GeriAvrupa Fransa’da grev dalgası 3 ay sürecek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fransa’da grev dalgası 3 ay sürecek

Fransa’da grev dalgası 3 ay sürecek

Fransa Ulusal Demiryolu İdaresi çalışanlarının üç ay sürecek grev dalgası, pazartesi akşamı itibariyle başladı. Makinistlerin yanı sıra Air France personeli, temizlik işçileri ve enerji sektörü çalışanları da iş bırakacak. Grevden, hızlı trenin Almanya seferleri de etkilenecek.

FRANSA Ulusal Demiryolu İdaresi’ne (SNCF) bağlı makinistler, hükümetin hazırladığı demiryolları reformunu protesto için pazartesi akşamı saat 19.00’dan itibaren greve gitti. Eylem nedeniyle kısa ve uzun mesafe tren seferlerinde aksamalar oldu. Hızlı tren TGV’nin de uzun mesafe seferlerinin ancak küçük bir bölümü gerçekleştirildi.
İptaller TGV’nin Almanya’ya olan seferlerini de etkileyecek. Paris ile Frankfurt ve Stuttgart arasındaki seferlerin yaklaşık üçte ikisinin iptal edileceği tahmin ediliyor. Paris ile Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti arasında seferi bulunan Thalys hızlı treninin ise iptallerden etkilenmeyeceği belirtiliyor.
‘Demiryolu Mücadelesi’ adı verilen grev dalgası kapsamında kurum çalışanları Haziran sonuna kadar beş iş gününün ikisinde iş bırakma eylemi yapacak. SNCF çalışanları grev dalgasıyla Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Fransız demiryollarını özelleştirmenin önünü açacak yasa tasarısına tepki gösteriyor. Macron, yasayla demiryolu çalışanlarının sahip olduğu devlet memurluğuna benzer özel statüsünü de değiştirmek istiyor.
Fransa’da salı günü ayrıca temizlik işçileri, enerji sektörü çalışanları ve Fransız havayolu şirketi Air France çalışanları da greve gidecek.
Air France personeli salı ve pazar günü ile 10 ve 11 Nisan günlerinde de iş bırakacak.

BAKAN: ANLAMAK GÜÇ
Fransa Ulaştırma Bakanı Elisabeth Borne, demiryolları reformu konusunda görüşmeler henüz devam ederken ve hükümet bu konuda diyalog arayışındayken sendikaların uzun süreli bir grev planı içerisinde bulunmasına anlam vermenin güç olduğunu savundu. Le Parisien gazetesine konuşan Borne, “Fransızlar hiçbir haklı sebebi olmaksızın üç ay boyunca böyle bir karmaşa yaşamak istemiyor” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle