"Nuran Çakmakçı" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nuran Çakmakçı" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nuran Çakmakçı

Nuran Çakmakçı

Gençlerde takım ruhu evde başlıyor

22 Mayıs 2018

Buna göre spor yapan, evde ailesine yardımcı olan ve arkadaşlarıyla dışarda vakit geçiren çocukların takım çalışma becerileri de gelişiyor. Ama sürekli evde oturup video oyunu oynayanlar bu alanda geride kalıyor.

Arkadaşımız Önder Öndeş’in yaptığı habere göre, Türkiye’de öğrenciler 35 ülke arasında bu becerilerde son sırada yer aldı. İşte OECD’nin yeni raporunda öne çıkanlar:

- Gün içinde fiziksel aktivite yapanların işbirliğine dayalı problem çözme becerileri ile takım çalışmasındaki performansları daha yüksek.

- Okul dışında internet ve sosyal ağlarda vakit geçiren öğrencilerde de işbirliği becerileri daha iyi.

- Video oyunlarını çok oynayan öğrencilerin, oynamayanlara göre bu becerileri daha düşük.

- Ev işlerine yardımcı olan ve aile üyelerinden biriyle ilgilenenler, takım çalışmasına daha iyi uyum sağlıyor ve grup üyeleri tarafından daha olumlu

algılanıyor. Düzenli olarak arkadaşlarıyla buluşan öğrenciler için de bu durum geçerli.

Sınav skorları sadece akademik başarıları baş tacı yapıyor. Oysa 17-18 yaşında gençlerin özbakım becerilerinden bile yoksun olduğunu göz önüne alırsak artık yeni bir adım atmak gerekmiyor mu? Daha anaokuluna çocuğumuzu yazdırırken okulun akademik başarısını sormak yerine, çocuğa hangi becerileri kazandırdığını sorgulamak daha iyi olmaz mı?

Yazının devamı...

YKS’de ilkokul binası bu yıl pek kullanılmayacak

18 Mayıs 2018

Sınavlarda karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerilerinin tartışıldığı bu toplantılara, il genel koordinatörü, yardımcıları ve bölge koordinatörleri katıldı.

Kuşkusuz bu toplantıların en önemlisi İstanbul’da yapıldı. Toplantılar sonrası görüştüğüm Başkan Prof. Dr. Özer, sınav binalarının tek tek araştırıldığının, bu binalarda inceleme yapıldığının altını çizerek, şunları söyledi:
“YKS’nin en büyük aday kitlesi, İstanbul’da. Bu nedenle İstanbul’da YKS öncesi koordinasyon toplantısı yapıldı. Toplantıda sınavın sorunsuz gerçekleştirilmesi için sınav binalarının güncel durumları, evrakların ulaştırılması ve geri dönüşü, sınav süreci, adaylar ve görevlilerle ilgili tüm teknik detaylar ve önlemler ele alındı. Her ildeki koordinatörlerin sahayı yakından takip etmesi ve paydaş kurumlarla sürekli iletişimde olması bizim işlerimizi kolaylaştırıyor.”

“Özellikle uzun boylu adayların ilkokul sıralarında sınava girmesi sorun oluyor. Bu yıl da sınav binaları arasında ilkokul var mı?” soruma Başkan Özer’in yanıtı şöyle oldu:
“Her ilin sınav bina kapasitesi ve aday sayısı değişiyor. Önce üniversite binaları, sonra lise, sonra ortaokul, en son ilkokul şeklinde adayları yerleştirme önceliğimiz var. Ancak illerin kapasitesine göre ilkokul binaları da kullanılabilir.”

KİMİN HANGİ BİNADA SINAVA GİRECEĞİ BELLİ

Başkan Özer, adayların sınav binalarına atama işleminin tamamlandığını, yani hangi adayın hangi salonda sınava gireceğinin belli olduğunu, ancak binalarla ilgili kontrollerin sürdüğünü belirterek, şöyle devam etti:

Yazının devamı...

Eyvah çocuğum mezun oluyor!

15 Mayıs 2018

Oğulları Deniz şiir okuyarak gelen hediyeleri kabul ederken, Kaya çifti de onun için pasta dağıttı. Mezuniyet balosu için beş yıldızlı otele 200 TL vermek istemeyen aile, bu protestolarıyla yüksek ücretli balolara tepkilerini göstermiş oldu.

Bir dönem velilere maddi yük getirdiği gerekçesiyle birçok valilik tarafından yasaklanan mezuniyet baloları, okullarda yapılan sade diploma törenlerinin aksine otel, yalı, saray ya da teknelerdeki kutlamalarla devam ediyor.

ASGARİ ÜCRET KADAR

Özellikle İstanbul’da mezuniyet töreni ücretleri neredeyse asgari ücretle yarışır durumda. 200 Euro olan mezuniyet balo ücreti, geçen yıla göre 1.5-2 kat artan kurdan dolayı velinin bütçesini daha da zorluyor. Bazı oteller Euro üzerinden fiyat verirken, en uygun mekânlar kişi başına 200 liradan başlayıp, 800 hatta 1.000 TL’ye kadar çıkabiliyor. Yani ailece çocuğunun mezuniyet balosuna gitmek isteyenler, kesenin ağzını daha da açmak zorunda. Okul Aile Birliği tarafından kurulan komitelerin organize ettiği balolara mezunlar her ne kadar ailelerinin katılmasını istemese de çocuğunu bu özel günde yalnız bırakmayan velilerin de sayısı az değil.

Kız öğrenciler için saç, makyaj, ayakkabı, elbise fiyatları da eklenirse mezuniyet balosu rakamının 5 bin TL’yi bulması mümkün. Telaşı aylar öncesinden başlayan baloların bedeli bununla da kalmıyor. Balo sonrası parti ya da mezuniyet kınası gibi ritüellerle rakamlar daha da yukarı çıkabiliyor. Belki de hayat boyu hiç unutulmayacak bu anının ya da liseden mezuniyetin sembolü bu günü DJ performansıyla renklendirmek ise 800 TL’den başlıyor. İşin içine lazer gösterisi, fotoğraf çekimi, ışık gösterisi de eklenirse adeta bir servet harcanıyor.

Rengârenk elbiseler, süslü masalarla süslenen balo salonlarında genelde öğrenciler ayrı, aileler ayrı oturmayı tercih ediyor. Kokteylle başlayan, toplu çekimle devam eden bu özel gece, neredeyse sabaha kadar sürüyor. Baloyu her ne kadar okul yönetimleri düzenlemese de bir dönemin bittiği bu güne öğretmen ve yöneticiler de katılarak öğrencilerine veda ediyor.

Bu özel günün çocukların geleceğinde etkisi ve anlamı çok büyük. Anılarında da önemli bir yer tutacak. O nedenle bu etkinlikleri yapan mekânların hem öğrencilerin bu anılarına aracılık etmek, hem de velilerin bütçelerini zorlamadan katılımlarını sağlamak için bir orta yol bulunamaz mı?

Yazının devamı...

Ödev tartışmaları

8 Mayıs 2018

Bu sadece Türkiye’de değil, birçok ülkede hâlâ çok tartışılıyor. Özellikle İspanya’da geçtiğimiz yıl ödeve karşı ayaklanan öğrencilerin en büyük destekçileri de aileleri olmuştu. Dünyada öğrencilerin çoğu, daha az ödev ya da mümkünse hiç yapmamak istiyor. 2014’te OECD ülkelerinde 15 yaşındaki öğrencilere verilen ortalama haftalık ev ödevleriyle ilgili rapora göre, İspanyol öğrenciler haftada 6.5 saatini ev ödevine harcıyor. Şanghaylı öğrenciler ortalama 13.8, İngilizler 4.9, Finlandiyalı öğrenciler de 2.8 saatini ödeve ayırıyor. PISA 2012 sonuçlarında en başarılı ülke olarak gösterilen Finlandiya ile Şanghay karşılaştırıldığında, ödev konusunda zıt kutuplarda olduklarını görmek mümkün. Bu da Amerika’da bazı eyaletlerde ödevin okul başarısını geliştirmediğini gösteren araştırmalara destek veriyor. Bu araştırmalarda ödevin başarıya fayda sağlamadığı gibi okula karşı tutum, not, özgüven ve sosyal beceri ile yaşam kalitesine zarar verdiği görülüyor.

RUTİN TEKRARDAN UZAK DURMALIÖdev; sadece okulla öğrenci arasında değil, aile ile çocuk arasında da aslında büyük huzursuzluk kaynağı olabiliyor. Uzmanlara göre evde çoğu zaman çocuk ile anne arasında en büyük tartışmalarda başrolü ‘ödev’ kapıyor. Çocukları ve aileleri strese sokup, denge eksikliği ve uyku gibi problemlere yol açan bu tartışma konusuna eğitimciler de farklı bakıyor.

Ödevi destekleyip, faydalarının azımsanmayacak kadar çok olduğunu vurgulayan eğitimciler, çocukların okul gününde öğrendiklerini unutmamaları ve pekiştirmeleri için ödev ya da ders tekrarının şart olduğu görüşünde. Bu görüşe göre “Ödev yok” diye açıklama yapmak yerine zamanı boşa harcayan, öğrenme hedefi olmayan ev çalışmasını yasaklamak daha iyi.

Başka bir görüşe göre de çocuğun okuldan arta kalan zamanını bu kadar zorlayan tekrarlara yer vermek gereksiz.

Kuşkusuz çocuğun eğitim yolculuğunda okulda öğrendiklerini ailenin de desteklemesi başarıyı getiriyor ve öğrenmeyi de pekiştiriyor. Ama işin püf noktası rutin tekrarlar ve zoraki okumalar değil, yaparak, yaşayarak eğlenceli şekilde yapılan uygulamalar. En önemlisi de öğrencilerin anne-babalarından yardım almadan yaşlarına uygun sürede tekrar yapmaları. Yurtdışında yapılan bazı çalışmalara göre, birinci sınıftaki öğrencilere verilen ödevin 10 dakikayı aşmaması, daha üst sınıflarda 20 dakikayı ve liseye kadar da iki saate çıkması normal.

Ne yapıp edip ödev, sıradan oyalama çalışmasının ötesine taşınarak motive edici hale getirilmeli. Bu konuda eğitimciler biraz daha kafa yormalı.

Yazının devamı...

Üniversitelere 'Nereden buldun?' sorusu

4 Mayıs 2018

Dün konuştuğum vakıf üniversiteleri mütevelli heyet başkanları oldukça tedirgin.

Nedenine gelince mütevelli heyet üyeleri ve yakınları çok sıkı mali denetime tabii tutulabilecek. Yeni yasayla malı satın alan da, satan da “Neden aldın, kaça aldın?” gibi sorularla karşılaşacak. Maliye Bakanlığı dışında, YÖK de mal-hizmet alışverişini sorgulayabilecek. Mütevelli heyeti üyesi, üniversitede yöneticinin yakınlarıyla iş yaptığında YÖK onlara da gidip aynı soruyu sorabilecek. Bilgi, belge isteyebilecek.

Yani kısaca üniversiteye hizmet veren firma ve üniversite yönetimiyle, idarecileriyle bağ varsa hesapları sorgulanacak. Mütevelli heyet üyesinin neredeyse bütün sülalesine “Nereden buldun?” sorusu sorulabilecek. Bu durumda çok prestijli olan mütevelli heyet üyeliğini artık pek kimsenin isteyeceğini sanmıyorum.

Vakıf üniversiteleri arasında; kaynakları istediği gibi kullanan, yakınlarına şirket kurdurup mal alım-satımı yapanların olduğu hep konuşulur.

Yazının devamı...

Sınav anneleri

1 Mayıs 2018

Çocuğun 24 saatini sınava göre planlayan anneler, liseye ya da üniversiteye geçişte de başrolü oynuyor. Bir de onlara destek veren başarı hırsına kapılmış öğretmenler varsa, vay çocuğun haline!

Bu model anneler aslında daha 3 yaşında çocuğunu kaydettirdiği anaokulunun ‘yabancı dil eğitimini sorgulamak’ gibi konulardan işe başlar, ortaokula yazdırdığı andan itibaren de eve özel öğretmenleri yığar. Bu arada test kitapları bir kenarda yükselir de yükselir.

KONULARI ÖNCE ONLAR ÇALIŞIR

Hangi özel öğretmenle çalışılacak? Hangi kursa yazılacak? Koçu kim olacak? Kaç sınav kampına girecek? Bu soruların cevapları çoktan hazırdır.

Kariyerini bir kenara bırakıp, işten ayrılarak bütün sınav konularını sil baştan çalışanları, hangi soruyu ne kadar sürede çözeceğinin eğitimini alanları da unutmamalı. Bunu gören bazı işbilir dershane sahiplerinin de bir dönem, derste öne anneleri oturtarak, onlardan konuları iyice öğrenip akşam çocuklarına bir kez daha anlatmalarını istemesi boşuna değildi.

ÇOCUKLARI ÜSTÜNLÜK GÖSTERGESİDİR

Bu model annelerin çocukları tabii ki en iddialı okullar için hazırlanır. En yüksek puanlı, iyi isim yapmış bir okula girmek için tüm donanım tamamdır. Genelde çocukları onlar için bir üstünlük göstergesidir, “çevredekiler ne der” saplantısı içindedirler.

Tek tutkuları vardır, marka bir okul ve parlak bir diploma.

Yazının devamı...

Sınava motive olmanın 8 yolu

27 Nisan 2018

Yetiştirmen gereken konular mı çok? Öğretmenlerin mi kötü? Arkadaşlarının çok gerisinde mi kaldın? İşte tüm bu olumsuzluklara rağmen başarmak için ODTÜ KKTC Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölüm Koordinatörü Doç. Dr. Aslı Bugay Sökmez, “Herkesin harika bir çalışma ortamı ya da huzurlu bir aile yaşantısı yok, hatta sağlığı bile iyi olmayabilir. Bahanelere teslim olmayın!” uyarısında bulunuyor.

Bugay, sınav stresinin üstte olduğu bu dönemde 8 adımda çalışmak için motive olmayı şöyle anlatıyor:

1-) İnkâr etmeyin, görmezden gelmeyin: Olanlar oldu, artık geçmişi yadsımanın, inkâr etmenin faydası yok. Bugüne kadar akademik ya da sosyal başarısızlıklarınızı kabul edin. Kendinizle yüzleşin, kimseye söyleyemeseniz bile kendinize dürüst olun!

2-) Hasar tespiti yapın: Kendinizle yüzleştikten sonra sonucu tüm yönleriyle ele alın. Sadece olumsuz özelliklerinize odaklanmayın, olumluları da görün. Yani örneğin, sınavla ilgili güçlü yanlarınız ve geliştirmeniz gereken yönleriniz neler? Bunları belirleyin ve onlardan kaçmak yerine sınırlı yanlarınızın üzerine gidin. Çalışmaya en zayıf yönünüzden başlayın, onu tamamladığınızda akademik yetkinliğiniz artacaktır.

Yazının devamı...

‘En iyi’ okulu nasıl seçersiniz

24 Nisan 2018

Peki çocuğunuza uygun okulu nasıl seçebilirsiniz? İşte size küçük tüyolar:

İYİ OKUL YOK, ÇOCUĞA UYGUN OKUL VAR: İyi okul diye bir şey yok. Marka değeri yüksek, çok bilinen ve köklü bir okul sizin ve çocuğunuzun beklentilerini karşılamayabilir. Çocuğunuz kurallara uyma konusunda sıkıntı yaşıyorsa disiplinli bir okulda başarılı olamaz. İçine kapanık bir çocuk, aktivitesi bol bir okulda mutlu da olabilir, tam tersi bir etki de yaratabilir. Onun için seçeceğiniz okulun sizin eğitim anlayışınıza uygun olup olmadığına iyice bakın. Yazılı olmasa da her okulun farklı standartları ve konumlandığı yer var.

OKUL ÖNCESİ AKADEMİK BEKLENTİ YERİNE BECERİYİ GELİŞTİRMEYE BAKIN: Ne olur okul öncesi seçerken akademik beklentiye girmeyin. Çocuğunuzun kişisel gelişimine nasıl katkı sağlayacağını araştırın. Birkaç dil öğretip, matematik ve fizik dersi vermesiyle övünen kurumlardan uzak durun. Unutmayın, öğrenmeyi sevdiren, eğitimden zevk almasını sağlayan okullar çocuğun hem mutluluğu hem başarısı için çok önemli. 

GÜVENLİK ANLAYIŞINI ARAŞTIRIN: Okulların günümüzde en önemli alanlarından biri de güvenlik. Okulun güvenlik görevlileri ve kamera sisteminin olup olmadığını inceleyin.

MEZUNLARLA KONUŞUN: Okul arayışında öncelikle mezunlarla konuşun, akademik başarısının dışında diğer unsurlara da bakın ve son olarak seçtiğiniz okulları önce siz gezin. Sonra çocuğunuzu gezdirin.

OTEL DEĞİL, OKUL ARADIĞINIZI UNUTMAYIN: Beş yıldızlı otel gibi havuzu, şahane tenis kortu, buz pateni, büyük basket sahasının olması iyi ama tek başına yeterli değil. Bunların nasıl kullanıldığını, gerçekten öğrencilerinin yararlanıp yararlanmadığını iyi araştırın.

OKUL ÜCRETİ: Öğrenim ücreti dışında size çıkarılacak kitap, yemek, kırtasiye, servis ücretlerini yazılı olarak alın. Sosyal aktivitelerden ayrı bir para istenip istemediğini mutlaka sorun.

EN ÖNEMLİ UNSUR ÖĞRETMEN:

Yazının devamı...