ANKARA HABERLERİ

50 bin kişiye istihdam sağlanacak

Hürriyet Haber
07.02.2019 - 15:52Son Güncelleme :

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ankara 1. Organize Sanayi Bölgesi'nin büyütülmesi ile yaklaşık 300 yeni fabrika kurularak, 50 bin kişilik ilave istihdam sağlanacağını söyledi.

Hürriyet Haber

Bakan Varank, Ankara Sanayi Odası'nın (ASO) 55. Yıl Ödül Töreni’nde yaptığı konuşmada, “1. Organize Sanayi Bölgesi'yle ilgili çok müspet gelişmeler var. Bölgemiz 10 milyon metrekare daha büyüyecek ve bu rakam yaklaşık 300 yeni fabrika ve 50 bin kişilik ilave istihdam demek. Kamulaştırma faaliyetleri bu sene başlıyor, önümüzdeki 2 senede de inşallah yatırımlar başlayacak” dedi.

2018’DE 7.6 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT

Ankara'nın 2018 yılı sonuyla 200'den fazla ülkeye yapmış olduğu ihracatla Türkiye'nin dış ticaret hedefine ulaşmasında büyük bir rol üstlendiğinin altını çizen ASO Başkanı Nurettin Özdebir şu bilgileri verdi: “Ankara 2018’de 7.6 milyar dolarlık ihracat yapmıştır. İhracatımızın neredeyse yüzde 99'u sanayi ürünlerinden oluşmaktadır. Bunların içinde yüksek teknolojili ürünlerin payı yüzde 10'dur. Genel toplam sıralamasında ihracat potansiyeli olarak Ankara, İzmir'den sonra 5. sırada yer alıyor. Tarımsal ürünleri çıkarırsak Ankara 4. sırada yer alıyor. AR-GE yapan üreticilerin yüzde 15'i, ileri teknoloji üretiminin yüzde 13'ü Ankara'dadır.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde 50 bin kişiye istihdam sağlanacak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


Sayfa Başı