgili görüşlerini açıklayabileceğini ifade eden Özersay, Ama bugün söylerken yanlış anlaşılmamak için de Sayın Cumhurbaşkanı net olmalıdır. Siyasi tartışmalara neden olacak açıklamalardan kaçınmalıdır. Dış ilişkilerimiz zaten kısıtlıdır. Net konuşulması, özen gösterilmesi gereken bir konudur. Ülkede gerginliğe, ayrışmaya ihtiyaç yoktur dedi.

’İSTİFA ETMELİ’

Ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman, Son derece hassas bir dönemden geçiyoruz. Her birimizin dikkat etmesi gerekiyor dedi. Demokrat Parti Milletvekili Serdar Denktaş, Türkiye’nin önemli bir süreçten geçtiğini ifade ederek, Cumhurbaşkanı Akıncı, keşke böylesi hassas bir dönemde bu açıklamayı yapmasaydı dedi. Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın siyasi çıkarlar için milli davayı ayaklar altına aldığını öne sürdü. Arıklı, "Ortaya çıkan durum nedeniyle Sayın Akıncı istifa etmelidir" dedi. Toplumcu Demokrasi Partisi Milletvekili Zeki Çeler ise Akıncı’nın açıklamalarının çarpıtıldığını savundu. Cumhurbaşkanının açıklamalarını siyasi rant uğruna Türkiye yetkililerine başka türlü aktarma hiçbir işe yaramaz diyen Çeler, Bu ülkede toplumsal bütünlüğü sağlamak zorundayız. Hiç kimse savaşı istemez, herkes barışı ister dedi.

 

 SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (14.10.2019)

 

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle