Dünya Haberleri

  Yahudiler’den çağrı: O adayı geri çekin

  AA
  15.05.2017 - 10:33 | Son Güncelleme:

  Fransa’daki Yahudi organizasyonlarının çatı kuruluşu (CRIF) Macron’un partisi Cumhuriyet Yürüyüşü’nden daha önce İsrail mallarını boykot çağrısı yapmış olan bir milletvekili adayını geri çekmesini istedi. CRIF’in Seine-Maritime bölgesinden aday gösterilen William Tchamaha için yaptığı bu çağrı, kuruluşun Twitter hesabında yer aldı.

  LE Parisien gazetesinin haberine göre, bir lisede eğitim danışmanlığı yapan Tchamaha, şubat 2017 içinde yazdığı bir tweette “İsrail’i hukuk tanımayan yasa dışı bir devlet” olarak tanımlamış ve Filistin İçin İsrail’e Boykot Girişimi’ne (BDS) destek vermişti. Gazeteye konuşan Tchamaha, “Boykot çağrısı yaptığımı hatırlamıyorum. Ancak eğer CRIF benim bütün sosyal ağlardaki geçmiş yazılarıma bakarsa bu ülke karşıtı hiçbir şeyim yoktur. Ben bir barış aktivistiyim” dedi.

  YARGITAY’A GÖRE ÇAĞRI YASA DIŞI

  Kasım 2015 ayında Fransa Yargıtayı’nın verdiği bir karar nedeniyle Fransa’da İsrail mallarını boykot etme çağrısı yasa dışı kabul ediliyor.
  Geçen şubat ayında Lübnan’ı ziyaret eden Emmanuel Macron, cumhurbaşkanı seçilmesi halinde bu yasağın devam edeceğini söylemişti.

  Etiketler: Yahudi , William Tchamaha
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı