"Prof. Dr. Sinan Çavun" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Prof. Dr. Sinan Çavun" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Prof. Dr. Sinan Çavun

Prof. Dr. Sinan Çavun

Sıradan bir Anadolu takımı

11 Şubat 2019

Hücumu hiç düşünmeyen, yalnızca savunma yapmaya çalışan, oynamaktan çok oynatmamaya çalışan bir futbol anlayışı.
Golü kalesinde görene kadar topu 3. bölgeye doğru şuursuzca havadan şişirmeye çalışan, gücü olmayan, sıradan bir takım...
Şampiyon olmuş, nerede olursa olsun rakipleri ile kora kor mücadele eden bir takımdan çok kısa bir sürede sürekli ligde kalmaya çalışan, rakip taraftarların “Bursa kümeye” diye tezahürat yaptığı bir görüntü.
Acı veriyor gerçekten.
Gelinen bu tabloda, her ne kadar maçtan maça teknik heyetin ufak tefek hataları olsa da, suçu tamamen Samet hocaya atmanın haksızlık olduğunu düşünüyorum.
Zira elindeki kadro kalitesi bu kadar.
Beğenmediğimiz ve eleştirdiğimiz isimlerin yerlerine kulübede müthiş isimler yok ki...

Yazının devamı...

Saha dışı neyse saha içi odur

7 Şubat 2019

Bununla ilgili yüzlerce örnek vermek mümkün maalesef.
Ve pazartesi gecesi bir örneğini daha yaşadık.
Saha dışında ne kadar güçlüysen, saha içine yansıması da o denli yüksek oluyor.
Saivet’in sayılmayan golü, acaba Başakşehir, G.Saray, BJK ve F. Bahçe maçlarında olsaydı verilmeme ihtimali yüzde kaçtı?
Muhtemel çok düşük seviyelerde olurdu.
Konyasporlu oyuncuların dahi itiraz etmediği tamamen nizami bir gol VAR ile elimizden alındı.
Adeta gasp edildi.

Yazının devamı...

Umarım aramayız...

29 Ocak 2019

Aslında maç öncesi bakıldığında, rakibin olabilecek bir takımdan, dış sahada alınan 1 puan kötü sayılmamalı.
Lakin maç içinde yaşanan senaryolar ve rakibin son derece kötü bir futbol ortaya koyduğu bir ortamda sonuç 1 puan kazanmaktan öte, 2 puanlık bir kayıp gibi duruyor.
Alttaki takımların ortaya koyduğu futbol, transfer tahtasının halen açılamamış olması ve önümüzdeki haftalarda karşımıza çıkacak zorlu fikstür sonrasısnda umarım bu çok değerli puanları aramayız.
Samet Hoca geçen hafta ikinci yarıdaki ortaya konan futbolundaki etkisiyle Lima ve Yusuf’u hamle oyuncusu olmaktan çıkarıp, ilk 11’de sahaya sürmüştü.
Bu ikili her ne kadar geçen haftaki görüntülerinin uzağında kalsa da, atılan golde pay sahibi oldular. Tabii bu golde Tunay’ın akıl dolu pasını da göz ardı etmemek gerek.
Akabinde maç boyunca beklentilerin çok uzağında kalan Burak Kapacak’ın yaptığı ciddi bir hata sonrası ev sahibini hayata döndürdük. Ve sonrasında belki de bu sezon ilk defa lehimize çıkan bir VAR kararı neticesinde rakip 10 kişi kaldı.
Zaten hafta içi kupa maçı oynayan sarı-kırmızılılar, bir kişi de eksilince sahayı ve kontrolü tamamen yeşil-beyazlı oyunculara bıraktılar.

Yazının devamı...

Planlar tutmadı

23 Ocak 2019

Tabii karşılaşma içindeki senaryoya bakınca da yenilmediğimiz için mutlu oluyor insan ister istemeden.
Aslında Samet hocanın çıkardığı 11’e bakınca kafasındaki plan belliydi.
İlk yarıda rakibi yorup, 2. yarıda 60’dan sonra Lima ve Sakho’yu hamle oyuncusu olarak içeri atıp, tükenen sarı-lacivertlilere son darbeyi vurmak.
Lakin, Soldado’nun hırslı futbolu ve müthiş gol vuruşu, Bursaspor sol kanadının gününde olmaması, orta sahada Saivet’in olağan yokluğuna, Badji’nin de kısmen eşlik etmesiyle kafasındaki planlarda aksama oldu.
Karşılaşmanın ilk yarısında aslında her iki takım da futbol adına hiçbir şey üretmediler.
Her iki takımın da amacı oynamaktan çok, oynatmama üzerine idi. Aradaki farkı belirleyecek olan yetenek olgusuydu. O aşamada da Soldado bir adım öne çıkınca Fenerbahçe devreye önde girdi.
İkinci yarıda ise Samet Hoca planlarını erken devreye almak zorunda kaldı ve hemen devre başında Lima ve Yusuf’u sahaya sürdü.

Yazının devamı...

Yarınlar çok geç olabilir...

16 Ocak 2019

“Bursaspor son 10 yıllık dönemde ligde en fazla transfer geliri elde eden 5. kulüp.”
Bu dönemde yalnızca transfer kaleminden kasaya giren para 62,5 milyon EURO.
Evet, yanlış okumadınız Euro.
Bu para içerisinde naklen yayın gelirleri, Bursastore gelirleri, maç günü hasılat gelirleri, reklam gelirleri, sponsor gelirleri YOK.
Yalnızca ve yalnızca transfer girdisinden gelen para ve tekrar yazalım toplam 62,5 milyon Euro.
Peki, nasıl oluyor da bu denli para girdisine rağmen, üstelik sezonun ikinci yarısında çok zorlu bir maraton bizi beklerken, transfer dahi yapamayacak, transfer tahtası kapalı bir takım haline geldi Bursaspor?
Hiç kimse, “Ülkedeki ekonomik tablo kötü” gibi lafları etmesin. Maalesef her gelen yönetim, bir öncekini arattı ve kulübe bir tuğla koymak yerine, bir tuğla eksiltti.

Yazının devamı...

Kime isyan edeceğiz?

25 Aralık 2018

Sahaya çıkan bir kişi istediği gibi at oynatıp, tek başına futbolu katledebiliyor.
Bursaspor taraftarı kime isyan etmeli?
Bülent Yıldırım denilen kendini hakem sanan şahsiyete mi?
Bursaspor’un birçok maçında sürekli hata yapan hakemlere görev veren MHK’ye mi?
VAR uygulamasını şaibeli bir şekilde uygulatan TFF’ye mi?
Bursaspor’un pozisyonlarını doğru dürüst ekranlarına dahi getirmeyen yayıncı kuruluşa mı?
Yoksa sezon başından bu yana en çok hakkı yenen kulüp olmasına rağmen doğru dürüst ses dahi çıkaramayan Bursaspor yönetimine mi?

Yazının devamı...

Tarladan 1 puan çıktı...

17 Aralık 2018

Deplasmanda alınan her puan, hele ki mevcut koşullar ve taraftar anlamında zor bir atmosferde her zaman iyidir.
Lakin yeni bir hocayla anlaşmış olmalarına rağmen, sezon başındaki görüntüsünün çok uzağında olan Göztepe’den 3 puanla dönmek işten bile değildi.
İkinci yarının ilk 15-20 dakikası haricinde topa ve oyuna hakim olan yeşil beyazlılar, hücum anlamında da özellikle ilk yarıda, 2. bölgeden 3. bölgeye topu iyi taşısa da, final paslarındaki sıkıntılar ve bitirici bir santrafor noksanlığı sebebiyle sahadan 1 puanla ayrılmak zorunda kaldı.
Samet Hocanın, son haftaların formsuz isimleri Okan ve Ertuğrul’u ilk 11 dışına atıp, hücum hattındaki en etkili isim olan Lima’yı ilk 11’de sahaya sürmesi son derece doğru kararlardı.
Keza hayatlarında kendilerine sunulan en büyük şansı kullanmakta direnen Burak ve Ramazan’ı ilk 18 dışında bırakması da. Bu iki gencimiz sanırım Samet Hocanın kendilerine sunduğu bu fırsatı tam olarak idrak edememiş durumdalar.
Ertuğrul’un formsuzluğu ile şans bulan Chedjou – Vergini ikilisi maç genelinde herhangi bir problem yaşamadan maçı tamamladılar.
Aynı şekilde genç eldiven Muhammed de kendine verilen şansı iyi değerlendirdiğini düşünüyorum.

Yazının devamı...

Hedefi doğru belirlemek

12 Aralık 2018

Akhisar deplasmanı ve B.B. Erzurum maçlarında gelen galibiyetlerden sonra büyük hedefler koyan taraftarlar için de bu yenilginin yarattığı hayal kırıklığı maalesef çok daha fazla oldu.
Buradan hareketle bir kez daha gördük ki, Bursaspor adına gerçekçi hedefler konulması en doğru yaklaşım olacak.
Peki, bu hedef ne olmalı?
Yaşanan ekonomik kriz ve yönetimsel istikrarsızlıkta 2 temel hedef olmalı;
İlk hedef, futbolcuların transfer paralarının ödenemediği, personelin maaşlarını alamadığı, transferde ciddi stratejik hataların yapıldığı bir ortamda hele ki geçtiğimiz son 2 sezonda yaşananlar da göz önünü alındığında ligde kalmak...
İkincisi ise bu çöküş dönemi sonrasında Bursaspor’a yıllarca hizmet edecek genç oyuncuları yetiştirip A Takıma monte edebilmek.
Eğer bu gerçekçi hedefler üzerinden yolumuzu belirler isek çok daha sağlıklı yorum yapma şansına erişmiş oluruz.

Yazının devamı...
Prof. Dr. Sinan ÇAVUN Kimdir?

.