"Şahver Kaya" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Şahver Kaya" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Şahver Kaya

Güç Zihninizdedir

14 Ağustos 2018

MS 161 yılından itibaren 19 yıl Roma imparatoru olan Marcus Aurelius der ki “Güç zihninizdedir, dışarıda bir yerlerde değil. Bunu anladığınızda dayanıklılık gücünüzü de bulacaksınız.”

Erdem sahibi olmak, o kötü sürpriz anlarında bile kişinin veya kişilerin kendi güçlerinin farkında olabilmesidir. Bugünlerde ülke olarak finansal bir kâbus yaşıyoruz. Cebimizdeki para sürekli değer kaybediyor.

Artık kendi içimizde “mahallelere" ayrılmak yerine, hepimizin aynı gemide olduğunu düşünerek geleceği iyileştirecek ortak çözümler geliştirme zamanı. 

Kriz anları aslında beraberlerinde büyük fırsatlar getirirler. Akıllı toplumlar ve insanlar, kriz yerine oluşan bu fırsatlara odaklanarak, daha iyi bir gelecek için çalışırlar.

ÇİN, KORE VE BİZ

Bu köşede Çin’in içinde bulunduğu krizlerden teknolojiye odaklanarak nasıl çıktığını yazdık. Bugünlerin bilişim yıldızları olan bazı Doğu Avrupa ülkeleri de bunu başardı.

Zor günler güçlü insanlar ve güçlü toplumlar yaratır.

Kore mucizesi:

Yazının devamı...

Türkiye’de güzel şeyler oluyor!

7 Ağustos 2018

Yaklaşık 1600 başvuran arasından seçilen 550 kişinin büyük bir kısmı yaz tatillerini bu yazılım kampında geçiriyor. Eğitmenler daha çılgın, zira onlar da şirketlerinden aldıkları yıllık izinlerini bu kampta eğitim vererek geçiriyor.

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin modern kampüsünde son 15 gündür çok güzel şeyler oldu.  

1993’de temelleri merhum Mustafa Akgül tarafından atılan ve 2000 yılında dernekleşen Linux Kullanıcıları liderliğinde, TUBİTAK bünyesindeki PARDUS projesinin de desteği ile düzenlenen bu özgür yazılım kampı bir ilk değil. Artık markalaşmış, 9. yılını bitiren bir kamp.

2010 yılında 1 sınıf ve 35 katılımcıyla 10 günlük bir kamp olarak başlayan bu özgür yazılım hareketi, 2018 yılında 1600 başvuran arasından 550 kişinin seçilip katılım sağladığı, 21 sınıf ve 15 farklı konunun, 70 eğitmenle 15 günde işlendiği bir kamp haline gelmiş.

Eğitmenler Savunma Bakanlığı, Havelsan, Hazine Müşteşarlığı ve Bilkent Üniversitesi’nin de aralarında bulunduğu önemli kuruluşlardan geliyor. Katılımcılar ise Türkiye’nin dört bir köşesindeki üniversitelerden, özel ve kamu kuruluşlarından geliyor.

2002 yılından bu yana geleneksel olarak Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bu kamp Bolu’daki esnaf ve yerel yönetim tarafından da sahiplenilmiş. Öyle ki, esnaf kamp katılımcılarına yönelik kampanyalar yapar hale gelmiş.   Hatta üniversitede görevli olarak çalışan hanımlardan biri kendi kızını bu sene bu kampa yazdırmış.  Ve tabii ki 18 yaş altı katılımcılar da var.

Yazının devamı...

BRICS üyeliği heyecanım

31 Temmuz 2018

BRICS teknolojinin yarattığı potansiyeli içselleştirmiş bir grup.

Cumhurbaşkanımızın geçen hafta Johannesburg‘da davetli olduğu BRICS toplantısında Türkiye’ninde bu gruba dahil edilmesi fikrini paylaşmış olması çok yerinde bir gelişme. BRICS zaten sadece ekonomik olarak değil politik olarak da güçlenmeye çalışan bir topluluk. Yakın zamanda genişlemeleri bekleniyor. Yapı olarak bize daha çok benzeyen bu gelişen ekonomilerle birlikte olmak Türkiye içinde son derece yararlı olacaktır. Özellikle bilgi ve iletişim teknolojileri devrimini içselleştirmiş BRICS grubunun içinde olmamız dijital ekonomi yolculuğumuza hız kazandırabilir.

BRIC tanımlaması ilk kez 2001 yılında Goldman Sacsh’da çalışan bir grup tarafından ortaya atıldı. Küresel gelirlerdeki payları ve büyüme hızlarıyla dikkat çeken (B)rezilya, (R)usya, H(i)ndistan ve (Ç)in sadece ekonomik güçler olarak değil, politik güçler olarak da gruplandı ve BRIC adıyla anılmaya başlandı. 2006 yılında ilk maliye bakanları toplantısını gerçekleştiren BRIC, 2009 yılında Rusya’da liderler düzeyinde ilk toplantısını gerçekleştirdi. BRIC ülkeleri Latin Amerika, Avrupa ve Asya’yı kapsıyor ama Afrika bunun dışında kalıyordu. 2010 yılında Afrika’nın en büyük ekonomisi Güney Afrika, sağlam altyapısı ve eğitimli iş gücü ile BRIC’i BRICS yaptı.

Bugün BRICS üyeleri dünya nüfusunun yüzde 40’ını temsil ediyor.

Küresel ekonomik aktivitenin yüzde 20’sini temsil ediyor.

BRICS bugün G7’ye güçlü bir rakip olarak var.

Bugüne kadar gerçekleşen BRICS toplantılarından anlıyoruz ki, BRICS AB gibi tek bir para biriminin olacağı bir pazar kurma niyetinde değil. BRICS daha global bir vizyona sahip.

Yazının devamı...

Uluslararası savaşlar neden hızla siber ortama kayıyor?

24 Temmuz 2018

Siber güvenlik uzmanı tanıdığınız varsa onunla hemen bugün bir kahve için. Siber güvenlik konusundaki riskleri ondan doğrudan dinleyin. Siber güvenlik uzmanları elektrik, su da dahil olmak üzere tüm ulusal sistemlerin siber saldırılara maruz kalabileceğini tekrar ediyor bugünlerde.

2017 yılının mayıs ayında adını duyduğumuz WannaCry siber saldırısı İngiliz sağlık sistemini paralize etmişti. Bunun yanı sıra dünyanın değişik köşelerinde okullara, ticari işletmelere ve evlere saldırılar gerçekleşmişti.  WannaCry Kuzey Kore’nin saldırısıydı. 582 bin kişiyi etkilemişti.

NoPetya Ukrayna’da devlet ve finans kurumlarını paralize etmişti, 2016 yılında.

ABD’de son başkanlık seçim sonuçları hala tartışılıyor.

Siber saldırıların potansiyel tehlikesi büyük: bu saldırılar tüm ulusal altyapıyı hedef alabilir.

Bugün Rusya’nın 3 farklı siber saldırı birliği olduğu tahmin ediliyor. Bunlardan biri tamamıyla altyapı sistemlerine odaklanırken, diğerleri sosyal medya da dahil olmak üzere farklı alanlarda çalışıyor. Bildiğimiz kadarıyla bunlar devlet eliyle yönlendirilen özel takımlar çoğunlukla.

Siber saldırıların hızla artıyor olmasının 3 temel sebebi var:

1- Teknolojiye bağımlılık her geçen gün artıyor

Yazının devamı...

Verimliliği artırmanın bir başka yolu: Akıllı Şehirler

17 Temmuz 2018

Ya iş gücünü genişleteceksiniz.

Ya da verimliliği artıracaksınız.

İkisini bir arada başarabilirseniz mucizeler yaratırsınız. Geçtiğimiz yirmi yılda Çin bunu başardı. Bundan sonra nasıl olur kestirmek zor, ama son yirmi yılda bir mucize ortaya koyulduğu açık.

Verimlilik teknoloji ile artar. Otomasyon ve verinin doğru kullanımı ile artar. İşte burada hayatın farklı alanlarına dokunan birden fazla konsept var. Sanayi kapsamında Endüstri 4.0’dan bahsediyoruz. Genel dönüşümü dijital dönüşüm olarak isimlendiriyoruz. Bu konseptlerden biri de akıllı şehirler.   

Aslında akıllı şehir konsepti tanımlanmaya devam ediyor.

Bu konseptin temelinde hem verimliliği artırmaya, hem de iş gücünü genişletmeye yönelik makro politikaları destekleyen mikro çözümler var.

Ayrılan bütçeler akıllı şehir konseptinin önemini ayrıca ortaya koyuyor.

Akıllı şehir uygulamaları için yapılan global harcama 2018 yılında 80 milyar doları bulacak. 2021 yılında ise 135 milyar dolara çıkıyor.

Yazının devamı...

Dijital Ekonomi’nin temel altyapısı: İnsan kaynağı

10 Temmuz 2018

Türkiye bazı alanlarda çok şanslıyken, bazı alanlarda o kadar zayıf.

Nerede şanslıyız?

Dijital Ekonomi genç, dinamik bir nüfus gerektiriyor.

Bugün Türkiye’de ortalama yaş hala 28 – 29 bandında.  Çoğu Avrupalı komşumuza göre çok genciz.

Nerede zayıfız?

Bu genç nüfusu Dijital Ekonomi’nin ihtiyaçlarına hazırlayan bir eğitim verebiliyor muyuz?

Öğretmenler Dijital Ekonomi’nin gereksinimleri yönünde eğitimden geçiriliyor mu?

Altyapı konusunda zayıfız. Büyük şehirlerin en merkezi noktalarında bile 50 Mghz üzerine çıkabilmek pek mümkün değil bugün.  Suudi Oger Telekom’dan boşalacak koltuğun İş Bankası ve diğer bankalar tarafından doldurulması ve bu stratejik altyapı projesinin milli bir proje olarak yerli aktörler tarafından yürütülmesini memnuniyetle karşılıyorum.

Yazının devamı...

Yeni Dünya Düzeni Jeopolitikten, Jeoteknolojiye evrilirken…

3 Temmuz 2018

Yeni dünya düzeninde, bu teknolojileri içselleştirmiş toplumlar gücü ellerinde tutuyor olacak.

Jeoteknoloji farkındalığı bazı ülkelerde son derece yüksekken, bazı ülkelerde bir o kadar zayıf.

En yüksek farkındalığa sahip ülke Çin. “Made in China 2025” yol haritası ve 2050 planı ve yol haritası Çin’in jeoteknoloji farkındalığının ne kadar yüksek olduğunu ortaya net olarak koyuyor.

Öte yandan son yüzyılın süper gücü olan ABD siyasi olarak içe dönmesiyle ve özellikle temel eğitim kalitesindeki zayıflamalara paralel olarak, biraz odağını yitirmiş hissi vermeye devam ediyor. 

Çin’in Jeoteknoloji Hamleleri

Dünyanın en büyük altyapı projesi olan ” Bir Kuşak Bir Yol” projesi

Almanya’nın Endüstri 4.0 vizyonundan ilham alarak Çin’in ortaya koyduğu “Made in China 2025 vizyonu”

Kısaca hatırlamak gerekirse “Made in China 2025” toplam 10 kritik teknoloji ve sektöre odaklanıyor.

Yazının devamı...

Dijital Ekonomi için 5G ivedilikle gerekli

26 Haziran 2018

Önemli olan Türkiye’nin neyi, nasıl ve ne zaman başaracağıdır. Neden 5G ivedilikle diyorum başlıkta? Çünkü dijital ekonomi için altyapı en kritik konu. 5G hem yüksek hız, hem de yüksek kapasite ile dijital dönüşümün ülkemizde gerçekleşmesi için en kritik adımlardan biri.  “ AB’ye 5G 2020’de geliyor ne acelemiz var” diyenler olabilir. Ama ben 5G’nin 2019’un ilk yarısında Türkiye’ye getirilmesini öneriyorum.

**

Bain & Company raporuna dayanarak 2030 yılına kadar büyük bir genişleme yaşayacağımızı bu köşede daha önce paylaştık. Otomasyonla birbirine bağlanmış insanlar, makinalar ve süreçlerin yaratacağı bu fırsatı değerlendirebilmek için sürekli olarak değişen ve gelişen dijital ekonomi kavramının temel yapı taşlarını içselleştirmemiz gerekiyor.

Bu yüzden önümüzdeki haftalarda Dijital Ekonomi’nin temel altyapısı olarak değerlendirdiğim altı konu başlığını bu köşede teker teker paylaşmayı planlıyorum.

Bu konular şöyle:

 

**

Küresel ekonomi büyük bir dönüşüm geçiriyor.

Yazının devamı...