Dünya Haberleri

  Dışişleri Bakanlığı'ndan son dakika açıklaması

  Hürriyet Haber
  09.06.2017 - 10:47 | Son Güncelleme:

  IKBY'nin bağımsızlık referandumu kararını değerlendiren Dışişleri Bakanlığı, "Bunun vahim bir hata teşkil edeceğini düşünüyoruz. Irak’ın toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin muhafaza edilmesi Türkiye’nin Irak politikasının temel ilkelerinden biridir" açıklamasında bulundu. Karara Bağdat yönetiminden de sert tepki geldi

  Dışişleri Bakanlığı, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY), 25 Eylül'de "bağımsızlık referandumu" yapma planına ilişkin, "Bunun vahim bir hata teşkil edeceğini düşünüyoruz. Irak'ın toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin muhafaza edilmesi, Türkiye'nin Irak politikasının temel ilkelerinden biridir." ifadesini kullandı.

  Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin IKBY'nin bir süredir planlamakta olduğu bağımsızlık referandumu hakkındaki görüş ve endişelerini, Irak Hükümeti ve IKBY ile uluslararası toplumun önde gelen üyeleriyle paylaştığı, bu çerçevede, bağımsızlık konusundaki referandumun IKBY başta olmak üzere Irak'ın çıkarına olmayacağını, bölgede kritik gelişmelerin meydana geldiği mevcut dönemde söz konusu tasarrufun istikrarsızlığı artıracak olumsuz sonuçlar doğuracağını vurguladıkları aktarıldı.

  Türkiye'nin aynı anlayışla Kerkük Valisi'nin başlattığı girişimle Kerkük Vilayet Meclisinin Kerkük'te resmi dairelerde IKBY bayrağı asılması yönündeki kararının, anılan vilayetin statüsüyle ilgili bir "oldu bitti" yaratma amacını taşıdığını düşündüğünü ve bu karara karşı olduğunu da kayda geçirdiği hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

  "IKBY liderliğinin bu yöndeki tavsiye ve uyarılarımız hilafına, 25 Eylül 2017 tarihinde bağımsızlık konusunda referandum düzenleyeceği yönünde açıkladığı kararını da yukarıda belirtilen çerçevede değerlendiriyor ve bunun vahim bir hata teşkil edeceğini düşünüyoruz. Irak'ın toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin muhafaza edilmesi, Türkiye'nin Irak politikasının temel ilkelerinden biridir. Bu ilke bölgede kalıcı istikrar, barış, güvenlik ve refahın ön koşulları arasındadır.

  'UZLAŞI, DİYALOG, KAPSAYICILIK RUHUYLA...'

  DEAŞ ile mücadelede önemli mesafe kaydeden ve bu mücadelede yakında başarıya ulaşacağı görülen Irak'ın önündeki en önemli mesele, DEAŞ'ın neden olduğu derin insani, siyasi, ekonomik ve sosyal tahribatı gidermek ve her anlamda ülkeyi yeniden inşa ederek, kalıcı istikrarı tesis etmektir. Bunun yolu DEAŞ ile mücadele sırasında ortaya konulan dayanışma anlayışının, DEAŞ sonrası dönemde de sürdürülmesi ve ülkenin geleceğini ilgilendiren tüm konuların uluslararası ve anayasal meşruiyet içinde ele alınmasıdır. Ayrıca, Irak halkının içinde bulunduğu bu olağan dışı koşullarda, üstelik statüsü tartışmalı bölgeleri de içerecek şekilde yapılacak bir referandumun halkın iradesini yansıtmaktan uzak kalacağı açıktır.

  Almanya ve ABDden IKBYye referandum tepkisiAlmanya ve ABD'den IKBY'ye referandum tepkisi

  Bu itibarla, Irak'ın bütünlüğüne halel getirmek yerine, bu ülkenin birlik ve beraberliğini kuvvetlendirecek, Irak anayasasında ifadesini bulan yetki ve güç paylaşımına, ademi merkeziyet ilkesine dayalı yöntemlerin öne çıkarılarak, Irak'ı oluşturan tüm farklı unsurlar arasında uzlaşı, diyalog ve kapsayıcılık ruhuyla hareket edilmesine ihtiyaç bulunmaktadır."

  BAĞDAT YÖNETİMİNDEN SERT TEPKİ

  Öte yandan karara Bağdat yönetiminden de tepki geldi. Irak hükümet sözcüsü, bağımsızlık yönünde Kürtlerin atacağı tek taraflı bir adımı kabul etmediklerini açıkladı.

  Suud, BAE, Bahreyn ve Mısır dan ortak bildiri: Katara karşı yeni hamleSuud, BAE, Bahreyn ve Mısır 'dan ortak bildiri: Katar'a karşı yeni hamle

  KısırdöngüKısırdöngü

  BAEden Katara İran ve Türkiye suçlamasıBAE'den Katar'a 'İran ve Türkiye' suçlaması

  10 maddede Katar krizi10 maddede Katar krizi

  Türk jetleri Katar yolcusuTürk jetleri Katar yolcusu

  Suudi Arabistandan otellere talimat...Suudi Arabistan'dan otellere talimat...

  Türkiyeden sonra Pakistan da harekete geçtiTürkiye'den sonra Pakistan da harekete geçti!

  Game of ThronesGame of Thrones

  Dışişleri Bakanlığından son dakika açıklaması

  SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

  Etiketler: Açıklama , Son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı