Etkisiz hücum + kusursuz savunma

Trabzonspor taraftarının artık takımıyla ilgili bazı gerçekleri kabul etmesi gerekiyor.

Haberin Devamı

Eryaman Stad’nın zemini, Ankaragücü’nün son 5 maç performansı ile birleşince Abdullah Avcı son haftalarda gördüğümüz kadro yapısında değişikliğe gitmişti. Mendy tekrar merkeze, Bakasetas sağ ön görünümlü 10 numara pozisyonuna kayarken eksikler nedeniyle sol kenar Fountas’a teslim edilmişti. Avcı, belli ki fiziksel bir maç ve orta sahadaki baskıyla kazanılan toplarda geçiş oyunu başarısı amaçlamıştı.

BU KADROYLA BÖYLE

Trabzonspor taraftarının bazı gerçekleri kabul etmesi gerek. Stoperleri pasla çıkamayan, bekleri teknik kapasitesi yüksek olmayan ve orta sahası da topla tempolu olmayan bir ekibin topu set oyununda rakip kaleye götürmesi zor. Bordo mavililer, oyuncu profilini değiştirmeden farklı bir oyuna geçemeyecek.

İşte bu yüzden, iki nokta önemli. Geçiş oyunlarında yüzdeli hücum ve savunmadaki standart. Ankaragücü karşısında skoru alan da koruyan da bu iki özellik oldu. Skoru alma kısmında aslan payı Fountas’ın. Yunan oyuncu takımının hemen her tehlikesinde vardı. Maç önü planında da Trabzon spor’un topu kaptığı anda hızlı bir şekilde Fountas’ı birebir bırakma stratejisi olduğu görülüyordu. Nitekim böyle bir pozisyon Visca’nın golüyle neticelendi.

Haberin Devamı

BU TARZ OYUNLARA ALIŞMALI

Maçın geri kalanı mı? Ne izleyen ne de oynayan için keyifliydi. Avcı’nın etkisi, savunma becerisinde hissediliyor. Ankaragücü, %56 topa sahip olmasına rağmen 53-56. dakikalar arasındaki 3 şut haricinde hiç geri dönebilecek hissiyatı vermedi. Sezonun geri kalanı, bu tarz oyunlar üzerinden devam ederse şaşırmamak gerek.

Yazarın Tüm Yazıları