GeriSeyahat Türkiye'nin en güzel semt çarşıları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
Türkiye'nin en güzel semt çarşıları

Türkiye'nin en güzel semt çarşıları

Türkiye'de hipermarketler daha açılmamışken bile semt çarşıları vardı. Bir evin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik her şey bulunur semt çarşılarında.

Bu hafta jürimize Türkiye'nin en güzel 10 semt çarşısını sorduk, İstanbul'daki Beşiktaş Çarşısı birinci oldu. Listedeki çarşıların arasında Beyoğlu'nun tarihi Balıkpazarı'nın yanı sıra Antakya'nın Uzunçarşısı da var. İlk 10'a giren çarşıların ortak özelliği bir eve lazım olacak yüzlerce ürünün bir arada bulunuyor olması. Kahvaltılık ürünlerden balığa, baharatlardan meyve ve sebzeye kadar pek çok ürün bu çarşılarda satılıyor. Jürinin seçtiği çarşıların bir özelliği de hepsinin bulundukları kentlerin sembolü haline gelmiş ve yöresel gıdaların satılıyor olması.

BEŞİKTAŞ ÇARŞISI

Araç trafiğine kapalı

Beşiktaş Köyiçi'ndeki çarşının geçmişi oldukça eski. Önce balık pazarı olarak açılan çarşıda bugün şarküteri, balıkçılar, bakkalar, marketler ve giyim eşyalarının satıldığı mağazalar çoğunlukta. Kaymakçı, Akkoyun Ciğercisi, Yılmaz Şekerleme, Moderen Fırın ve Meraklı Kuruyemiş çarşının eski esnafından. Çarşının müşterileri Beşiktaş ve çevresinden geliyor. Çarşı, araç trafiğine altı yıl önce kapatıldı. esnaf, müşteri otomobiliyle gelemediğinden satışların düştüğünü söylüyor. Fiyatlar kaliteye göre değişse de, orta halli insanların ihtiyaçlarını satın aldığı bir pazar burası.


MALTA ÇARŞISI


İstanbul'un eskilerinden

Malta Çarşısı, İstanbul'un en eski çarşılarından biri. Fatihlilerin özellikle gıda alışverişi için tercih ettikleri bir yer. Balıkçısı, ciğercisi, tavukçusu, kasabı, manavı, fırını ve şarküterileriyle Malta Çarşısı, hareketli semt çarşılarından biri. Balıkçılar, fırınlar ve şarküteriler Fatih Caddesi boyunca sıralanıyor. Şarküterilerden farklı bölgelere ait taze yoğurt, yumurta, bal ve tereyağı satın almak mümkün. Fırınların özelliği 24 saat ekmek çıkartıyor olmaları. Baharatçılar şifalı bitkilere meraklı müşterilerin uğrak yeri. İslambol Caddesi'nde ise nalburlar bulunuyor. Yine aynı caddedeki tarihi Şekerci Han da görülmeye değer. Fatih Camii, çarşının hemen yanında.


BEYOĞLU BALIK PAZARI


Her gün taze balık bulunur

Mezeciler, şarküteriler ve manavlar çoğunlukta. Yanı sıra fırınlar, baharatçılar ve küçük lokantalar da var. Balık Pazarı'nın en eski dükkanlarından biri Üç Yıldız Şekercisi. Çarşıda 1930 yılından beri satış yapan dükkanlardan biri de Saraylar Gıda. Meze ve peynir çeşitleri ağırlıkta. Doğu Karadeniz bölgesine ait yöresel ballar ilgi görüyor. Bayraktar Fırın eski bir kara fırın. Balıkpazarı'ndaki balıkçılarda her gün taze balık bulmak mümkün. Tarihi çarşı Duduodalar ve Sahne Sokak üzerinde kurulu. T şeklinde bir konuma sahip.


KADINLAR PAZARI


Yöresel yiyecekler satılıyor

Doğu ve Güneydoğu illerine ait yöresel yiyeceklerin satıldığı dükkanlarıyla, çayhaneleriyle, lokantalarıyla, kasaplarıyla adeta birkaç yüzyıl öncesinin pazarlarını andırıyor. Çarşının ismiyle ilgili rivayetler muhtelif. Kadınlar Pazarı, İstanbul İtfaiyesi'nden tarihi Zeyrek semtine kadar uzanan İtfaiye Caddesi üzerinde kurulu. Baraka tipi dükkanlarda kasapların, zahirecilerin ve çay ocaklarının çokluğu hemen dikkat çekiyor. Sayıları elliyi bulan kasapların hepsi et dolu. Güneydoğu'ya özellikle de Siirt'e ve Van'a özgü otlu peynir satan dükkanlar, sebzeciler, meyveciler, seyyar satıcılar var.


KEMERALTI ÇARŞISI


İzmir'in can damarlarından biri

İstanbul'un Kapalıçarşı'sı gibi. Pek çoğu kimliğini ve kişiliğini yitirmiş olsa da hanları, kendine özgü dokusu, camileri, Havra Sokağı, Hisarönü, Kestanepazarı gibi özel mekanlarıyla Kemeraltı İzmir'in can damarlarından biri. Geleneksel Türk el sanatlarından seramikler, çini panolar, ahşap ürünleri, tombaklar, halı ve kilimler, deri ürünlerinin her çeşidini bulmak mümkün. İğneden elektronik eşyaya kadar aranan her türlü mal ve hizmet var. Geleneksel Türk mutfağının damak tadını da daracık ara sokaklarında bulabilirsiniz. 10 yıl önce restore edilen tarihi Kızlarağası Hanı ise en popüler buluşma mekanlarından.


UZUN ÇARŞI


Peynirin her çeşidi var

Hatay'ın en renkli yerlerinden biri. Künefecilerle başlayan çarşıyı, peynirciler ve nar ekşisi satıcıları dolduruyor. Keçi peyniri, sıcak suya girip sünmüş olan sünme peynir, çökelek peyniri, az tuzlu nefis tadıyla kahvaltılık köy peyniri, künefe içinde kullanılan tuzsuz künefe peyniri, tel tel yenilebilen, düğümlenip salkımlar halinde satılan örme peyniri ve dil peyniri tuzlu yoğurtların dizildiği tezgáhlarda da çeşit zenginliği yaşanıyor. Son yıllarda çarşıya mağazalar da eklendi. Yaz aylarında yıllık izinlerini kullanmak için kente gelen gurbetçi vatandaşların uğrak yeri olan çarşıda, yaklaşık 300 dükkan hizmet veriyor.


HALK PAZARI


Turistlerin gözdesi

Turistlere yönelik olan Antalya Yeni Halk Pazarı, önemli ölçüde döviz girdisi sağlayan esnafa ev sahipliği yapıyor. Altı dönüm üzerine kurulu olan pazar, kentin gelişmesiyle birlikte 1991 yılından beri 3 kez yer değiştirdi. İçinde 150 dükkan, 94 büyük ve 44 küçük sergiyle hizmet veriyor. Hediyelik eşya, baharat ve giyim ürünleri daha çok turisti cezbediyor. Bunun yanında manav ve balık sergileri de var. 7 bloku giyim, 2 bloku sebze ve meyve, 1 bloku kasaplarla giyim ürünleri paylaşıyor. Kentin sabit olan en gözde pazarı. Pazarın ön kısmında bulunan 5 balık restoranı ise alışverişin akşam saatlerine dek sürmesini sağlıyor. Antalya Körfezi'nden çıkartılan taze balıklar, burada gece müdavimlerine ikram ediliyor.


MELEKGİRMEZ ÇARŞISI


İsminin hikayesi ilginç

Seyhan, Kocavezir Sokak üzerinde bulunan Melekgirmez Çarşısı 200 civarında toptancıyı barındırıyor. Tekstil ürünleri satan mağazalar çoğunlukta. Yaklaşık 5 dönüm üzerine kurulu. Çarşının ilginç bir de isim hikayesi var. 1915'e kadar Ermenilerin yaşadığı bölgeye daha sonra gazinoların ve pavyonların inşa edilmesiyle adı da Melekgirmez olmuş. Günümüzde ciddi bir iş merkezi haline gelen çarşıda ham mamul yok. İşlenmiş tekstil ürünleri satışı yapılıyor.


ULUS HALİ


Orta ve dar gelirlinin çarşısı

Ankara'nın en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Ulus'ta kurulan Ulus Hali'nden, özellikle orta ve dar gelirli insanlar alışveriş yapıyor. Halde şarküteri ürünlerinden, et, balık, sakatat, sebze, meyve ve kuruyemişe kadar birçok ürün satılmakta. 10 balıkçı, 8 kasap, 6 tavukçu, 4 ciğerci, 16 mandıra ve 16 sebze sergisi olmak üzere toplam 60 dükkan bulunuyor. Hal esnafı, çarşının Almanlar tarafından yapıldığını söylüyor. Halin altında Roma kalıntıları da var. Çarşıda ürünler uygun fiyata satılıyor.


TİRE ÇARŞISI


Ege'nin turistik pazarı

Batı Anadolu'nun en zengin ve büyük pazarlarından. İzmir, Aydın, Manisa ve çevre ilçelerden satıcılarla alıcılar akın ediyor. Çeşitli sebzelerin günlük ve taze olarak satışa sunulduğu pazar, kuzukulağı, şevketi bostan, turpotu, hardal, pazı, mellengeç filizi, çoban düdüğü gibi otların da bolca bulunması nedeniyle, ot yemeklerini sevenlerin uğrak yeri. Ayrıca giysiler, takılar, el işlemeleri de satışa sunuluyor. Son yıllarda belediyenin seyahat acenteleriyle temas kurup işbirliği yapması sayesinde, Selçuk, Kuşadası gibi turistik ilçelerde tatil yapan turistler de Tire Pazarı'na turistik gezi düzenliyor.
False