Gündem Haberleri

  Türk jetleri Katar yolcusu

  Uğur ERGAN / ANKARA
  09.06.2017 - 00:27 | Son Güncelleme:

  Uluslararası gerilimin odağındaki Katar’ın başkenti Doha’daki üsse önce Türk jandarması konuşlanacak, ardından Türk savaş uçakları ve gemileri de gönderilecek. TBMM’nin bu kararının ardından dün sıcak bir gelişme daha yaşandı. Katar Dışişleri Bakanı “Türk askeri bütün bölgenin güvenliğini sağlamak için Katar’a geliyor” dedi.

  Öncelikli hedef Doha’daki üsse Türk Jandarması’nın konuşlanıp Katar Jandarmasını eğitmesi olsa da, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kara, Deniz ve Hava birlikleri de üsse konuşlanacak. Üsse gidecek Türk savaş uçakları ile Türk savaş gemilerinin sayısı, üste yapılacak ön inceleme ardından hazırlanacak rapor doğrultusundaki değerlendirmelerle belli olacak.

  200-250 ASKER
  Önümüzdeki günlerde bir öncü heyetin Katar’a giderek halen 90 civarında olan Türk askerinin geçici olarak konuşlandığı üste ayrıntılı bir inceleme yapması bekleniyor.

  Çalışma sonrası Türk askeri, belirli aralıklarla Katar’a gönderilecekb. Yetkililer şu aşamada ilk etapta en erken 2 ay içinde 200-250 askerin gönderilmesinin planlandığını ancak bu süre ve sayının gelişmelere göre değişme opsiyonu olduğunu söylediler.

  Türkiye ile Katar arasında daha önceden Türk askerinin Katar’a üslenmesi konusunda anlaşmaya varılmış olmasına rağmen anlaşmaların bir türlü Meclis’in gündemine gelmemesinin, Katar’ın ‘resmen’ bir üs yeri göstermemesinden kaynaklandığı öğrenildi.

  RESMEN ÜS
  Hafta başında başlayan krizden sonra Katar’la yapılan temaslarda Doha yönetiminin ‘geçici’ olan yeri ‘kalıcı’ konuma dönüştürdüğü, hükümetin de bunun üzerine anlaşmayı Meclis’in gündemine aldığı kaydedildi.

  BAE: Katarın Türkiye ve İrandan yardım talep etmesi, krize trajik bir sayfa açabilirBAE: Katar'ın Türkiye ve İran'dan yardım talep etmesi, krize trajik bir sayfa açabilir

  10 maddede Katar krizi10 maddede Katar krizi

  Suud, BAE, Bahreyn ve Mısır dan ortak bilidiri: Katara karşı yeni hamleSuud, BAE, Bahreyn ve Mısır 'dan ortak bilidiri: Katar'a karşı yeni hamle

  Suudi Arabistandan otellere talimat...Suudi Arabistan'dan otellere talimat...

  KısırdöngüKısırdöngü

  Son dakika... Katar Emiri Trumpın davetini reddettiSon dakika... Katar Emiri Trump'ın davetini reddetti

  Türk jetleri Katar yolcusu

  SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

  Son 24 saatte ne oldu? (08.06.2017-2)İşte 'Türkiye ve dünya gündemine dair gelişmeler, son 24 saatte yaşanan olaylar..
  Etiketler: gazetehaberleri , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı