EKSTRA
MENÜ

Seçim 2015

Seçim 2015 ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Seçim 2015 haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 5.798 Seçim 2015 haberi bulunmuştur.

Seçim 2015 Haberleri

Mehmet Şimşekten CNN TÜRK canlı yayınında flaş açıklamalar

Mehmet Şimşek'ten CNN TÜRK canlı yayınında flaş açıklamalar

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, döviz kurundaki dalgalanma için, "Bu son dalga küresel bir dalga. Liranın nispeten, başka para birimlerine oranla, dirençli kaldığı bir süreç. Faiz artışından önce, Türkiye'ye özgü para politikasının enflasyon karşısında yeterince güçlü bir duruş sergilemediğinden dolayı bir endişe vardı. O endişe çok hızlı bir şekilde fiyatlanıyordu. O kısmen Türkiye kaynaklıydı ama biz onu çözdük." diye konuştu. Turizm konusunda "2017'te 3'te 1 düzeyinde çok güçlü bir toparlanma var. Bu sene de buna ilave yüzde 28 civarında bir artış olacak. Bu sayı anlamında bütün dönemlerin rekorunu kıracağız demek." diyen Şimşek, siyasete devam edip etmeyeceğiyle ilgili soruya ise "Makam mevki derdim hiç yok. Ülkeye hizmet noktasında rahmetli babama bir sözüm var. O sözümü yerine getirdim. Sıradan bir insan olmayı, rahat bir şekilde yaşamayı çok özledim." ifadelerini kullandı.

19.06.2018Gündem
Bekir Bozdağ: Doların seçim sonucunu değiştireceğini düşünenler aldanıyor

Bekir Bozdağ: Doların seçim sonucunu değiştireceğini düşünenler aldanıyor

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, "Dolarla oynayarak milletin cebine, millete zarar verecek sonuçlar ortaya koyarak, bu seçimin sonuçlarını değiştireceğini düşünenler varsa aldanıyorlar. Millet oyunu gördü, oyuncuyu da gördü. Millet kuklayı da gördü, kuklacıları da gördü. Onlara fırsat ve izin vermeyecektir" dedi.

23.05.2018Gündem
Macron seçime yüzde 62 destekle giriyor

Macron seçime yüzde 62 destekle giriyor

Fransa’da cumhurbaşkanı seçimi adayı Yürüyüş Hareketi’nin lideri Emmanuel Macron’a destek yüzde 62’ye yükseldi. Elabe kamuoyu şirketinin yaptığı ankete göre, Macron oylarını salı günü yapılan bir önceki ankete göre yüzde 3 artırdı. Le Pen’e destek ise yine aynı oranda azalarak yüzde 38’e geriledi.

6.05.2017Dünya
Vurur yüze ifadesi Uruguay efsanesi

Vurur yüze ifadesi Uruguay efsanesi

Seçim sonuçlarından sonra sosyal medya özgürlük, bolluk ve huzur memleketi Uruguay’a yerleşmek isteyenlerin paylaşımlarıyla doldu. Gelmeyin demiyorum, turist olarak yine gelin ama temelli niyetlenenlere iki çift sözüm var...

11.01.2017Seyahat
Çobandan özür dileyen vekil sözünü tuttu koyunları otlattı

Çobandan özür dileyen vekil sözünü tuttu koyunları otlattı

Aydın AK Parti Milletvekili Abdurrahman Öz, Aydın’da 7 Haziran öncesi verdiği ilginç bir sözü tutarak Söke Beşparmak Dağları’nda koyun otlattı. Bölgede Çoban Nuri olarak tanınan Nuri Ozan, vekile jestinden dolayı teşekkür etti.

29.12.2015Gündem
HDP: Seçimler iptal edilsin

HDP: Seçimler iptal edilsin

HDP, 1 Kasım seçimlerinin iptali istemiyle Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvurdu.

16.11.2015Gündem
İtirazı kabul edilmeyen milletvekili adayı soyunarak tepki gösterdi

İtirazı kabul edilmeyen milletvekili adayı soyunarak tepki gösterdi

Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde bağımsız milletvekili adayı olan Lütfi Doğru, 62 oy aldığı seçimde itirazı kabul edilmeyince soyunarak tepki gösterdi.

10.11.2015Gündem
İnadına Zeybekçi

İnadına Zeybekçi

Ege Bölgesi’nin belirleyici partisi MHP oldu. 7 Haziran’daki seçimlerde MHP’ye oy veren seçmen bu kez tercihini AK Parti’den yana kullandı. MHP seçmeninin bu gidişi ve ülke genelindeki artışa paralel olarak oylarını yükselten AK Parti, bu bölgeden hanesine 5 milletvekili daha kattı. AK Parti’nin, kendi tabiriyle ‘Yırtık donlu Nihat’ı Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli’deki artışta önemli pay sahibi oldu. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun yeniden aday olduğu memleketi Afyonkarahisar’daki belde belde temasları yüzde 11’lik bir dönüş sağladı. Halkbank’ın eski genel müdür yardımcısı Mustafa Savaş da partiye kazandıran isimlerden biriydi. CHP’deki küçük artışlar ise sonucu değiştirmeye yetmedi. (İzmir’deki tablo, seçim analiz dizisinin salı günkü 3 büyük kent bölümünde değerlendirilmişti.)

6.11.2015Gündem
Adanada oylar tekrar sayılacak

Adana'da oylar tekrar sayılacak

Adana İl Seçim Kurulu'nun, CHP ve HDP'nin itirazı üzerine Adana merkez ilçelerinde geçersiz oyların yeniden sayılmasına karar verdiği bildirildi.

6.11.2015Gündem
MHP MYK 14 Kasımda toplanacak

MHP MYK 14 Kasım'da toplanacak

MHP, seçim sonuçlarını değerlendirmek üzere 1 Kasım seçimlerinden iki hafta sonra, 14 Kasım'da Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyelerini toplayacak.

5.11.2015Gündem
Devlet Bahçeli: Bugün olsa yine hayır derim

Devlet Bahçeli: Bugün olsa yine 'hayır' derim

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, resmi Twitter hesabından 1 Kasım seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bahçeli "Şahsım ve MHP’yle ilgili yazılanları, söylenenleri, ileri geri geri değerlendirmeleri de hayret ve tebessümle takip ediyorum" dedi. Bahçeli, "Bugün olsa, yine olsa, PKK’nın 10 maddesine evet diyenlerin tüm tezgah ve oyunlarına yine hayır derim, demeye de devam edeceğim." diye konuştu.

4.11.2015Gündem
MHPnin vekil sayısı düştü, TBMM Başkan vekilliği de gitti

MHP'nin vekil sayısı düştü, TBMM Başkan vekilliği de gitti

MHP'nin 1 Kasım seçimlerinde vekil sayısının yarı yarıya düşmesinin bir etkisi de TBMM yönetiminde olacak. MHP, TBMM Başkan Vekilliği koltuğunu kaybedecek.

4.11.2015Gündem
Mağlup yok

Mağlup yok

Başbakan Ahmet Davutoğlu, seçim sonrası İstanbul’da kendisini karşılayan coşkulu kalabalığa, “Gelmeden önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüm. Onun da selamları var size. Bu coşkuyu o da yaşıyor” dedi, seçimin mağlubu olmadığını söyledi.

3.11.2015Gündem
AB Konseyi Başkanı Tusktan Başbakan Davutoğluna kutlama mektubu

AB Konseyi Başkanı Tusk'tan Başbakan Davutoğlu'na kutlama mektubu

Seçim sonuçları bağlamında Başbakan Ahmet Davutoğlu’na bir mektup gönderen Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk, zorlu güvenlik durumuna ve basına karşı artan kısıtlayıcı adımlara atıf yaparak, “toplumda güvenin inşası, hukuk devletinin ve temel hakların güçlendirilmesi ve siyasi muhalefete yönelik yapıcı yaklaşım için” tüm çabaların gösterileceğine güvendiğini belirtti.

3.11.2015Dünya
Durmuş Yılmaz ilk kez konuştu: Kefareti ödedim

Durmuş Yılmaz ilk kez konuştu: Kefareti ödedim

MHP’den 7 Haziran’da milletvekili olarak seçilen ancak 1 Kasım’da meclise giremeyen Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz, “Üzülmeye gerek yok, Uşak halkı üstüne düşen görevi yaptı. Siyasette algı neyse doğru odur. Ben 7 Haziran’dan sonra ülkede ortaya çıkan fotoğrafın kefaretini ödedim” yorumunu yaptı.

3.11.2015Ekonomi
AK Parti Diyarbakırda 15 sandıkta itiraz etti

AK Parti Diyarbakır'da 15 sandıkta itiraz etti

AK Parti, Diyarbakır'ın 15 ilçesindeki sandıklarda seçim sonuçlarına itirazda bulundu.

3.11.2015Gündem
İhracatçının gözü kulağı yeni kabinede

İhracatçının gözü kulağı yeni kabinede

1 Kasım seçimlerinden sonra piyasalara gelen güven ortamı iş dünyasını umutlandırırken ihracatçının gözü kulağı yeni kabinede. Tekstil sektörü de seçim sonrası oluşan güven ortamı ile birlikte hedeflerini büyüttü.

3.11.2015Ekonomi
CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin: Başkanlık sistemi derlerse kapımızın önünden geçmesinler

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin: 'Başkanlık sistemi derlerse kapımızın önünden geçmesinler'

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, 1 Kasım seçimlerini değerlendiriyor:

3.11.2015Gündem
1 Kasım seçimlerinde oylar neden çok hızlı sayıldı işte yanıtı

1 Kasım seçimlerinde oylar neden çok hızlı sayıldı işte yanıtı

1 Kasım seçimi, seçim sonuçlarının çok hızlı sayılması tarihe geçti. Peki, Türkiye'nin bugüne kadar yaptığı seçimlere oranla, neden 1 Kasım'da oylar bu kadar hızlı sayıldı?

3.11.2015Gündem
New York Timesdan 1 Kasım yorumu

New York Times'dan '1 Kasım' yorumu

Amerikan New York Times gazetesi, yazı işleri kurulu imzasıyla 1 Kasım seçim sonuçlarına ilişkin kapsamlı bir değerlendirme yayınladı. Gazetenin bugünkü New York baskısında yer alan makalenin başlığı "Erdoğan'ın korkutma taktikleri işe yaradı".

3.11.2015Dünya
Uluslararası Kriz Grubundan 1 Kasım değerlendirmesi

Uluslararası Kriz Grubu'ndan 1 Kasım değerlendirmesi

Uluslararası Kriz Grubu İstanbul ofisinden kıdemli analist Nigar Goksel ve araştırmacı Berkay Mandıracı, 1 Kasım seçimlerinin sonuçlarını hurriyet.com.tr'ye değerlendirdi.

3.11.2015Dünya
İbrahim Tatlıses kaç oy aldı

İbrahim Tatlıses kaç oy aldı?

Milletvekili adaylığından son anda vazgeçen İbrahim Tatlıses'in oy sayısı şaşırttı.

3.11.2015Magazin
Fitchten 1 Kasım genel seçimine ilişkin değerlendirme

Fitch'ten 1 Kasım genel seçimine ilişkin değerlendirme

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings belirsizliğin azalmasının, reformlarını uygulanmasının ve büyümenin desteklenmesinin Türkiye'nin kredi notu için olumlu olacağını belirtti.

2.11.2015Ekonomi
Konutta açık 2 ayda kapanır

Konutta açık 2 ayda kapanır

SİYASİ belirsizlik, ülkedeki gerilim ortamı ve faizlerdeki artış konut satışlarının düşmesine neden olmuştu. Eylülde ev satışı 2014’ün aynı dönemine göre yüzde 20 azalmıştı. Yıl genelinde de belirsizlik süreci dönem dönem hem yerli hem de yabancı alıcıları ‘bekle-gör’ pozisyonuna geçirdi.

2.11.2015Ekonomi
Şimdi birlik zamanı

Şimdi birlik zamanı

İş dünyası sandıktan çıkan tek parti iktidarının, ekonomiye yeniden odaklanılması için bir fırsat olarak değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekerken, bunun yanında ‘Şimdi hep birlikte çalışma zamanı’ diyerek, toplumsal kutuplaşmanın sona erdirilmesini vurguladı.

2.11.2015Ekonomi
Adil Gür: Jübilemi yaptım

Adil Gür: Jübilemi yaptım

1 Kasım seçimlerinin mağluplarından biri de araştırma şirketleri oldu. Adil Gür’ün sahibi olduğu A&G dışında AK Parti’nin oy oranını yüzde 43’lerde tahmin eden şirket yöneticileri, hatalarını kabul edip özür dilerken, yanılgının nedenini ilk etapta seçmenin oyunu gizlemiş olma ihtimaline bağladılar.

2.11.2015Gündem
Beyaz Saraydan 1 Kasım açıklaması: Kutlarız, endişeliyiz

Beyaz Saray'dan '1 Kasım' açıklaması: Kutlarız, endişeliyiz

Beyaz Saray Sözcüsü, Türkiye’yi seçimler nedeniyle kutladıklarını ancak seçim süreci boyunca muhalif medya organları ve gazetecilere yönelik baskı ve yıldırmadan derin kaygı duyduğunu açıkladı.

2.11.2015Dünya
CHPde gözler kurultayda

CHP'de gözler kurultayda

Seçimlerde yerini koruyabilen tek muhalefet partisi olan CHP’de, gözler Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘istifa’ sorularına yanıt olarak işaret ettiği 35’inci Olağan Kurultay’a çevrildi.

2.11.2015Gündem
Bir vekil yurtdışından

Bir vekil yurtdışından

Yurtdışı ve gümrük oylarının yansıtılmasının ardından dün Manisa’da MHP’nin 2 milletvekilinden 1’i, AK Parti’ye gitti.

2.11.2015Gündem
Dünya medyasına mesaj: Saygı duyun

Dünya medyasına mesaj: Saygı duyun

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün sabah sürpriz yaparak Eyüp Sultan Camisi’ne giderek sabah namazı kıldı. Çıkışta vatandaşlarla sohbet eden Erdoğan, Karacaahmet Mezarlığı’nda babası Ahmet Erdoğan ile annesi Tenzile Erdoğan’ın mezarlarını ziyaret etti.

2.11.2015Gündem
Muhaliflere gözaltı

Muhaliflere gözaltı

Milletvekillerinin yarısını kaybeden MHP, oylardaki büyük düşüşün sebeplerinin araştırılması için çalışma başlattı. Genel Merkez, muhalif isimlerin hareketlerini de mercek altına aldı.

2.11.2015Gündem
İlk gece analizi: Saptadık doğru çıktı

İlk gece analizi: Saptadık doğru çıktı

Seçim sonuçlarının belli olmasının ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu, balkon konuşması öncesi AK Parti kurmaylarıyla ilk değerlendirmeyi gece 24.00’de yaptı

2.11.2015Gündem
Artı 9 puanın 10 dip dalgası

Artı 9 puanın 10 dip dalgası

7 Haziran seçimlerinde 9 puan düşen AK Parti, 1 Kasım’da kendisinin bile beklemediği bir başarıya imza atarak kaybettiği oyları geri aldı. AK Parti, 7 Haziran’da sandığa gitmeyen partilileri yeniden oy vermeye ikna ettiği gibi yurtdışındaki seçmenlerinin katılımını da arttırdı. İşte AK Parti’yi 7 Haziran hayal kırıklığından yeniden yükselişe taşıyan faktörler:

2.11.2015Gündem
Barajı aştılar hendekten çıkamadılar

Barajı aştılar hendekten çıkamadılar

7 Haziran seçimlerinde büyük başarı sağlayarak 80 milletvekili çıkaran HDP, 1 Kasım’da aynı sonucu yakalayamadı. Demokratik özerklik ilan edilen ve bir dönem sokağa çıkma yasağının uygulandığı ilçelerde HDP birinci parti gelmesine rağmen 7 Haziran seçimlerine göre oy kaybı yaşadı.

2.11.2015Gündem
Başbakan Davutoğlu başkanlığında AK Parti MYK toplantısı sona erdi

Başbakan Davutoğlu başkanlığında AK Parti MYK toplantısı sona erdi

AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında toplandı. AK Parti Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantı, saat 16.50’de başladı.

2.11.2015Gündem
MHPde Başkanlık Divanı toplandı

MHP'de Başkanlık Divanı toplandı

MHP, 1 Kasım Milletvekili Genel Seçimi sonuçlarına yönelik ilk değerlendirmeyi, Başkanlık Divanı toplantısında yaptı.

2.11.2015Gündem
Ömer Çelik: Biz bir rövanş partisi değiliz

Ömer Çelik: Biz bir rövanş partisi değiliz

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik seçim sonuçlarına ilişkin açıklama yaptı. AK Parti'nin rövanş partisi olmadığını savunan Çelik, "Biz hiçbir zaman rakiplerimizin zayıflığından güç alan bir parti olmak istemedik. Her parti kaliteli işler yapsın. Ciddi rekabet edelim. Hiç kimseyle bir rövanş duygusu içerisinde değiliz. Bunun altını çiziyorum. Biz bir rövanş partisi değiliz. Rövanş siyaseti, negatif dil bizim kitabımızda yazmaz" ifadelerini kullandı.

2.11.2015Gündem
Boş meydanda miting yaptı, 3 partiyi geride bıraktı

Boş meydanda miting yaptı, 3 partiyi geride bıraktı

Mardin'in miting alanı olarak bilinen Karayolları Parkı'nda boş alana konuşan Mehdi Sarıkaya, resmi olmayan sonuçlara göre 102 oy alarak 3 siyasi partiyi geride bıraktı

2.11.2015Gündem
Ömer Çelik: Biz bir rövanş partisi değiliz

Ömer Çelik: Biz bir rövanş partisi değiliz

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik seçim sonuçlarına ilişkin açıklama yaptı

2.11.2015Haber
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncıdan Davutoğluna tebrik telefonu

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'dan Davutoğlu'na tebrik telefonu

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu, 1 Kasım Milletvekili Genel Seçimi'ndeki başarısından dolayı tebrik etti.

2.11.2015Dünya
1 Kasım için 54 ülkede oy kullanıldı

1 Kasım için 54 ülkede oy kullanıldı

1 Kasım seçimleri için yurtdışında yapılan oylamaların sonuçları belli oldu. Dünya üzerindeki 54 ülkede gerçekleşen oy verme işlemi sonrasında ilginç sonuçlar ortaya çıktı.

2.11.2015Gündem
AGİTten Türkiyeye seçim eleştirisi

AGİT'ten Türkiye'ye seçim eleştirisi

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Türkiye'deki basın özgürlüğü ihlallerinin, şiddet olaylarının ve güvenlik endişelerinin seçimlere zarar verdiğini belirtti.

2.11.2015Dünya
AK Parti HDPden 18, MHPden 37 milletvekili aldı

AK Parti HDP'den 18, MHP'den 37 milletvekili aldı

Resmi olmayan sonuçlara göre, 7 Haziran seçimlerine kıyasla, parlamentodaki sandalye sayısını 59 artırarak 258'den 317'ya yükselten AK Parti, HDP'den 18, MHP'den 37, CHP'den ise 4 milletvekilliği aldı.

2.11.2015Gündem
HDP’li Beştaş : Çok az oy farkları ile kaybettiğimiz vekillikler var, itiraz edeceğiz

HDP’li Beştaş : Çok az oy farkları ile kaybettiğimiz vekillikler var, itiraz edeceğiz

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı ve yeniden Adana Milletvekili seçilen Meral Danış Beştaş, Adana’da 4 bin 968 oyla, Mersin’de ise 98 oy farkla ikinci milletvekilliğini kaybettiklerini belirterek sonuçlara itiraz edeceklerini söyledi.

2.11.2015Gündem
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Ak Partiyi yüzde 49a taşıyan sebebi açıkladı

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Ak Parti'yi yüzde 49'a taşıyan sebebi açıkladı

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, 26'ncı Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nin sonuçlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Destici, "AKP'yi bu seçimde yüzde 49'a taşıyan sebep Meclis'te bulunan diğer muhalefet partilerinin birbirleri ile uzlaşamaması ve Meclis dışı partilerle iş birliğinden kaçınmış olmalarıdır" dedi.

2.11.2015Gündem

Yazar Sonuçları

Plaza bankacılığı mı piyasa bankacılığı mı?

2019’un özel bankacılık sektörünün faiz indirimleri açısından bakıldığında çok başarılı bir yıl olmadığını söyleyen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “2020 yılı itibarıyla artık özel bankalar koordineli, senkronize bir şekilde bu sistemin bir parçası olmalı, onlar da değişmeli. Ben şunu diyorum. Artık plaza bankacılığı mı piyasa bankacılığı mı? Yani sahaya mı ineceğiz yoksa yüksek katlı binalardan gökyüzünü mü süzeceğiz” dedi.

21.01.2020