Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Avrupa'dan değişim manzaraları

Strasbourg

PARLAMENTERLERE ayrılan salondaki başı örtülü kadının kim olduğunu sorduğumda 'Çeçenistan delegesi' dediler. Birilerini bulup konuşurum düşüncesiyle kuliste ilerlerken karşıma, bana göre yüz metre uzunluğunda bir dev adam çıktı. Genç yüzlü dev adamın üzerinde bembeyaz bir takım elbise, beyaz gömlek, beyaz kravat vardı. Ayakkabıları da sipsivri burunlu ve beyazdı. Soğuk savaş yorgunu, 21'inci yüzyıl şaşkını Avrupa Konseyi'nde dolaşan bir aykırı.

Azerbaycan'ın Konsey'e üye olmasının birinci yıldönümü nedeniyle düzenlenen görkemli törenler için rüzgarlar diyarı Bakü'den, ihtiyar Avrupa'nın ihtiyarlar kenti Strasbourg'a gelmiş. Ünlü bir genç tenor.

İçeride, Bosna Hersek'in Avrupa Konseyi'ne üyeliği için yeşil ışık yakılırken, dışarıda genç tenor ülkesinin Avrupalılığı şerefine aryalar söylemeye hazırlanıyordu.

Avrupa Demokratik Grubu adına Fransız parlamenter Michel Hunault'nun imzasını taşıyan 'Terörizme karşı mücadele ve insan hakları' başlıklı rapor tartışılırken Ermeni parlamenter, İlham Aliyev'in 'Karabağ, terör ve her türlü kaçakçılık merkezi oldu' iddiasına, 'Azerbaycan'da El Kaide var' demek için söz alıyordu. Siyasi İşler Komitesi'nin Rus Başkanı Margelov'un, komitesi adına verdiği değişiklik önergesinde, 'Yoksulluk, eğitim seviyesi ve diğer sosyal faktörler terörizmi destekleyen nedenler arasında sayılsa da, Ortadoğu ve diğer bazı bölgelerdeki etnik ve dini farklılıklardan kaynaklanan çatışmalar terörizmin gerçek nedenleridir. Bu çatışmalara kalıcı çözümler bulunmadıkça terörün kökü kazınamaz' deniyordu.

Avrupalılığın sınırı, Rusya'yı dolaşıp Kafkaslara uzanıyor ama onunla sınırlı kalmıyordu tabii.

* * *

TÜRK parlamenterler grubu başkanı Uluç Gürkan, Avrupa'nın PKK ve DHKP-C'yi terör listesine almamasını sert bir dille eleştirip, 'Avrupa bu örgütlere hálá kucak açma aptallığını neden gösteriyor acaba?' diye sorgularken hiçbir Avrupalı bu söze alınmıyordu.

Azerbaycan ve Ermenistan da kaldırdıktan sonra, Avrupa alanının idam cezasından bir türlü vazgeçemeyen tek ülkesi durumundaki Türkiye, 'idam cezası uygulanmayacağına dair güvence verilmesi halinde suçluların iadesinin mümkün olabileceği' kararını benimsiyordu. Çünkü zaten Türkiye bu konuda güvence veriyordu.

Avrupa terörizmle mücadeleyi insan hakları ve demokrasiden taviz vermeden sürdürmenin yollarını arıyordu. Terörizm tartışmalarını bir yazı konusu yapmayı kararlaştırıp, Şimon Peres'in bir gün önceki konuşmasına yanıt veren Filistin Yönetimi Sözcüsü Saab Erakat'ın basın toplantısına yöneldim. Erakat, ABD ve Avrupa'yı, Ortadoğu'ya müdahale etmeye çağırıyordu.

Sanıyorum o sırada, Avrupa zirvelerinde girişim hazırlıkları yapılıyordu. Kimilerine göre İsrail'e bir uyarı geliyordu. Kimileri ise 'Bizim verdiğimiz paralarla Filistin'in altyapısını tahrip etti. İsrail'e yaptırım uygulayalım' önerisini getiriyordu.

* * *

ELİNDE bir kağıt sallayarak gelen Romanyalı meslektaş, tepki almak için bir Türk parlamenter aradığını söylüyordu. Romanyalı senatörün imzasını taşıyan karar tasarısında, 'Bugüne kadar onu koruyup tertemiz baktıkları için teşekkür ederiz ama Türkler artık Ayasofya'yı Hıristiyan alemine geri versinler. Hıristiyanlığın Kudüs'ü olsun Ayasofya' deniyordu.

İran'da 30 milyon Azeri'nin lideri olduğunu söyleyen Mahmudali Çehragani, Basın Merkezi'nin ücra bir köşesinde sadece Türk ve Azerbaycanlı birkaç gazetecinin ilgi gösterdiği mütevazi bir basın toplantısında, 'İran'da dillerini özgürce konuşmak, Türklüğü yaşamak için mücadele ettiklerini' söylüyor, 'Amacımız ayrılık değil. Şimdilik' mesajı veriyordu.

Kendinden menkul sürgündeki Kürt parlamentosu adına koridorları arşınlayan iki kişi, ne eskisi kadar ilgi ne de tepki çekiyordu.

* * *

ANLATMAKLA bitmez. Ama yeni Başkan Schieder'in şu sözleri 53 yaşındaki Konsey'in diğer soğuk savaş örgütleri gibi, değişimi acil kılan sona yaklaştığını özetliyordu. 'When I get older loosing my hair' (Yaşlanıp saçlarım döküldüğünde). Paul Mc Cartney'in 60'lardaki şarkısı, bizim neslin en büyük soru işaretini taşıyor. Bana hálá ihtiyaç duyacak mısın, beni hálá besleyecek misin, 64 yaşına geldiğimde?'
X