MENÜ

Mustafa Akıncı

Mustafa Akıncı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Mustafa Akıncı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.844 Mustafa Akıncı haberi bulunmuştur.

Mustafa Akıncı Haberleri

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncıdan Doğu Akdenizde diyalog çağrısı

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'dan "Doğu Akdeniz'de diyalog" çağrısı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Doğu Akdeniz'deki enerji denkleminde Türkiye ve KKTC'yi dışlayarak bir yere varılamayacağını, diyalog ve uzlaşmanın olmamasının da gerginliklere yol açacağını yıllardır vurguladıklarını ifade etti.

10.07.2020Ekonomi
ABD Rum ordusunu eğitecek; Türkiye ve KKTC karara tepkili

ABD Rum ordusunu eğitecek; Türkiye ve KKTC karara tepkili

ABD, Kıbrıs’taki Rum ordusunu eğitme kararı aldı, eğitim için de 2 milyon dolar ayırdı. Türk ordusunun da üye olduğu eğitim programlarına Rumların dahil edilmesi, Türkiye ve KKTC’de tepkiyle karşılandı. ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, “Bu karar Doğu Akdeniz’de istikrar için alındı” dedi.

10.07.2020Dünya
Yavuz gemisine provokasyon

Yavuz gemisine provokasyon

Yunanistan ziyareti sırasında Meriç sınırına kadar gelen ve mülteciler konusunda Yunan tezlerine destek veren AB Temsilcisi Borrell dün de Kıbrıslı Rumların provokasyonuna alet oldu. Rum Savunma Bakanı ile helikoptere binen Borrell, Kıbrıs adasının batısında sondaj yapan Yavuz gemisinin bulunduğu bölgeye gitti.

27.06.2020Dünya
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncıdan yeni kabine listesine veto geldi

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'dan yeni kabine listesine veto geldi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Akıncı'nın, Başbakan Tatar'ın bugün sunduğu kabine değişikliği listesini veto ettiği öğrenildi.

19.06.2020Dünya
Bahçeli’den Pençe-Kartal yorumu: Milletimiz operasyonu memnuniyetle karşıladı

Bahçeli’den Pençe-Kartal yorumu: Milletimiz operasyonu memnuniyetle karşıladı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Pençe-Kartal harekâtıyla ilgili, “Irak’ın kuzeyinde terör yuvalarına yapılan askeri operasyon milletimizde memnuniyetle karşılanmıştır. Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimizi tebrik ediyorum. Terörle arasına mesafe koyamayan failleri zor günler beklemektedir” değerlendirmesinde bulundu. Bahçeli yazılı açıklamasında özetle şunları söyledi:

16.06.2020Gündem
Son dakika haberler: Bahçeliden TSKya Pençe-Kartal Operasyonu tebriği

Son dakika haberler: Bahçeli'den TSK'ya ''Pençe-Kartal Operasyonu'' tebriği

MHP Genel Başkanı Bahçeli, Pençe-Kartal Operasyonu'na ilişkin, "Terör yuvalarına dün gece yarısından itibaren yapılan askeri operasyon milletimizde memnuniyetle karşılanmıştır." değerlendirmesinde bulundu.

15.06.2020Gündem
KKTC’den Kapalı Maraş açıklaması: Yıl sonuna açılabilir

KKTC’den Kapalı Maraş açıklaması: Yıl sonuna açılabilir

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) iktidar partisi Ulusal Birlik Partisi (UBP) milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, 'Hayalet Şehir' olarak bilinen Kapalı Maraş'ın yıl sonuna kadar açılabileceğini belirterek, "Kapalı Maraş'ı, Ortadoğu'nun turizm incisine döndürmeliyiz" dedi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın, Kapalı Maraş ile ilgili yaptığı açıklamalara dikkat çeken Hasipoğlu, "Güney Kıbrıs'ın tabir yerinde ise adeta etekleri tutuşmuştur" dedi.

11.06.2020Dünya
Rum’dan sıtma ilacı KKTC’yi karıştırdı

Rum’dan sıtma ilacı KKTC’yi karıştırdı

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı’nın Rum lider Nikos Anastasiadis’ten istediği korona tedavisinde kullanılan ilacın teslim edilmesi KKTC’yi karıştırdı.

18.04.2020Dünya
KKTCde Corona Virüs siyasete sıçradı Yardım krizi tansiyonu yükseltti

KKTC'de 'Corona Virüs' siyasete sıçradı! Yardım krizi tansiyonu yükseltti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın Corona Virüs (Covid-19) nedeniyle Rum yönetiminden talep ettiği 2 bin adet ilaç ve koruyucu ekipmanlar adada tartışmayı alevlendirdi. KKTC Başbakanı Ersin Tatar, tıbbi malzemelerin Güney Kıbrıs'tan Kuzey Kıbrıs'a geçirilişinde KKTC yetkili makamlarından izin alınmamasına sert tepki gösterdi. Tatar, Akıncı'ya, Anayasal sınırlar içerisinde kalması çağrısı yaptı ve "Biz kabile değiliz, devletiz" dedi.

17.04.2020Dünya
Son dakika... KKTC’de Cumhurbaşkanlığı seçimleri 6 ay ertelendi

Son dakika... KKTC’de Cumhurbaşkanlığı seçimleri 6 ay ertelendi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhuriyet Meclisi, 26 Nisan'da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerini 11 Ekim'e erteledi. Meclis, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın da 11 Ekim'e kadar görevine devam etmesine karar verdi.

19.03.2020Dünya
Başbakan Tatardan corona virüs açıklaması

Başbakan Tatar'dan corona virüs açıklaması

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, koronavirüs nedeniyle sıkıntılı günler geçirdiklerini belirterek, "İnsanlarımız zaruri olmadığı takdirde evlerinden çıkmasın" dedi. Türkiye'nin sıkıntılı bir dönemde, kendilerinin yanında olduğuna da işaret eden Tatar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendilerine destek belirttiğini söyledi. Tatar, İngiltere'den KKTC'ye gelecek Kıbrıslı Türklere de, “KKTC’ye gelmeyin” çağrısı yaptı.

16.03.2020Gündem
KKTC’de Cumhurbaşkanlığı seçimleri koronavirüs nedeniyle erteleniyor

KKTC’de Cumhurbaşkanlığı seçimleri koronavirüs nedeniyle erteleniyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, 26 Nisan'da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ertelenmesi yönünde bir görüş birliğinin oluştuğunu söyledi.

16.03.2020Gündem
Son dakika haberler: KKTCde corona virüs önlemleri üst seviyede Giriş çıkışlar kapatıldı

Son dakika haberler: KKTC'de corona virüs önlemleri üst seviyede! Giriş çıkışlar kapatıldı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) Bakanlar Kurulu, yeni tip Korona virüs (Covid-19) salgınına karşı olağanüstü toplantı gerçekleştirildi. 14 Mart'tan itibaren 1 Nisan'a kadar tüm ülkelerden KKTC'ye giriş ve çıkışların yasaklandığı belirtildi. Koronavirüs salgınının dünyada geldiği son durumun yarattığı tedirginlikle bu toplantının yapılmasını istediğini kaydeden Akıncı, panik yapmaya gerek olmadığını ancak tedbirli olunması gerektiğini söyledi.

14.03.2020Dünya
Kıbrıs Rum kesiminde corona virüs teşhis edilen kişi sayısı yükseldi

Kıbrıs Rum kesiminde corona virüs teşhis edilen kişi sayısı yükseldi

Kıbrıs Rum kesimi Sağlık Bakanlığı, ülkede 2 kişide görülen koronaviris (Kovid-19) sayısının 6'ya çıktığını açıkladı. KKTC’de ise korona virüs nedeniyle tüm müze ve ören yerlerinin 1 Nisan’a kadar ziyaretlere kapatıldığı duyuruldu.

12.03.2020Dünya
Son dakika haberler: KKTCde corona alarmı Hepsi tatil edildi...

Son dakika haberler: KKTC'de corona alarmı! Hepsi tatil edildi...

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) koronavirüs (Kovid-19) çıkan Alman turistin kaldığı otel, karantinaya alındı. Koronavirüs nedeniyle toplanan Bakanlar Kurulu'nda tüm okulların 15 Mart'a kadar tatil edilmesi kararı alındı.

10.03.2020Dünya
Rumların kapıları kapatma kararı Lefkoşada protesto edildi

Rumların "kapıları kapatma kararı" Lefkoşa'da protesto edildi

Güney Kıbrıs Rum yönetiminin (GKRY) adadaki 4 sınır kapısını yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı tedbir iddiasıyla kapatması, Kıbrıslı Türk ve Rumlar tarafından protesto edildi.

7.03.2020Dünya
KKTC Başbakanı Tatar: Türkiyeye yapılan saldırıları kınıyoruz

KKTC Başbakanı Tatar: Türkiye'ye yapılan saldırıları kınıyoruz

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, Suriye rejiminin İdlib'deki saldırısına ilişkin, "Türkiye'ye yapılan bu saldırıları ve terör örgütlerini kınıyoruz. Önemli olan Türk milletinin ve Mehmetçiğimizin güvenliğidir" dedi.

3.03.2020Gündem
Kıbrısta kapıların kapatılması protesto edildi

Kıbrıs'ta kapıların kapatılması protesto edildi

Kıbrıs’ta Rum yönetimi Bakanlar Kurulu’nun dün aldığı kararla, ’koronavirüs’ün yayılması olasılığını öne sürerek Kuzey ile Güney arasında geçişleri sağlayan 4 sınır kapısını tek taraflı olarak kapatması nedeniyle olaylar çıktı.

29.02.2020Dünya
Kıbrıs’ta, corona virüs nedeniyle kuzey ve güney sınırları kapatıldı

Kıbrıs’ta, corona virüs nedeniyle kuzey ve güney sınırları kapatıldı

Kıbrıs'ta corona virüs(koronavirüs) nedeniyle, kuzey ve güney arasında geçişleri sağlayan 4 sınır kapısının geçici olarak kapatılması kararı alındı. Rum kesiminde de 4 kadın koronavirüs şüphesiyle karantina altına alındı.

28.02.2020Dünya
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı: Türkiye’nin acısını paylaşıyorum

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı: Türkiye’nin acısını paylaşıyorum

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Suriye'nin İdlib kentinde, Türk askerine rejim kuvvetleri tarafından yapılan hava saldırısı sonucu şehit olan 33 asker için başsağlığı ve taziye mesajı yayımladı. “Suriye-İdlib'den gelen acı haber hepimizi derinden sarstı, şu ana kadar 33 gencecik askerin şehit olduğu bilgisi var” diyen Akıncı şunları kaydetti:

28.02.2020Dünya
Kayıp Alman için seferber oldular

Kayıp Alman için seferber oldular

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) turist olarak giden Alman vatandaşı Karl-Heinz Weiss’ten (69) yaklaşık 1 aydır haber alınamıyor. KKTC’de seferberlik başlatan polis ve sivil savunma personelinin gerçekleştirdiği arama çalışmalarına rağmen Weiss’in izine rastlanılamadı.

26.02.2020Avrupa
Kapalı Maraş turizme açılıyor

Kapalı Maraş turizme açılıyor

Türkiye ve KKTC, 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’ndan bu yana 46 yıldır kapalı olan ‘hayalet kent’ Maraş’ın yerleşime açılarak ‘turizmin başkenti’ haline getirilmesine karar verdi.

16.02.2020Gündem
Son dakika haberler... Fuat Oktaydan flaş açıklamalar: Tarihi bir günde, muhteşem bir bölgedeyiz

Son dakika haberler... Fuat Oktay'dan flaş açıklamalar: 'Tarihi bir günde, muhteşem bir bölgedeyiz'

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, bugün "Hukuki, Siyasi ve Ekonomik Yönleri ile Kapalı Maraş Açılımı" başlıklı toplantıya ev sahipliği yapıyor. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 46 yıl sonra kapalı Maraş bölgesi açılımı hakkında NTV'de açıklamalarda bulunuyor. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

15.02.2020Gündem
Kıbrıs şehidi 45 yıl sonra gerçek mezarına defnedildi

Kıbrıs şehidi 45 yıl sonra gerçek mezarına defnedildi

Kıbrıs Kayıp Şahıslar Komitesi, bir yıl önce Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) Başkenti Lefkoşa'da Tekke Bahçesi Şehitliği'nde kazılara başladı. Kazılar sırasında iki mezarın 'toplu mezar' olduğu ortaya çıktı. Toplu mezarlarda kemikleri bulunan 5 şehidin, şehitlikte ayrı mezarları da olduğu belirlendi. Mezarı karışan şehitlerden biri olan Ecvet Yusuf’un kemikleri, adının yazılı olduğu mezara defnedildi.

13.02.2020Dünya
‘Siyasetçi dediğin, konuşmadan önce üç kez düşünür’

‘Siyasetçi dediğin, konuşmadan önce üç kez düşünür’

Ulusal Birlik Partisi İngiltere Dayanışma Derneği’nin (UBP) konuğu olarak Londra’ya gelen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlarla bir araya geldi. UBD kurucuları Mehmet Bayramoğlu ve Münir Tatar’ın yer aldığı panelde Başbakan Tatar’a, soydaşları sevgi gösterilerinde bulundu. Konuşmasında Kıbrıs’ta anlaşma için umut kalmadığını belirten Tatar, bunun kendisinin, partisinin ve halkın büyük bölümünün görüşü olduğunu ifade söyledi:

12.02.2020Avrupa
Bedelini çok ağır ödeyecekler

Bedelini çok ağır ödeyecekler

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Suriye rejiminin Mehmetçiği hedef alan saldırılarına karşı cevabın verildiğini belirterek, “Rejim İdlib’de misliyle belasını buldu. Ama yetmez daha devam edecek. Çünkü bunlar bizim Mehmetlerimize saldırdıkça bedelini çok ama çok ağır ödeyecekler” dedi. Rejime karşı atılacak adımları bugün açıklayacağını belirten Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Yaşayan İnsan Hazineleri ödül töreninde özetle şunları söyledi:

12.02.2020Gündem
‘Mikrofon delikanlılığını bırakın’

‘Mikrofon delikanlılığını bırakın’

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Suriye rejiminin İdlib’deki saldırılarına ilişkin, “Bu iş öyle açıklamayla falan olmaz. Mikrofon delikanlılığını artık bırakın ve gerekeni yapın” dedi.

12.02.2020Gündem
KKTC eski Cumhurbaşkanı Eroğlundan Akıncı’ya sert tepki

KKTC eski Cumhurbaşkanı Eroğlu'ndan Akıncı’ya sert tepki

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) en tecrübeli siyasetçilerinden biri olan 3’üncü Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın İngiliz The Guardian gazetesine yaptığı açıklamaları sert sözlerle eleştirdi. Eroğlu, "Akıncı bu açıklamaların, Türkiye ile Kıbrıs Türkleri arasındaki mükemmel, kardeşlik bağını zedeleyeceğini de düşünmesi lazımdı" dedi.  Eroğlu ayrıca, "Cumhurbaşkanlığı seçimine giderken Akıncı'nın başlatmış olduğu tartışma çok gereksiz. Bu tartışmayı kendi cumhurbaşkanı seçimine malzeme yaparak, avantaj sağmala düşüncesinde." ifadelerinde bulundu.

11.02.2020 Dünya
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener: Artık gerekeni yapın

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener: Artık gerekeni yapın

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Suriye rejiminin İdlib'deki saldırısına ilişkin, "Diplomasi seçeneği elbette kıyıda durmalı ama Mehmedim toprağa düşerken ve bunu bir devletin askeri yaparken, lafı uzatmanın anlamı yok. Mikrofon delikanlılığını artık bırakın ve gerekeni yapın" dedi.

11.02.2020Gündem
Adanın iki yakası da gerilimli

Adanın iki yakası da gerilimli

KIBRIS’ta bir yanda Türk ve Rumlar ortak ticaret yolları bulurken, Rum ve Türk siyaseti ise epey gerilimli.

11.02.2020Dünya
Gözlem noktalarını korumalıyız

Gözlem noktalarını korumalıyız

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, “Türkiye İdlib’deki ve gözlem noktalarındaki askerlerini mutlaka korumalıdır. Türkiye’nin askeri yığınağı, sadece kendi askerlerimizin ve sınırlarımızın güvenliği için kullanılmalıdır” dedi.

11.02.2020Gündem
Akıncıya: Böyle dürüst olmayan bir siyasetçiyle çalışmadım

Akıncı'ya: Böyle dürüst olmayan bir siyasetçiyle çalışmadım

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı için “Ben böylesine dürüst olmayan bir siyasetçiyle ne Türkiye’de ne de başka bir yerde çalışmadım. Bunları önümüzdeki günlerde de açıklayacağım” dedi.

11.02.2020Gündem
İdlibdeki alçak saldırı sonrası önemli açıklamalar Cumhurbaşkanı gerekli talimatları vermiştir

İdlib'deki alçak saldırı sonrası önemli açıklamalar! 'Cumhurbaşkanı gerekli talimatları vermiştir'

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti Genel Merkezi'nde İdlib'de Mehmetçiğe yapılan hain saldırı sonrası önemli açıklamalarda bulundu. Çelik, 'Şehitlerimizin kanı yerde kalmamıştır. Karşı tarafa verilen zayiat kat ve kat fazladır. Silahlı kuvvetlerimiz gereken bilgileri açıklayacak. Gelişmeler yakın bir şekilde takip ediliyor. Cumhurbaşkanımız gerekli talimatları vermiştir' dedi.

10.02.2020Gündem
Mustafa Akıncı’ya KKTC milletvekillerinden tepki: Seçim korkusu yaşıyor

Mustafa Akıncı’ya KKTC milletvekillerinden tepki: Seçim korkusu yaşıyor

KUZEY Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın, İngiliz The Guardian gazetesine yaptığı açıklamalar tepki çekmeye devam ediyor. KKTC'de Ulusal Birlik Partisi (UBP) ve Halkın Partisi milletvekilleri Akıncı'nın yaptığı açıklamaları, talihsiz bulduklarını belirterek, açıklamayı 'seçim korkusu için yapılan bir açıklama' olarak değerlendirdi. Demirören Haber Ajansı'na konuşan UBP milletvekili ve eski müzakereci Oğuzhan Hasipoğlu, "Cumhurbaşkanı Akıncı hangi ülkenin başkanı?" diye sordu.

10.02.2020Dünya
Çavuşoğlu: Böylesine dürüst olmayan bir siyasetçiyle çalışmadım

Çavuşoğlu: Böylesine dürüst olmayan bir siyasetçiyle çalışmadım

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mustafa Akıncı'nın sözleri ile ilgili, "Ben böylesine dürüst olmayan bir siyasetçiyle ne Türkiye’de ne de başka bir yerde çalışmadım. Bunları önümüzdeki günlerde de açıklayacağım" ifadelerini kullandı.

10.02.2020Haber
Son dakika haberi... Çavuşoğlundan Akıncıya sert sözler: Böylesine dürüst olmayan bir siyasetçiyle çalışmadım

Son dakika haberi... Çavuşoğlu'ndan Akıncı'ya sert sözler: Böylesine dürüst olmayan bir siyasetçiyle çalışmadım

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Mustafa Akıncı'nın sözleri ile ilgili, "Ben böylesine dürüst olmayan bir siyasetçiyle ne Türkiye’de ne de başka bir yerde çalışmadım. Bunları önümüzdeki günlerde de açıklayacağım" ifadelerini kullandı.

10.02.2020Dünya
Akıncı’ya Sökmen tepkisi: Kıbrıs’ta zulmü unutmuş

Akıncı’ya Sökmen tepkisi: Kıbrıs’ta zulmü unutmuş

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın “İkinci Tayfur Sökmen olmayacağım” ifadelerine Sökmen’in torunu Kemal Tarık Sökmenoğlu tepki gösterdi: “19 yıl ‘vatan’ diye haykıran bir devlet adamının hayatını inceleseydi, Tayfur Sökmen’in asil ve aziz mücadelesini görürdü.”

10.02.2020Gündem
MHPden Akıncının sözlerine sert tepki Bir an önce özür dilemeli

MHP'den Akıncı'nın sözlerine sert tepki! 'Bir an önce özür dilemeli'

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın İngiliz gazetesine yaptığı açıklama ve KKTC Cumhurbaşkanlığı sitesinde yer alan açıklamaya tepki gösterdi. Büyükataman, "Mustafa Akıncı’nın, yancısının ağzından Sayın Genel Başkan’ımıza söylediği sözleri şiddetle kınıyoruz. Akıncı bir an önce özür dilemeli, KKTC Cumhurbaşkanlığı sayfasında yayınlanan talihsiz yazı derhal kaldırılmalıdır" dedi.

9.02.2020Gündem
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı çok tepki çeken sözlerini savundu

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı çok tepki çeken sözlerini savundu!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İngiltere merkezli The Guardian gazetesine verdiği demeç sonrasında oluşan tepkilere yazılı açıklama ile cevap verdi. Akıncı, sözlerinin daha önceki söylediklerinin aynısı olduğunu belirterek, "İlk defa söylemediğim bu sözlerimin de arkasındayım; çünkü Kıbrıs Türk halkının gerçek duygu ve düşüncesi budur. Buna karşı sergilenen saldırganlığın nedenlerini tahmin etmekle beraber, çok temelsiz ve seviye yoksunu olarak nitelendiriyorum" dedi.

9.02.2020Dünya
Numan Kurtulmuştan İlker Başbuğ sorusuna yanıt

Numan Kurtulmuş'tan İlker Başbuğ sorusuna yanıt

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un açıklamalarına ilişkin soruya yanıt verdi.

9.02.2020Gündem
Altun’dan Esad’a sert eleştiri ‘Yeri Başkanlık Sarayı değil, Lahey’deki Adalet Divanı’

Altun’dan Esad’a sert eleştiri ‘Yeri Başkanlık Sarayı değil, Lahey’deki Adalet Divanı’

Altun, “Esed’in gelecekteki yeri Suriye Başkanlık Sarayı değil, ancak Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı’dır” dedi.

9.02.2020Gündem
Bu sözlere Rumlar sevinir

'Bu sözlere Rumlar sevinir'

Kıbrıs Türklerinin anavatana bağlanma ihtimali için ‘korkunç’ benzetmesi yapan KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın sözleri, Türkiye ve KKTC’de çok sert tepkiyle karşılandı. AK Parti, MHP ve DSP skandal sözleri kınarken, Akıncı’ya da ‘İstifa et’ çağrısı yaptı.

9.02.2020Gündem
Mustafa Akıncının sözlerine siyaset dünyasından sert tepki

Mustafa Akıncı'nın sözlerine siyaset dünyasından sert tepki

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın "Kırım'ın ilhakı" gibi Kuzey Kıbrıs'ın Türkiye bağlanmasının "korkunç" olacağı açıklamalarına siyaset dünyasından çok sayıda tepki geldi. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Akıncı, yaptığı açıklamalarla Türkiye Cumhuriyeti’ne ve milletimize karşı yaptığı saygısızlıktan dolayı özür dilemelidir" dedi. MHP Lideri Devlet Bahçeli ise yaptığı yazılı açıklamada, "Mustafa Akıncı'nın işgal ettiği koltuğa layık olmadığı açıktır. Bu nedenle Cumhurbaşkanlığından derhal istifa ederek emaneti Kıbrıs Türklüğünün iradesine tevdi etmesi kaçınılmaz ve hayati bir sorumluluktur" ifadelerini kullanırken, KKTC Başbakanı Ersin Tatar ise, "Sayın Akıncı'nın İngiliz The Guardian gazetesine verdiği, Rumların çok hoşuna giden demeçtir" dedi.

8.02.2020Gündem

Son dakika: MHP lideri Bahçeli'den Mustafa Akıncı tepkisi

MHP lideri Devlet Bahçeli, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın İngiliz The Guardian gazetesine verdiği röportajda, "Kırım'ın ilhakı" gibi Kuzey Kıbrıs'ın Türkiye bağlanmasının "korkunç" olacağı açıklamasına çok sert tepki gösterdi. Bahçeli,"Bu nedenle Cumhurbaşkanlığından derhal istifa ederek emaneti Kıbrıs Türklüğü’nün iradesine tevdi etmesi kaçınılmaz ve hayati bir sorumluluktur. Akıncı ve yandaşları unutmamalıdır ki, Kıbrıs Türk’tür, Türk kalacaktır. Beşparmak Dağları’na dökülen şehit kanları hiçbir şart altında silinmeyecek, kutlu ceddimizin emanetleri çiğnetilmeyecektir."dedi.

8.02.2020Gündem
KKTC’de Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde iki devletli ile federal çözüm yarışacak

KKTC’de Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 'iki devletli' ile 'federal' çözüm yarışacak

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) 26 Nisan'da gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde beş aday yarışacak. Seçimlerde 'iki devletli çözüm' isteyenler ile 'federal bir Kıbrıs' isteyenler yarışacak. Dün akşam Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da adaylığını açıkladı.

6.02.2020Dünya
Afrika kökenli Kelvinin okuduğu Andımız büyük alkış aldı

Afrika kökenli Kelvin'in okuduğu 'Andımız' büyük alkış aldı

KUZEY Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) dün ilk ve orta dereceli okullarda karne günüydü. Okullarda Şubat tatiline gidildi. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da Çatalköy İlkokulu’nda karne dağıtımına katıldı.

1.02.2020Dünya
KKTCden Türkiye bayrağına saldırıya tepki: Irkçı bir zihniyet

KKTC'den Türkiye bayrağına saldırıya tepki: Irkçı bir zihniyet

Avrupa Parlamentosu’nda (AP) ırkçı Yunan milletvekili Ioannis Lagos’un Türkiye bayrağı yırtmasına Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden de tepki geldi. KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Lagos’un yaptığının ırkçılık olduğunu ve bunu kınadığını söyledi.

31.01.2020Gündem
KKTC’den Türkiye bayrağına saldırıya tepki: Irkçı bir zihniyet

KKTC’den Türkiye bayrağına saldırıya tepki: Irkçı bir zihniyet

Avrupa Parlamentosu'nda (AP) ırkçı Yunan milletvekili Ioannis Lagos'un Türkiye bayrağı yırtmasına Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden de tepki geldi. KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Lagos'un yaptığının ırkçılık olduğunu ve bunu kınadığını söyledi.

31.01.2020Dünya
Dünyadan taziye ve destek mesajları

Dünyadan taziye ve destek mesajları

Elazığ depreminin ardından başta KKTC ve Azerbaycan olmak üzere Türkiye’ye dünyanın dört bir yanından taziye ve destek mesajları geldi. Rusya Devlet Başkanı Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a taziye mesajı yollarken Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı telefonla aradı.

26.01.2020Dünya

Yazar Sonuçları

O öğlen bu masada bize anlatılan özel bir gece

Dün baktım Türkiye’de herkes eline ne geçirdiyse Kıbrıs Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya ateş ediyor.

12.02.2020