"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

’Villa Turca’dan hiçbir ses çıkmıyor

DENİZ Feneri yolsuzluğunun hep canlı tutulmasını istiyor; Almanya’daki okurumuz Ulviye Kaya... Elinde Hürriyet-Avrupa dahil birçok gazeteden kupürlerin tarihlerini göndermiş bize...

Biz de bir araştırma yaparak, kısa adı UETD olan ’Avrupa Türk Demokratlar Birliği’ni Almanya’dan bir dostumuza sorduk... Bizim bildiklerimizle şöyle bir anlatım tablosu ortaya çıktı:

"Başbakan Erdoğan, AB’ye girmek için 2005 sonunda Brüksel’de dilekçe verirken, bunun öncesi ve sonrasında Avrupa’da etkin bir faaliyet yürütüldü. UETD de lobicilik faaliyetlerinin yürütülmesi amacıyla kurulduğu açıklandı.

Merkezi Köln’de olan ’Avrupa Demokratlar Birliği’ Köln’de ’Villa Turca’ olan şık bir bina alındı... Bu şık bina için 3 milyon Euro ödendiği yazıldı-çizildi... Ama para nereden geldi; örtülü ödenekten mi gönderildi, bir banka kredisiyle mi alındı yoksa Almanya’daki AKP’liler tarafından mı toplandı; bu konuda kamuoyu ile hiçbir şey paylaşılmadı; tabii bunlar bir sır olarak kaldı.

UETD’nin o zamanki başkanı Dr. Fevzi Cebe idi... Ancak etkin lobicilik yürütülmedi Türkiye için... Sadece Başbakan Almanya’ya geldiğinde büyük karşılamalar düzenlendi. Daha sonra nedense, çok zeki bir kişi olarak tanınan Dr. Fevzi Cebe’nin, AKP Genel Sekreteri Akif Gülle’nin trafik kazası geçirmesinden sonra ayrılması dikkat çekti. Hatta görevi bizzat Ankara’ya giderek Erdoğan’a teslim ettiği haberleri yer aldı. Daha sonra başkanlığa, yine ’Milli Görüşçü’ olarak tanınan inşaat mühendisi Süleyman Arslan getirildi. (Arslan bugün, Avrupa’nın bir seçim bölgesi olmasını ve TBMM’ye temsilci gönderilmesi için çok uğraştığı biliniyor.)

Yine Almanya’daki Türk gazetelerde okuduğuma göre, Başbakan Gül Almanya’ya geldiğinde UETD’nin düzenlediği yemeğin biletleri 350 Euro’ya satıldı; Abdullah Gül’ün yemeği ise 150 Euro’ydu.

Bu yemek paraları, işadamlarından toplanırken, makbuzlar verildi mi, sorgulamak lazım. Dilerim, iyi niyetle kurulmuş olan UETD örgütünün arkasından Deniz Feneri gibi bir şey çıkmaz. Zaten 2006’dan sonra popülaritesi durdu.

UETD, DENİZ FENERİ’Nİ SORGULAMALI

UETD, ’lobicilik’ faaliyetini hiç olmazsa Deniz Feneri üzerinde sürdürebilir. Bu konuda Türk vatandaşlarının nasıl dolandırıldığını bir rapor halinde bağlı olduğu AKP Genel Merkezi’ne bildirebilir. Almanya’ya gelen bakanlara bu konuda brifingler verebilir. (Deniz Feneri olayı patladıktan sonra AKP’lilerin Almanya gezileri nedense kesildi.)

24.9.2006’daki bir gazete başlığı da dikkat çekiyor: ’İslam Federasyonu’nda 740 bin Euro şoku’... Bunlar ’Milli Görüş’ yasaklandığı için bu isimle bir dernek kurmuşlardı. Bu dosyanın da ilginç olacağı beklenebilir.

Bu ’vurgun’ paraların hesapları görülmeyecek mi?

’Villa Turca’nın 3 milyon Euro’luk parası gönderildi veya karşılandıysa, bunlar da devletin, milletin parası değil mi?

Ankara Savcılığı Deniz Feneri soruşturması ile bunları da mercek altına almalıdır.

Biliyor musunuz

SP Başkanlık Divanı’nın önceki gün yaptığı toplantıda, partinin Büyük Kongresi’nin 26 Ekim tarihinde yapılmasına karar verildiğini ve kongreye tek aday olarak ilan edilen şimdiki Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’la gidilmesinin kamuoyuna açıklandığını...

Kurnazlar daha kurnazları dolandırdı

FRANKFURT’tan Orhan Gedik yazıyor: Deniz Feneri’ne bağış yapan kişiler Almanya’ya gelmiş olan neslimizin ikinci kuşağını temsil ediyorlar. Bunların çoğunluğu dini yönleri ağır basan vatandaşlarımız... Almanya el koyduğu 2.5 milyon Euro’yu bağış yapan kişilere makbuzları ile başvurduğu takdirde iade edeceğini bildirdi. (Nitekim, Deniz Feneri’nin topladığı 41 milyon Euro’luk bağışın arasında yer alan Köln’deki Erhan Narer Ailesi, Frankfurt İflas Masası’na 3 bin Euro’luk bağışını geri istemiş...)

Bizim çevremizde bağış yapan çok kişi olmasına rağmen bunların büyük kısmı iade için başvuramayacak. Neden? Çünkü bu kişilerin büyük kısmı Almanya’da ’sosyal yardım’ alanları temsil ediyor. Bunlar kendilerini kurnaz sandığı için daha kurnaz kişilere paralarını kaptırdı. Traji-komik yanı ise kalan paraların Alman Kızılhaç’ına teslim edilecek olması...

Almanya uyanık, yolsuzluğa ve usulsüzlüğe geçit vermiyor.

Bu durumda Almanya’dan ’sosyal yardım’ adı altında Türklere ödenen paralar, gerçek yardım kuruluşuna gidecek.

ALMAN PARLAMENTERLER İŞİN ÜZERİNE GİDİYOR

Bu olayın Türkiye ayağı sorgulansa Abdüllatif Şener’in dediği gibi en üst makamlara kadar gidecek ucu... AKP’nin oy için dağıttığı gıda yardım paralarının büyük kısmı ortaya çıkacak. Zahid Akman’ın da bir ’piyon’ olduğunu burada herkes konuşuyor.

Sonuçta, Alman makamları her şeyi biliyor. Fakat siyasi ilişkiler ve Türkiye Cumhuriyeti’ne duyulan saygıdan dolayı suskun kalıyorlar şimdilik... Ama parlamentoda önceki gün bir gelişme oldu ve Sol Parti’den federal milletvekilleri Türk Sevim Dağdelen ve Alman Ulla Jepke, bir soru önergesiyle Deniz Feneri’ni sordular... Başbakan Merkel, bilmem bundan memnun oldu mu? Bizim parlamenterlerimiz de TBMM’ye buna benzer sorular yöneltemezler mi?

Aktütün’deki o kız var ya

AKTÜTÜN’de henüz tamamlanmamış bir ilkokul var. Çocuklar orada eğitim göremiyorlar ama çaresini bulmuşlar. Düzenli okula gidiyorlar ve orada ’okulculuk’ oyunu oynuyorlar. İçlerinden biraz büyük biri öğretmen oluyor ve onlar kendi eğitimlerini, kendi müfredatlarını uyguluyorlar... Uğur Dündar Star TV’nin haber programında PKK’nın bu milletin başına bela edildiğinden bu yana en çarpıcı, en gerçek haberi yapıyor. Canlı yayındaki arkadaş, Güneydoğu gerçeğini gözleri ile göremeyenlerin kalp gözlerine muhteşem bir şekilde nakşediyor. Dünya güzeli bir küçük kız üzerlerine düşen bir mermi kovanını, kameramanın objektifine sokuyor ve ’ne yazık ki’ dercesine "Bu benim oyuncağım. Ama ben çocuk olmak istiyorum, insan olmak istiyorum, okumak ve mutlu olmak istiyorum" diyor. Ve ekliyor: "Bayraktepe’de çatışma başlayınca askerlerimize bir şey olmasın diye dua ettim. Şehit olanlar inşallah cennete giderler diye dua ediyorum."

Ne kadar güzel anlatıyor Türkçesiyle...

Aktütün’e giden olursa o kız çocuğunu kucaklamalı..

O terörle mücadele konusunda neler yapılması gerektiğini anlatacaktır.
X