Gündem Haberleri

  AK Parti'de 'Ağabeyler' başvurmadı

  Turan YILMAZ/ANKARA
  05.09.2015 - 06:53 | Son Güncelleme:

  AK Parti’de aday adaylığı başvuru süresi önceki akşam sona erdi. Partinin ‘abileri’ Cemil Çiçek, Bülent Arınç, Mehmet Ali Şahin ve Ali Babacan’ın da aralarında bulunduğu etkin birçok isim başvuru yapmadı. 7 Haziran seçimlerinde 3 dönem kuralına takılan birçok isim ise bu sefer ‘Ben de varım’ dedi. Öte yandan Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Hürriyet'e “Ben adaylık müracaatı yapmadım, yapmayı da düşünmüyorum” açıklamasını yaptı. Arınç, "Eşimle, ailemle, bazı arkadaşlarımla bu görüşümü paylaştım ancak fırsat olmadığı için henüz Genel Başkanım ile enine boyuna görüşemedik" dedi.

  Listelerde büyük çaplı oynama olmayabileceği söylentileri AK Parti’deki aday adaylığı başvurularını da etkiledi. 1 Kasım seçimleri için yaklaşık 3 bin kişi aday adaylığı başvurusu yaptı. 7 Haziran seçimlerindeki 6 bin 223 aday adayı başvurusu dikkate alındığında bu kez başvuruların yarı yarıya azaldığı gözlendi. 3 dönem kuralının esnetilmesi nedeniyle 7 Haziran seçimlerinde bu kurala takılan 70 isimden 27’si, önceki akşam itibariyle adaylık başvurusunda bulunurken, 1 Kasım seçimlerinde 3 dönem kuralına takılacak isimlerin önemli bölümü de aday adaylığı başvurusu yaptı.

  AK Partide Ağabeyler başvurmadı

  AYŞENUR İSLAM DA LİSTEDE YOK


  Partinin ‘abileri’ Cemil Çiçek, Bülent Arınç, Mehmet Ali Şahin ve Ali Babacan’ın da aralarında bulunduğu etkin birçok isim başvuru yapmadı. Nihat Ergün, Sadullah Ergin, Hüseyin Çelik, Abdülkadir Aksu’nun yanı sıra eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam da aday adaylığı başvurusu yapmazken, 3 dönem kuralına takıldıkları için 7 Haziran seçimlerinde aday gösterilmeyen isimlerden Beşir Atalay, Binali Yıldırım, Ömer Çelik, Bekir Bozdağ, Mevlüt Çavuşoğlu, Taner Yıldız, Haluk İpek, Mustafa Elitaş, Burhan Kuzu ve Bülent Gedikli ise adaylık başvurusunda bulundu.

  AK Parti kulislerinde, aday adaylığı başvurusunda bulunmayan etkin isimlerden bazılarının gerçekten siyasete ara vermek istedikleri belirtiliyor. Bu konuda Şahin, Babacan ve İslam’a dikkat çekilirken, bazı isimlerin ise davet beklediklerinden söz ediliyor. Kulislerde, resmi başvuru süresi sona erse de listelere son şeklinin verilmesi için YSK’ya teslim edileceği 18 Eylül’e kadar zaman bulunuyor.
  Parti yönetiminin, listelerde görmek istedikleri isimlere davette bulunabileceği de konuşuluyor. 12 Eylül’deki kongrede parti yönetiminde görev verilmesi düşünülen isimlerin ise aday gösterilmeyeceği belirtilirken, parti yönetiminde etkin bir konuma getirilebileceği öne sürülen Arınç’ın durumuna dikkat çekiliyor.

  AK Partide Ağabeyler başvurmadı

  BÜLENT ARINÇ: BİZ BU İŞİ 7 HAZİRAN’DA BİTİRDİK
  Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Hürriyet’e, “Ben adaylık müracaatı yapmadım, yapmayı da düşünmüyorum” açıklamasını yaptı.Arınç, şöyle devam etti: “Biz bu işi 7 Haziran’da bitirdik, aktif siyaset yapmayacağımı söylemiştim, ben özü sözü bir adamım. Bu benim şahsi kararımdır. Eşimle, ailemle, bazı arkadaşlarımla bu görüşümü paylaştım ancak fırsat olmadığı için henüz Genel Başkanım ile enine boyuna görüşemedik. Bir emri talimatı olur mu bilmiyorum ama bu görüşümü kendisiyle de paylaşacağım.”

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı