MENÜ

İdam

İdam ile ilgili tüm haberleri ve son dakika İdam haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 16.260 İdam haberi bulunmuştur.

İdam Haberleri

Cemal Kaşıkçı davası Türkiyede de başlıyor

Cemal Kaşıkçı davası Türkiye'de de başlıyor

SUUDİ Arabistan Krallığı İstanbul Başkonsolosluğu'na 2 Ekim 2018'de girdikten sonra bir daha kendisinden haber alınamayan ve daha sonra öldürüldüğü ortaya çıkan gazeteci Cemal Kaşıkçı'yı katlettikleri iddiasıyla 20 Suudi sanık hakkında açılan davanın bugün ilk duruşması yapılacak. Suudi Arabistan'da 11'inin yargılandığı ve 5'inin idam cezasına, 3'ünün 10 ila 7 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldığı sanıklar, Türkiye'de gıyaben yargılanacaklar.

3.07.2020Gündem
ABDde 50 tecavüz ve 120 soygundan sorumlu tutulan seri katil cinayetleri işlediğini kabul etti

ABD'de 50 tecavüz ve 120 soygundan sorumlu tutulan seri katil cinayetleri işlediğini kabul etti

ABD'de 50 tecavüz ve 120 soygundan da sorumlu tutulan seri katil DeAngelo, 13 cinayeti işlediğini kabul etti

30.06.2020Dünya
Pandemide edebiyata sığındık

Pandemide edebiyata sığındık

Eve kapandığımız pandemi döneminde en çok satış edebiyat kitaplarında oldu. Edebiyat kitaplarının satışı yüzde 10 artarken inceleme-araştırma kitaplarının satış oranı azaldı.

29.06.2020Kitap Sanat
Son dakika haberi: Yassıada teklifi Mecliste oybirliği ile kabul edildi

Son dakika haberi: Yassıada teklifi Meclis'te oybirliği ile kabul edildi

TBMM Genel Kurulunda kabul edilen teklif ile; 27 Mayıs 1960 darbesinden sonra, Yüksek Adalet Divanı’nın verdiği tüm kararlar hükümsüz hale getirilecek. Yassıada’da yargılananlara ya da varislerine tazminat hakkı doğacak.

23.06.2020Gündem
ABD’de tüyler ürpeten ırkçı saldırı, NASCAR pilotu Bubba Wallace’ın garajına ‘ilmik’ bırakıldı

ABD’de tüyler ürpeten ırkçı saldırı, NASCAR pilotu Bubba Wallace’ın garajına ‘ilmik’ bırakıldı!

Irkçılık sembolü olarak kabul edilen Konfederasyon Bayrağı'nın NASCAR yarışlarında yasaklanmasını sağlayan kampanyada başı çeken ve NASCAR'da yarışan tek tam zamanlı siyah pilot olan Bubba Wallace'ın takım garajına 'ilmik' bırakıldı. Siyahların KKK tarafından linç edilerek asılmasına gönderme yapan korkunç, ırkçı saldırı hakkında soruşturma başlatıldı.

22.06.2020Avrupa
ABDde siyahi Rayshard Brooksu öldüren polis cinayet suçundan yargılanacak

ABD'de siyahi Rayshard Brooks'u öldüren polis cinayet suçundan yargılanacak

ABD'nin Atlanta kentinde, siyahi Rayshard Brooks'u silahla vurarak ölümüne neden olan polis memuru Garrett Rolfe hakkında dava açıldı. Rolfe, ağır cinayet ve ağır saldırı dahil 11 ayrı suçlama ile yargılanacak.

18.06.2020Dünya
Mustafa Şentop: ABD Türkiye’nin taleplerini yerine getirmeli

Mustafa Şentop: ABD Türkiye’nin taleplerini yerine getirmeli

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, CNN Türk canlı yayınında Hakan Çelik’in sorularını yanıtladı.

14.06.2020Gündem
Şentop’un, ‘Deniz Gezmiş’lerin kararları da silinir mi’ sorusuna yanıtı: Karar doğrudur demiyorum ama hukuki legalite var

Şentop’un, ‘Deniz Gezmiş’lerin kararları da silinir mi?’ sorusuna yanıtı: Karar doğrudur demiyorum ama hukuki legalite var

TBMM Başkanı Şentop, eski başbakan Menderes ve arkadaşlarının idamıyla sonuçlanan Yassıada yargılamalarını geçersiz kılan yasa teklifinin diğer darbe dönemi yargılamaları için emsal oluşturmayacağını söyledi. Şentop, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının durumuyla ilgili, “Kararlar doğrudur anlamında söylemiyorum ama hukuki zeminiyle ilgili legalite var” dedi.

14.06.2020Gündem
Cemil Meriç kimdir Ölüm yıl dönümünde anılan Cemil Meriç’in sözleri

Cemil Meriç kimdir? Ölüm yıl dönümünde anılan Cemil Meriç’in sözleri

Kaleme aldığı eserleriyle Türk edebiyatı ve düşünce dünyasında önemli bir yere sahip olan yazar, çevirmen ve mütefekkir Cemil Meriç, vefatının 33'üncü yılında yad ediliyor. Sosyal medyada Cemil Meriç sözleri paylaşılıyor. Peki, Cemil Meriç kimdir? Ölüm yıl dönümünde anılan Cemil Meriç’in sözlerinden derlemeler…

13.06.2020Hayat
‘TBMM’yi hedef almam söz konusu olamaz’

‘TBMM’yi hedef almam söz konusu olamaz’

Askerlerin sivil mahkemelerde yargılanması yasasının çıkış şekliyle ilgili açıklamaları nedeniyle suç duyurusunda bulunulan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ ifade verdi. Başbuğ, “TBMM’nin manevi şahsiyetini hedef alan bir konuşma veya davranışımız söz konusu olamaz” dedi.

13.06.2020Gündem
‘Utancı silelim’ yasa teklifi

‘Utancı silelim’ yasa teklifi

Adnan Menderes ve iki bakanın idam edildiği Yassıada yargılamalarının geçersiz kılınmasına ilişkin adım atıldı. Bu konudaki AK Parti ve MHP ortak yasa teklifi Meclis’e sunuldu.

11.06.2020Gündem
Son dakika haberler: Tarihi teklif Mecliste Kararlar yok sayılacak

Son dakika haberler: Tarihi teklif Meclis'te! Kararlar yok sayılacak

TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un imzasını taşıyan yasa teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif ile; 27 Mayıs 1960 askeri darbesinde Yüksek Adalet Divanı’nın aldığı kararlar yok sayılacak. Yeni düzenlemeyle mağdurların ailelerine tazminat hakkı geliyor.

10.06.2020Gündem
2023 hedefimiz 81 ilde 81 milyon metrekare yeşil alan

2023 hedefimiz 81 ilde 81 milyon metrekare yeşil alan

Pandemi karantinası sonrası ilk şehir dışı ziyaretimi Ankara’ya yaptım, Dünya Çevre Günü’nde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, aynı zamanda Çevre, Şehir ve Kültür Başkanı Çiğdem Karaaslan ile bir araya geldim. 10 yeni Millet Bahçesi’nin açıldığı o özel günde, Samsun Milletvekili Karaaslan ile değişen şehircilik anlayışını, şehirlerde vatandaşın farklılaşan beklentilerini, yaslı bir adanın nasıl Demokrasi ve Özgürlükler Adası’na dönüştüğünü konuştuk.

9.06.2020Magazin
TBMM Başkanı Mustafa Şentop, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Yassıada mahkemesi kararlarına yönelik düzenlemeye ilişkin, "Bu, geç de olsa millet iradesine yönelik bir darbeye karşı bir tavır ortaya koyulması, eninde sonunda ama mutlaka bu darbenin bir şekilde zararlarının izale edileceğinin ve mümkün olduğu takdirde bunu yapanlardan hesap sorulacağının görülmesi bakımından önemli." dedi.

8.06.2020Gündem
Adanada iğrenç olay

Adana'da iğrenç olay!

Adana'nın Kozan ilçesinde evinde tecavüze uğradıktan sonra kaçırılan 15 yaşındaki kız çocuğunun annesi yakalanıp tutuklanan zanlının idam edilmesini isteyerek gözyaşlarına boğuldu.

6.06.2020Gündem
Dört kadının yürek yakan eş acısı

Dört kadının yürek yakan 'eş' acısı

ERZURUM'un Çat ilçesinin Köseler Mahallesi'nde, kız kaçırma yüzünden aralarında husumet bulunan Yıldız ailesi, arazide Güneş ailesinden 4 kişiyi öldürdü. Yan yana defnedilen eşleri Hasan, Sıddık, Sinan ve Baki Güneş'in mezarları başında dua eden Nebahat, Lütfiye, Fidan ve Cansu Güneş, bundan böyle yetim kalan evlatlarına hem analık hem de babalık yapacaklarını söyledi. Oğlunun doğum gününde eşi, kayınpederi ve 2 yakınının katledildiğini söyleyen Fidan Güneş (21), "Bunlar insan olamaz" dedi.

6.06.2020Gündem
Hafter kimdir Halife Hafter hakkında bilgiler

Hafter kimdir? Halife Hafter hakkında bilgiler

Halife Hafter gündemdeki haberler ardından bir kez daha gündeme geldi. Libya’da Fransa, Rusya ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin desteğini alarak Birleşmiş Milletler tarafından tanınan meşru hükümete karşı 8 aydan bu yana saldırılar gerçekleştiren Halife Hafter hakkında merak edilenleri derledik. Peki, Hafter kimdir? İşte Halife Hafter hakkında bilgiler...

4.06.2020Gündem
Yassıada kararları yok sayılacak

Yassıada kararları yok sayılacak

Merhum Başbakan Adnan Menderes ve iki bakanın idamıyla sonuçlanan yargılamaların yapıldığı Yassıada’nın adının ‘Demokrasi ve Özgürlükler Adası’ olarak değiştirilmesinin ardından, Yüksek Adalet Divanı kararlarının yok sayılması için de düğmeye basıldı.

30.05.2020Gündem
Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı İşte yeni normalleşme kararları

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! İşte yeni normalleşme kararları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Huber Köşkü’ndeki video konferans yöntemiyle son kez yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’ni toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Erdoğan, normalleşme süreci kapsamında alınan yeni kararları açıkladı. Erdoğan, "Şehirler arası seyahat kısıtlaması 1 Haziran'dan itibaren kaldırılmıştır. Olumsuz bir durum görmememiz halinde yeniden getirebiliriz. 1 Haziran itibariyle kamu personelleri iş başı yapacaklar. 65 yaş üstünün sokağa çıkma sınırlandırılmasını pazar günleri 14:00 saatleri arasında istisna kapmasında olması devam edecek" dedi.

28.05.2020Gündem
Kuruluş Osman 23. son bölüm tam ve kesintisiz izle: Kuruluş Osman yeni bölüm fragmanı yayında

Kuruluş Osman 23. son bölüm tam ve kesintisiz izle: Kuruluş Osman yeni bölüm fragmanı yayında!

Kuruluş Osman'ın 27 Mayıs tarihinde ekranlara gelen 23. bölümünde heyecanlı anlar yaşandı. Alişar'ın Osman Bey tarafından yakalanıp obaya getirilmesinin damga vurduğu Kuruluş Osman 23. son bölümde, Osman Bey'in Moğollara karşı nasıl bir plan kuracağı merak konusu oldu. Kuruluş Osman 23. son bölümü ekranları başında izleyemeyenler, dizinin son bölümünü tam ve kesintisiz izlemek için araştırmalara başlarken, yeni bölüm fragmanı da internet üzerinden yayınlandı. İşte, kaçıranlar için Kuruluş Osman 23. son bölüm tam ve kesintisiz izleme linki ve Kuruluş Osman 24. yeni bölüm fragmanından ilk görüntüler...

28.05.2020Televizyon
‘Yeni Güneşin Kitabı’ ve Gene Wolfe

‘Yeni Güneşin Kitabı’ ve Gene Wolfe

En iyi spekülatif bilimkurgu yazarlarından Gene Wolfe’un ‘Yeni Güneşin Kitabı’ adlı serisinin ilk iki kitabı, ‘İşkencecinin Gölgesi’ ve ‘Uzlaştırıcının Pençesi’, İthaki Bilimkurgu Klasikleri serisinde yerini aldı. Wolfe, Hz. İsa’dan esinlendiğini belirttiği sapkın, aklaksız bir dünyada doğan ve adım adım daha iyi olabilmenin peşine düşen Severian’ın hikâyesini anlatıyor.

28.05.2020Kitap Sanat
İnanılmaz olay... Koronavirüsten kaçan çift idam edildi

İnanılmaz olay... Koronavirüsten kaçan çift idam edildi!

Kuzey Kore, Mayıs ayı başında genç bir çifti koronavirüs (Covid-19) karantinası sırasında ülkeden kaçmaya teşebbüs ettikleri için idam ettiğini açıkladı.

28.05.2020Gündem
‘Yaslıada’dan Demokrasi ve Özgürlük Adası’na

‘Yaslıada’dan Demokrasi ve Özgürlük Adası’na

Demokrasiye kara leke olarak geçen bir dönemin simgesi Yassıada, 27 Mayıs 1960 darbesinin 60’ıncı yılında dün yeni ismi ve çehresiyle törenle açıldı. ‘Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda mahkeme salonu gibi tarihi yapılar müze olarak düzenlendi.

28.05.2020Gündem
‘İdama gönderilen milli iradeydi’

‘İdama gönderilen milli iradeydi’

Eski başbakanlardan Adnan Menderes ve arkadaşlarının idamıyla sonuçlanan yargılamaların yapıldığı Yassıada, darbenin 60’ıncı yıldönümünde Demokrasi ve Özgürlükler Adası adıyla açıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılış törenindeki konuşmasında “İdam sehpasına gönderilen, milletin bu üç adamı değil, bizatihi milli iradenin ta kendisi olmuştur” dedi.

28.05.2020Gündem
Polis şiddeti ve ırkçılık ABD’yi ayağa kaldırdı... Nefes alamıyorum

Polis şiddeti ve ırkçılık ABD’yi ayağa kaldırdı... 'Nefes alamıyorum'

Bir tarafta salgın, bir tarafta da daralan ekonomiyle mücadele eden ABD, şimdi de ırkçılık ve polis şiddeti ile çalkalanıyor. Minnesota’da siyahi bir Amerikalının gözaltı sırasında yaşamını yitirmesi ülkeyi karıştırdı. Göstericiler Floyd’un son sözlerine atıfla “Nefes alamıyorum” diyerek polisi protesto etti.

28.05.2020Dünya
Cumhurbaşkanı Erdoğandan 27 Mayıs paylaşımı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 27 Mayıs paylaşımı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 27 Mayıs 1960 askeri darbesinin yıl dönümü dolayısıyla Twitter hesabından paylaşımlarda bulundu. Erdoğan paylaşımında, "60 yıl önce demokrasi tarihimize çalınan kara lekeyi, millî iradeye vurulan 27 Mayıs darbesini, Türkiye için mücadele eden demokrasi kahramanlarını haksız şekilde idam eden zihniyetin bu ülkeye karşı yaptığı en büyük kötülük olarak hatırlayacağız." ifadelerini kullandı.

27.05.2020Gündem
TBMM Başkanı Şentop: Yassıadanın bu yeni yüzü tarihi bir yüzleşme ve yepyeni bir başlangıçtır

TBMM Başkanı Şentop: Yassıada'nın bu yeni yüzü tarihi bir yüzleşme ve yepyeni bir başlangıçtır

TBMM Başkanı Şentop, "Yassıada'nın bu yeni yüzü sıradan bir imar ve peyzaj çalışması değil, tarihi bir yüzleşme ve yepyeni bir başlangıçtır." dedi.

27.05.2020Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan Demokrasi ve Özgürlükler Adası açılış töreninde açıklamalarda bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Demokrasi ve Özgürlükler Adası açılış töreninde açıklamalarda bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Demokrasi ve Özgürlükler Adası açılış töreninde açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Menderes'i ve arkadaşlarını idam sehpasına çıkartanların ve onları destekleyenlerin alınlarındaki kara leke hiçbir zaman silinmeyecektir." dedi.

27.05.2020Haber
Son dakika haberler: Demokrasi ve Özgürlükler Adasında tarihi açılış Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan flaş açıklamalar

Son dakika haberler: Demokrasi ve Özgürlükler Adası'nda tarihi açılış! Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan flaş açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Demokrasi ve Özgürlükler Adası'nın açılış töreninde konuştu. Erdoğan, "Türkiye bundan tam 60 yıl önce tarihinin en kara günlerinden bir olan 27 Mayıs darbesine maruz kaldı. Yassıada'da yapılan iş yargılama değil, bir hukuk cinayetiydi. Aslında burada yapılan iş yargılama değil, darbe yaparak anayasayı çiğneyenlerin ülkenin meşru yöneticilerini anayasayı ihlal ithamıyla giriştikleri bir hukuk cinayetiydi." dedi.

27.05.2020Gündem
27 Mayıs’ın asırlık şahidi Hürriyet’e anlattı: Namluların Köşk’e çevrildiği gece

27 Mayıs’ın asırlık şahidi Hürriyet’e anlattı: Namluların Köşk’e çevrildiği gece

Dönemin Başbakanı Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan’ın idam edildiği 27 Mayıs darbesinin üstünden tam 60 yıl geçti. Darbe gecesi Cumhurbaşkanı olan babası Celal Bayar’ın Çankaya Köşkü’nden götürülüşüne şahit olan 99 yaşındaki Nilüfer Gürsoy, bugüne kadar geçen süreci Hürriyet’e anlatırken “Öfke ve isyanımdan arındım ama küçümsemem geçmedi” diyor.

27.05.2020Gündem
Kuruluş Osman 23. yeni bölüm fragmanı izle: Osman Bey Alişarı öldürecek mi

Kuruluş Osman 23. yeni bölüm fragmanı izle: Osman Bey Alişar'ı öldürecek mi?

Kuruluş Osman'ın yeni bölüm fragmanı ekranlara geldi. Osman Bey'in hürriyet mücadelesi başlattığı, Kuruluş Osman'ın 27 Mayıs Çarşamba akşamı yayınlanacak olan 23. bölümüne ilişkin fragmanında, hainlik yapan Alişar'ın obaya getirilmesi damga vurdu. Yaptıklarının hesabını sormak için Alişar'ın karşısına dikilen Osman Bey'in kılıcını kaldırması heyecanlı anlara neden oldu. Peki, Osman Bey Alişar'ı öldürecek mi? Kuruluş Osman yeni bölümde neler olacak? İşte, Kuruluş Osman 23. yeni bölüm fragmanı izleme linki ve Kuruluş Osman yeni bölümde yaşanacaklara dair bazı ipuçları...

26.05.2020Televizyon
Milli boksörün öldürdüğü Zeynepin annesi: Katil kızımı parçaladın...

Milli boksörün öldürdüğü Zeynep'in annesi: 'Katil kızımı parçaladın...'

MUĞLA'da erkek arkadaşı boksör Selim Ahmet Kemaloğlu (26) tarafından bıçaklanarak öldürülen Zeynep Şenpınar (25), memleketi Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde babasının yanına defnedildi.

25.05.2020Gündem
Ülkemize faydalı her teklife açığız

Ülkemize faydalı her teklife açığız

AK Parti’nin il, belediye, gençlik kolları ve il genel meclisi başkanlarıyla videokonferans düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, “Ülkemize faydalı olacak her teklife açığız. Ama CHP Genel Başkanı’nın ‘buhrandan çıkış’ diye dillendirdiği hususların hiçbiri de sadra şifa olacak bir teşhis veya teklif içermiyor” dedi. Erdoğan, salgınla ilgili teyakkuzu sürdüreceklerini de belirtti.

23.05.2020Gündem
Son dakika haberler... Cumhurbaşkanı Erdoğandan önemli açıklamalar

Son dakika haberler... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İl Başkanları toplantısında konuştu. "Sosyal alanlarla ilgili kararımızı bayram sonrası vereceğiz." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir'deki bazı camilerde müzik yayını yapılmasına ilişkin de "İzmir'de camilerin hoparlörüne sızan alçaklar, saygısızca yayınlar yaparken, o ildeki CHP yöneticileri zevkten dört köşe sosyal medyada bu rezilliği aktarıyor." ifadelerini kullandı.

22.05.2020Gündem
Singapurda bir mahkeme Zoom üzerinden idam kararı açıkladı

Singapur'da bir mahkeme Zoom üzerinden idam kararı açıkladı

Singapur’da bir mahkeme, Zoom üzerinden yapılan videolu duruşmada bir mahkum hakkında idam cezası verdiğini açıkladı.

21.05.2020Teknoloji
Kılıçdaroğlundan 19 Mayıs mesajı

Kılıçdaroğlu'ndan '19 Mayıs' mesajı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Bağımsızlığımızın nişanesi olan 19 Mayıs, emperyalizme ve işbirlikçilerine karşı, onurlu bir direniştir. En karanlık gecede dahi yanan umut ışığıdır" dedi.

19.05.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Gül’ün amacı hamlesi beklentisi taktiği falan

AMACI: Önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP’nin başını çektiği ittifakın Cumhurbaşkanı adayı olmayı amaçlıyor. En büyük amacı bu.

30.06.2020

Türkan Saylan'a laf eden Celal Şengör nasıl biri?

12 Eylül sürecinde bir işkence yöntemi olarak Kürtlere dışkı yedirilmişti.

23.06.2020

Hukukun katli (1)

1960 ihtilalinden sonraki netameli yıllarda, Türk siyasetine damga vurmuş olan Süleyman Demirel’in sivil yönetimlerde (halkın seçtiği demokratik iktidarların) halka hizmetin zorluğunu anlatan veciz bir ifadesi vardır: “Selden kütük kapmak!”

22.06.2020

Meclis Başkanlığı düğümü nasıl çözüldü?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Haziran Pazartesi günkü MYK toplantısında Meclis Başkanlığı seçimi için “İki arkadaşımız talip, temayül yapalım” diyor.

22.06.2020

2023 hedefimiz 81 ilde 81 milyon metrekare yeşil alan

Pandemi karantinası sonrası ilk şehir dışı ziyaretimi Ankara’ya yaptım, Dünya Çevre Günü’nde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, aynı zamanda Çevre, Şehir ve Kültür Başkanı Çiğdem Karaaslan ile bir araya geldim. 10 yeni Millet Bahçesi’nin açıldığı o özel günde, Samsun Milletvekili Karaaslan ile değişen şehircilik anlayışını, şehirlerde vatandaşın farklılaşan beklentilerini, yaslı bir adanın nasıl Demokrasi ve Özgürlükler Adası’na dönüştüğünü konuştuk.

9.06.2020

Kahinler ve peygamberler

Sözlüklerde aynı kavramı karşılayan sözcükler bunlar. İyi ama nasıl olur?

6.06.2020

Yassıada kararlarını yok sayacak formül

60’ıncı yılında yoğun bir şekilde 27 Mayıs’ı tartıştık.

1.06.2020

1960 darbesinin 60’ıncı yıldönümünde hak ihlallerini hatırlamak

Yassıada’da devrik Cumhurbaşkanı Celal Bayar ile devrik Başbakan Adnan Menderes’in alıkondukları bölümde odaları yan yanaydı.

29.05.2020

27 Mayıs’a iki gözle bakmak

Dün 27 Mayıs 2020 idi... 27 Mayıs 1960 darbesinin 60. yıldönümü. Türkiye’nin yakın tarihinde önemli bir dönemeç. 60 yıl sonra geriye bakarak, soğukkanlı bir değerlendirme yapmak gerekiyor. Geriye bakarken kullanacağımız iki gözlük var. Tarihçiler bunları prospektif ve retrospektif olarak adlandırıyorlar. Prospektif gözlük, dünün olaylarına o günün koşullarıyla bakıyor. Retrospektif görüş ise düne, bugünün algıları ve yargılarıyla bakıyor. Bence tehlikeli olan ikincisi. Çok çarpıcı örnekler verilebilir.

28.05.2020

Adnan Menderes'in son günü (2) ‘Ölüme giderken ne ayağı tökezledi, ne de sendeledi’

Yassıada Komutanı Albay Tarık Güryay’ın 17 Eylül 1961 günü sabahı “Seni hastaneye gönderiyoruz” diyerek hücumbotla Yassıada’dan yola çıkardığı Adnan Menderes’in zorlu bir yolculuktan sonra ayak bastığı yer, bir cezaevinin bulunduğu İmralı Adası’ydı. Bir gün önce sabaha karşı Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan’ın darağacında can verdikleri ada...

28.05.2020

En uğursuz gün!

Bundan 60 sene önce, 27 Mayıs 1960’ta Türk demokrasisi en kötü, en uğursuz gününü yaşadı. Zira yeni yeni filizlenmekte olan halkın iradesine (hepsi hepsi on yıl) silahla el konuldu.

27.05.2020

Adnan Menderes'in son günü (1) İdama götürüleceği Menderes’ten nasıl gizlendi?

Adnan Menderes, o sabah bir fotoğrafçıyla birlikte Yassıada’daki odasından içeri giren iki subayı karşısında görünce ne hissetmişti? Sabah 07.00 sularıydı. Bir pazar sabahıydı.

27.05.2020

Utancın yıldönümü olarak 27 Mayıs

Menderes, Yassıada’da gördüğü insanlık dışı muamele karşısında hayattan umudunu kesmişti. Ethem Menderes’e döndü, “Ah Ethem” dedi. “Tövbeler olsun bir daha çiftlikten Aydın’a gelirsem. Oturacağım Çine Çayı’nın kenarındaki söğüt ağaçlarının dibine, başımı göğe çevireceğim, söğüt yapraklarının yüzümde dolaşmasının bana getireceği saadetle yetineceğim. Hiçbir şeye karışmayacağım.”

27.05.2020