GeriSeyahat “Çocuğunuz var diye eve kapanmayın, seyahat edin”
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
“Çocuğunuz var diye eve kapanmayın, seyahat edin”

“Çocuğunuz var diye eve kapanmayın, seyahat edin”

Özge Altınok Lokmanhekim (34) seyahat tutkunu bir avukat. 50’ye yakın ülkeyi gezdi. Oğlu Kemal doğduktan sonra seyahate ara vermedi. ‘Çocuklu gezgin’ oldu. Deneyimlerini blogu ‘Seyahatperest’in ‘Çocukla Seyahat’ bölümünde paylaşıyor. En son Paris’e giden Lokmanhekim, Kemal’le oyuncak müzelerini gezdi. Çocuk mağazalarına uğradı. Bebeğiyle seyahat etmenin ilk başlarda zor olduğunu, zaman geçtikçe keyif almaya başladığını söylüyor.

Çocuğunuzla seyahat etmek zor olmuyor mu?

Hamileyken bile seyahat etmeyi hiç bırakmadım. Hamile kadınların yaşamdan kopmaması gerektiğine inanıyorum. İlk zamanlarda bebekle seyahat etmeye mecburdum. Kimseye bırakamazdım. Ayda en az iki yere gidiyorum. Çocuktan sonra da tutkumdan vazgeçmedim. Önceleri zor oldu. Artık çocukla nasıl seyahat edileceğini öğrendim. Keyif de almaya başladım.

Neden seyahat ediyorsunuz?

Her şeyden önce merak. Seyahat etmeden duramayan biriyim. Seyahatler bana çok şey öğretti. Doğayı yakından tanıdım, ekolojik yaşamaya çalışıyorum. Son bir yıldır oğlumla seyahat ederken onun dünyayı nasıl algıladığını gözlemleyerek, gözden kaçırdıklarımın farkına varıyorum. Yetişkinler için olağan şeylere verdiği tepkileri görerek, yaşamı yeni yeni algılamaya çalışan bir zihnin seyahatlerdeki tepkilerini görmek çok öğretici.

Çocukla seyahat etmenin size kazandırdıkları neler?

Oğlum Kemal’le seyahatlere ilk başladığımda yanıma gerekli gereksiz her şeyi alıyordum. Zamanla neyin gerekli neyin gereksiz olacağını öğrendim. Çocukla seyahatin belli kuralları var. Uzun yolculukları çocuğun uyku saatlerine denk getiriyorum. Kuyrukta beklememek için internetten ‘check-in’ yapıyorum. Uçak için oyalanabileceği puzzle gibi oyuncaklar alıyorum. İniş ve kalkıştaki basınç farkından etkilenmemesi için şekersiz sakız veriyorum, bir şeyler içiriyorum. Kemal şimdi 1.5 yaşında ancak ilk aylarında altını değiştirmek otobüslerde zor olacağı için uçakları tercih ediyordum. Doğru bir seçimdi. Çünkü uçaklarda alt değiştirme yerleri mevcut.

BEBEĞİN DE İLGİSİNİ ÇEKMESİNİ İSTİYORUM

“Çocuğunuz var diye eve kapanmayın, seyahat edin”


Çocuktan dolayı rotanızı değiştirdiğiniz oldu mu?

Evet. Oyuncak müzelerini, parkları, kitapçıları da rotamıza dahil ettik. Otelleri Kemal’e göre seçtim. Bebekten önce oda konusunda hassas değildim. Şimdi geniş ve konforlu oda tercih ediyorum. Kimi restoranlar çocuk kabul etmiyor. Akşam erken dönmek zorunda kalıyorum. Bebeğin de ilgisini çekecek yerlere gidiyorum. Ben bir kitapseverim. Şehirlerde çocuk kitapçılarına gittiğimde en az ben de Kemal kadar keyif alıyorum.

Paris’te nereleri gezdiniz?

Jardin des Plantes’ta flamingoları gördük. Oyun parkında oynayıp, hayvanat bahçesinde dönmedolaba bindik. Oyuncakçıları gezdik. 34 Rue François Miron’daki Mandorla Palace mağazasına gittik. Bir çocuk odasını renklendirmek için her şey var bu mağazada. Masa ve sandalyeler, duvar çıkartmaları, oyuncaklar, yastıklar, lambalar... 19 Rue de Turenne’de Baby Beluga’ya uğradık. Bebeklerle ilgili farklı ürünlerin satıldığı bir mağaza burası. 35 Rue de Turenne’deki Les Trois Ours’tan güzel pelüş ayılar aldık. Kitapçılara da uğradık. 13 Rue de Sevres’deki Chantelivre kitapçısı gerçekten çok güzeldi. Paris Doll Museum’a da uğradık. Bu müzede eski bebekler ve oyuncaklar var. Kemal arabaları çok seviyor. Retro arabaların sergilendiği fuarı gezdik. Louvre’un parkında yürüyüşe çıktık. Paris her yaştan çocuğa eğlence imkânı sunan dopdolu bir şehir.

BLOGDA ÇOCUKLA SEYAHAT BÖLÜMÜ VAR

“Çocuğunuz var diye eve kapanmayın, seyahat edin”

Seyahatperest adındaki blogunuz ‘Çocukla Seyahat’ bölümünü açmaya nasıl karar verdiniz?

Çocukla seyahat bölümünü Kemal doğduktan sonra açmaya karar verdim. Çünkü tecrübelerimin ailelere faydalı olabileceğini ve Türkiye’de bebekli annelerin eve kapanmak yerine gezebileceklerini göstermek istedim. Henüz hamileyken yazılar kaleme almaya başladım. Oğlum doğduktan sonraki seyahat tecrübelerimi burada paylaşıyorum.

Oğlunuzla seyahat ederken en çok zorlandığınız şehir hangisi oldu?

İstanbul en sevdiğim şehirlerden biri. Ancak pusetle gezmesi zor. Kaldırımlar yüksek ve engebeli. Toplu taşıma bebekli anneler için hiçbir şeyi kolaylaştırmıyor. Çocuklar için koltuklar yok. Kimi zaman pusetle otobüse, dolmuşa binemiyorsunuz. İstanbul’da küçük yaşta çocuğunuz varsa arabanız olması şart.

Gelecek seyahat nereye?

Atina.


EN'LER...

En sevdiği beş şehir
San Francisco, Londra, Sidney, Brüksel, İstanbul

Seyahatte ne okur
Paul Auster romanları

Seyahatte ne yer ne içer
Yerel her şeyi

Seyahatte nerede kalır
Butik oteller

Kiminle seyahat eder
Ailesiyle

Seyahat çantasının vazgeçilmezleri neler
Islak mendil

Sehayatten ne alır
Kartpostal

False