Hürriyet Hava Durumu - Hava Nasıl 0lacak İstanbul : 30ºC
02 Eylül 2015 15:50
DÜNYA Haberleri

İran, şair Haşim Şabani'yi idam etti

'Yumuşak yumuşak' astılar

İran'da Arap asıllı şair Haşim Şabani, 'Allah'ın düşmanı' olduğu ve ulusal güvenliğe tehdit oluşturduğu gerekçesiyle idam edildi. İran'ın ağustosta göreve gelen Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD'ye zeytin dalı uzatıp, nükleer görüşmelerinde olumlu adımlar atarak dünyaya İran'ın 'yumuşak yüzünü' gösterirken, son altı ayda idam edilenlerin sayısı 300'ü geçti.

Yerel insan hakları savunucularına göre Şabani ve Hadi Raşidi isimli bir kişi, 27 Ocak günü ismi bilinmeye bir hapishanede infaz edildi.

Şubat veya Mart 2011'de 'Allah'ın düşmanı' olduğu gerekçesiyle tutuklanan ve o zamandan beri hapiste olan Şabani, etnik Araplara yönelik davranışlara karşı koyan bir tavır sergilemişti. İslami Devrim Mahkemesi, Şabani ve 13 kişiyi geçtiğimiz temmuz ayında "Allah'a karşı savaş açmak' ve 'ahlaksızlığı yaymak' nedeniyle suçlu olduklarına hükmetmişti.

32 yaşındaki Şabani, Diyalog Enstitüsü'nün kurucusu olarak biliniyordu ve Arapça ile Farsça şiirleriyle ünlüydü. 2012 yılında İran'ın devlet kontrolündeki Press TV'ye çıkan Şabani, insan hakları savunucularına göre 'ayrılıkçı terörü desteklediğini' itiraf etmeye zorlanmıştı.

Uluslararası Af Örgütü'ne göre İran'da son iki hafta içinde 40 kişi idam edildi. İnsan Hakları Dokümantasyon Merkezi'ne göre İran'da Hasan Ruhani'nin cumhurbaşkanı olduğu ağustos ayından bu yana 300'den fazla kişi idam edildi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yepyeni bir Hürriyet deneyimi için Giriş yap, sana özel Hürriyet'in tadını çıkar.

Okuyucu Yorumları { Toplam 6 Yorum }
 • KOFANA HAMDİ10/02/2014 - 14:00
  İrandaki DİN DEVLETİ Hakimiyet ALLAHIN deyip fiiliyatta insan hayatını bir Mollanın iki dudağı arasına teslim etmiştir.Üstelik İran halkının çoğu böyle yönetilmek istemiyor.
 • davut tat10/02/2014 - 13:38
  BUNU YAPANLARIN ALLAH BELASINI VERSİN. FİKİRLERİNDEN DOLAYI BİR İNSANIN HAYATINA, BİRDE BÖYLE REZİL BİR ŞEKİLDE SON VERECEK KADAR ÇİRKİN OLANLARIN NE DİNİNDEN NE DE İMANINDAN HAYIR GELMEZ. ONLAR ŞEYTANIN TA KENDİLERİDİRLER.
 • bir dost10/02/2014 - 13:38
  İdam cezası tüm dünyada kalkmalı. Genelde siyasi-dini amaçlarla kullanılıyor...
 • samed kütük10/02/2014 - 13:37
  A.B.D'de idam edilenlerin sayısıyla alakalı bir rapor var mı peki onu da görelim?
 • Kamil Aktemur10/02/2014 - 13:30
  Allah'ın düşmanıysa bırakın cezasını o versin. Ne yani koca Allah kendi yarattığı kişiyi cezalandıramamıyor mu da bu işi sizler yapıyorsunuz?
 • orkun s10/02/2014 - 13:30
  vermediğin canı almaya kalkışırsan sonun hiç iyi olmaz.
Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Etiketler suriyelimelek ipeköfe önblginTürk işçiler kaçırıldıKyra Melotranfser rekorukoza ipek holdingyol durumuböreksezer öztürkHarun ErdenayMustafa Çulcubaşbakanlık koordinasyon merkezisuriye tezkeresiSELAHATTİN DEMİRTAŞ