Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Bacak estetiği

Düzgün bacaklara sahip olmak artık hayal değil.

Kadınların kıyafetleri daha cesur taşımalarını sağlayan ve özgüvenlerini artıran “düzgün bacaklar”a giden yol, günümüzde birkaç estetik müdahaleden geçiyor.

Birçok sorunun “bacak estetiği” alanına girdiği, bacak estetiğinin aslında ayakları da kapsadığı pek bilinmiyor.

Örneğin; ayaklarda fazla parmak bulunması, bacaklarda ortaya çıkan sarkmalar, bacağın belli bölgelerinde aşırı yağ birikmesinden kaynaklanan şekil bozuklukları, bu alana giren sorunlardandır.

YAĞ ALDIRMAK YETMEYEBİLİR

Yine de bacak estetiğine en çok, bacak içlerindeki yağlanma ve sarkmadan kaynaklanan kötü görünümü ortadan kaldırmak için başvurulur. Üstelik bazı kişilerde bacak içlerindeki fazla yağların alınması, bacakların toparlanması için yeterli değildir. Söz konusu kişilerde deri yapısı o kadar incedir ki, bacak içlerindeki yağların bölgeden alınması sonrasında deri kendini toparlayamaz. Bu durumda, bacaklardaki fazla yağ ve fazla deri çıkarıldıktan sonra, bu bölümü yukarı çekecek şekilde bir de germe işlemi yapılması gerekir.

Bacak germe işleminden sonra çok dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır: Ameliyat izleri her ne kadar çamaşır içinde kalacak şekilde olsa da, bu bölgenin çok hareketli olması sorun yaratabilir. Bölgenin spor aktiviteleriyle zorlanması, bu izlerin aşağı doğru inmesi riskini yaratır.

Çamaşır içinde kalan bu izlerin bazı kişilerde bikini çizgisi dışına taşma riski vardır. Aşırı hareket yapmasa bile günlük hareketlerle oluşan zorlanmanın izleri aşağı indirebileceği konusunda hastalar bilgilendirilmelidir. ıyileşme sürecine gelince... Germe operasyonu sonrası ilk 3-6 ay içinde hareketler kısıtlanmalı ve sigara kullanılmamalıdır.

LIPOSUCTION YÖNTEMİ

Liposuction, bacak içlerindeki yağlardan kurtulmak için sıkça başvurduğumuz bir tekniktir. Buna karşın bacak germe, hareket kısıtlılığı yaratması ve iz iyileşme sürecindeki hassasiyet nedeniyle özel vakalarda uygulanır.

BU ALANDAKİ DİĞER UYGULAMALAR

Fazla parmaklar: Doğuştan parmak fazlalığı varsa, bu fazla parmaklar genellikle küçük yaşta alınır. Ayağın çapı geniş olduğundan, bunun daraltılması ve ayağın inceltilmesi şeklinde estetik ameliyatlar da yapılabilir. 

“O” bacak kâbusu: Bazı kadınlarda iki bacağın arasındaki açıklık neredeyse “O” harfine benzer bir görünüm oluşturur. Bu açıklık, çevre bölgelerdeki yağ dokularının alınıp bacak içlerine enjekte edilmesiyle kapatılabilir. 

Ayak bilekleri: Bacak içlerine yapılan yağ enjeksiyonları, çok ince olan ayak bileklerinde de kullanılabiliyor. 

İnce baldırlara implant: Doğumsal sorunlar ya da bir kas yapısının gelişmemesi gibi nedenlerle zayıf kalan baldır bölgesinde yağ enjeksiyonları kesin çözüm olmayabiliyor. Bu durumda söz konusu bölgeye baldır implantı yerleştiriyoruz.

X