"İsmail Sarı" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "İsmail Sarı" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
İsmail Sarı

Bayramın en avantajlı turları

12 Ağustos 2018

Sessiz ve huzurlu Foça, Çeşme ve Alaçatı turu
Ege Bölgesi’nin geçmişten bugüne kadar bozulmadan gelen, eski dokusunu koruyan nadir yerlerinden Eski Foça... Sessiz ve huzurlu bir bayram tatili için ideal. Taş evlerin önünden geçip daracık sokaklarda yürümek bile insana huzur veriyor. Tur programında Foça’da tekne turu ve Alaçatı gezisi var. Ayrıca Bademler Köyü, Seferihisar, Sığacık ve Urla görülecek yerlerden.
20-23 Ağustos. İki kişi: 1130 TL (tatilbudur.com).
Yazının devamı...

Aradığı aşkı dünya turunda buldu!

12 Haziran 2018
Cansu Elter (30) dijital pazarlama yöneticisi. Hayatında bir şeylerin eksik olduğu düşüncesi uzun yıllardır aklını kurcalıyordu. Tekdüze bir hayatı olduğuna inanıyor ve bundan kurtulmanın yollarını arıyordu. İstifa etti. Dünya turuna çıkmaya karar verdi. 13 kiloluk sırt çantasına tüm eşyalarını sığdırdı ve yola koyuldu. Maceraya Tanzanya’dan başladı. Şimdiye kadar iki kıta, 9 ülke ve 25 şehri geride bıraktı. Bir sonraki durağı neresi bilmiyor, sekiz aydır dünyayı geziyor. En güzeliyse dünya turu sırasında âşık oldu. Tek kişilik macera Kamboçya’dan sonra ikiye çıktı...
Yazının devamı...

İlkbahar yerel festivallerle güzel

27 Mart 2018

PORTAKAL KOKULARI ARASINDA Portakal Çiçeği Karnavalı / 5-8 NisanNisan ayında güzel Çukurova insanının karakterleri gibi hava sıcacık olmaya başlar Adana’da… Dört gözle beklenen Portakal çiçeklerinin sarhoş eden kokuları da tüm şehri çepeçevre sarmaya başlayınca bahar gelmiş demektir. Son beş yıldır Türkiye’nin ve dünyanın pek çok yerinden insanlar akın ediyor Portakal Çiçeği Karnavalı’na… Adana halkının misafirperverliği, iklimin davetkârlığıyla birleşince sayı her geçen yıl arttı. Bu yıl ise rekor bir katılım bekleniyor. Hazırlıklar yavaş yavaş tamamlanıyor. Giyin renkli kostümlerinizi,  boyayın yüzünüzü ve kendinizi sonsuz eğlenceye bırakın… Ne dert kalacak ne de tasa… Karnaval programında açık hava konserleri, sergiler, söyleşiler, Adana ve çevre turları, toplu gitar çalma ve uçurtma şenliği bulunuyor.

EN POPÜLERİ Alaçatı Ot Festivali / 5-8 Nisan
Alaçatı artık dünyada bir turizm markası… Her yıl tatil zamanı çok pahalı olmasından şikayet edilse de nostaljik bir hikâye kitabında resmedilmiş sokakları, kültür dolu butikleri ve parmak ısırtan Ege lezzetleriyle insanı kendisine âşık ediyor. Alaçatı denince akla gelen ilk şeyse Ot Festivali… Ot toplama ve ot aşı gibi yarışmaların düzenleneceği festivalde eğlenceli dakikalar geçirmeniz garanti… Ayrıca düzenlenen otları tanıma ve toplama gezilerinden yemek atölyelerine, yabani ot ve bitkilerle beslenme seminerlerinden konserlere kadar birçok etkinlik de var. Festivalin son günündeyse Alaçatı Amfi Tiyatro'da en çok ot toplama ve en güzel ot yemeği yarışmaları düzenlenecek. Bu konuda elime kimse su dökemez diyen kadınlar hadi hodri meydan!

MANTARIN İZİNDE Kuzugöbeği Mantar Festivali / 6-7-8 Nisan

Yazının devamı...

Birçok ilki başaran gezgin kadınlar

9 Mart 2018

Hepimiz bir yerlere gitmek, dünyayı gezmek istiyoruz ama bunu yapmamıza engel gibi görünen ilk şey para oluyor. Kimi parayı bahane edip hayallerinden vazgeçiyor, kimi de yeni kültürler keşfetmek istiyor ama korkuyor… Kimiyse de sadece hayalleri için yaşıyor. Hemen hemen her hafta sonu Hürriyet Seyahat’teki ‘Gezgin’ köşemizde dünyayı gezen seyyahlarla söyleşiler yapıyorum. Hepsinin birer hikâyesi ve hayalleri var. Onları dinlemek ve hikâyelerini dokunmak çok heyecan verici…

Gözlemlediğim kadarıyla daha çok kadınlar seyahat konusunda hayallerinin peşinden gidiyor. Kimi en çok seyahatlerini planlarken kimi de gideceği yerleri araştırırken mutlu olduğunu söylüyor. Son zamanlarda dünyayı gezenlerin sayısının bir hayli arttığı da bir gerçek, özellikle kadınlar… 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nden yola çıkarak, “Acaba  seyahat konusunda bazı ilkleri başaran kadınlar var mıdır?” diye sordum kendi kendime, biraz araştırınca bakın ortaya nasıl hikâyeler çıktı.


Casus mu gezgin mi? / Gertrude Bell

Yazının devamı...

15 ülke gezdiler yaşamak için Panama’yı seçtiler

8 Mart 2018
İpek Evci (35) özel bir şirkette insan kaynakları müdürüydü. Fırsatını buldukça ailecek yurt içi ya da yurt dışına seyahatler yapıyorlardı. Bir gün aldıkları bir haberle hayatlarını değiştirdiler. Eşi Eren (36) ve oğlu Efe (4) ile Panama’ya taşındılar. Farklı bir kültür ve daha önce hiç alışık olmadıkları yaşam tarzı biraz onları zorlasa da iki yıldır buradalar. Evci ile Panama’daki hayattan ve ülkede yaşayan kızılderili kabilelere kadar her şeyi konuştuk.
Yazının devamı...

Bisikletle sonu belli olmayan dünya turu

26 Şubat 2018
Ersin Uyanık (32) Bursa’da özel bir şirkette yurtdışı ticaret sorumlusu olarak çalışıyordu. 2011’de bisiklet hayatının bir parçası oldu. Bir süre yurt içinde geziler yaptı. Ancak bu yetmedi. İşi gücü bıraktı. 2016’da Küba’ya giderek iki teker üzerinde yolculuğa başladı. Ne zaman geri döneceği konusunda kararsız. Şu ana kadar bisikletle 16 ülkeyi gezdi. 20 aydır yolda ve 20 yıllık hayat, deneyim ve insan kazandığını söylüyor.
Yazının devamı...

Günde 150 TL’ye dünya turu

5 Şubat 2018
Deniz Bal (37) yılın yarısında iş bulup çalışıyor, diğer yarısında ise kazandığı parayla seyahat ediyor. Bugüne kadar 50’den fazla ülke gezdi. Şimdiyse Latin Amerika turu yapıyor. Yolculuğuna Meksika’dan başladı. Şu anda Kolombiya ve Ekvador dolaylarında. Son durağı Arjantin olacak. Ancak planı her an değişebilir. Günde sadece 35-40 dolar (130-150 TL) harcıyor. Deniz Bal ile tek başına çıktığı macerasını konuştuk.
Yazının devamı...
İsmail SARI Kimdir?

Yediğin içtiğin senin olsun, gezip gördüğünü anlat’ devri sona erdi! Hurriyet.com.tr Seyahat yazarları dünyayı geziyor… Gördüklerini, yiyip içtiklerini, yaşadıkları tüm maceraları A’dan Z’ye artık burada yazıyor…