ANKARA HABERLERİ

ASO ve TÜBİTAK'tan yüksek teknoloji üretimi için işbirliği

Hürriyet Haber
08.08.2018 - 16:24Son Güncelleme :

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), yüksek teknolojili üretim için Ankara Sanayi Odası (ASO) ile işbirliğine gidiyor.

Hürriyet Haber

TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, ASO'yu ziyaret ederek ASO Başkanı Nurettin Özdebir ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya geldi. TÜBİTAK'ın çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Mandal, 2017’de 1.7 milyar TL'lik fon kullandırdıklarını, bunun 500 milyon TL'sinin sanayi desteklerine harcandığını hatırlatarak, “Sanayi kesimine verilen desteğin düşük olmasının nedeni taleple ilgili. Oransal olarak baktığımızda akademik proje başvurularının yüzde 14'ünü desteklerken, sanayi proje başvurularının ise yüzde 60'ına destek vermişiz. Sanayiden daha fazla talep gelmesi durumunda bütçemizi ona göre kullanabiliriz” dedi.

ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİNE İHTİYAÇ VAR

ASO Başkanı Özdebir ise, TÜBİTAK'la birlikte birçok çalışma yürüttüklerini ve bu dönemde bu işbirliğinin geliştirilmesini önemsediklerini belirtti. Özdebir, sanayi ve üniversite arasında çeşitli ara yüzlere ihtiyaç olduğunu vurguladı. Türkiye'nin yüksek teknoloji üretimini artırabilmesi için önce orta ve orta yüksek teknoloji seviyesini yükseltmesi gerektiğine dikkat çeken Özdebir, “Emeklemeden yürünmez. Dolayısıyla orta ve orta yüksek teknoloji üretimini mutlaka geliştirmemiz lazım. Bunun için de gerçek anlamda üniversite-sanayi işbirliğine ihtiyaç var” dedi. Özdebir, akademisyenlerin üretimle ilgili alanlara yönlendirilebilmesi için doçentlik kriterleri içine sanayi ile ilgili proje kriterleri getirilmesi gerektiği önerisinde bulundu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden ASO ve TÜBİTAK'tan yüksek teknoloji üretimi için işbirliği hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Ağustos 2018 tarihinde saat 16 24’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ASO ve TÜBİTAK'tan yüksek teknoloji üretimi için işbirliği haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

09 Ağustos 2018, Perşembe
 • İmsak
  04:10
 • Guneş
  05:47
 • Öğle
  13:00
 • İkindi
  16:49
 • Akşam
  20:01
 • Yatsı
  21:32
Sayfa Başı