Tayyip Talha’nın gala gecesi, Beşiktaş VAR’dan dönen golle 3 puanı kurtardı

Ismael’den pek alışkın olmadığımız verimli hamle girişimi, bu kez takıma taze kan getirdi.

Haberin Devamı

Valerien İsmail, Salih ve Ghezzal gibi yaratıcılık becerisi yüksek iki oyuncunun yokluğunda Tayfur ve Gedson Fernandes ile başladı. İlk dakikalardan itibaren Beşiktaş baskısı Giresunspor’un atak olgunlaştırmasına veya pas yapmasına dahi izin vermeyecek nitelikteydi. Saiss’in 13’te sakatlanıp yerini Emrecan’a bırakması duran toplarda ofansif anlamda Tayyip Talha’nın ileri çıkmasına fırsat sağladı.

EN iLGiNÇ VAR POZiSYONU

Bu güneşe kar dayanır mı derken belki de VAR’ın dünya futboluna girdiği tarihten bu yana karşılaşılabilecek en ilginç pozisyonun yaşandığı esnada Beşiktaş’ın penaltısı geldi. Karambol resmen Rusların matruşka bebekleri gibiydi. VAR hangi pozisyona elini atsa altından bir başka pozisyon çıkıyordu. Nihayetinde kazanılan penaltıyı gecenin kilit ismi Onurcan kurtarınca siyah beyazlıların gol baskısı ardı arkası kesilmeyen ataklarla sürdü. Şık vuruşların birbirini takip ettiği pozisyonda Tayyip Talha’nın golü geldi.

Haberin Devamı

Penaltıyı kalecinin kurtarmasından daha enteresan topun çizgide tümseğe çarpıp dışarı çıkarken birden bire içeri doğru yönelmesiydi. Buna zeminin azizliği değil olsa olsa tuhaflığı denir. Hem savunmasıyla hem hücuma katkısıyla yarınların yıldızı olmaya aday bir Tayyip Talha izledik. İlk sekiz haftaya göre daha arzulu oynayan ve dikine pozisyon yaratan roldeydi. Sezon başından itibaren hücum hattında adından çokça söz ettiren Weghorst’taki son dönemdeki düşüşü anlamlandıramıyorum.

ONURCAN FARKI ÖNLEDi

Onurcan’ın kurtarışları maçın kopmasını ve farkın açılmasını engellerken aynı zamanda ikinci 45’te de takımının oyunu dengelemesine zemin hazırladı. Bu kez de ilk 45’te esamesini okumadığımız kaleci Ersin’in kritik hamleleri geldi. Valerien İsmael’den RedmondGhezzal ve Rosier-N’Koudou hamleleri aynı dakikada geldi. İsmael’den özellikle 2. yarılarda pek alışkın olmadığımız verimli hamle girişimi, bu kez takıma taze kan getirdi. Son iki senedir oyunun geriden kurulmasının meleke olarak benimsendiği ligimizde bu sistemde oynayan takımların kesinlikle kaleci ve defans oyuncularının ayağının düzgün olması gerektiğinin ispatı bir 90 dakika izledik.

Haberin Devamı

GiRESUN BASTIRDI AMA...

Futbolda en tehlikeli skor 1-0 giden maçlardır. Son anlarda Giresunspor baskısını artırdı ve beraberlik için yüklendi ve fırsatı da buldu ancak ofsayta takıldı. Beşiktaş genelinde iyi oynadığı maçtan VAR’dan dönen golle 3 puan almayı başardı. Başakşehir yenilgisi ve ardından Fenerbahçe beraberliği ile 5 puan kaybeden Beşiktaş adına değerli 3 puan oldu.

Yazarın Tüm Yazıları