GeriTeknoloji Felçli adam düşünce gücüyle kolunu hareket ettirdi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Felçli adam düşünce gücüyle kolunu hareket ettirdi

Felçli adam düşünce gücüyle kolunu hareket ettirdi

Felçli hastaların tedavisinde bilim kurgu filmlerini aratmayan bir gelişme yaşandı. ABD'li uzmanlar boynundan aşağısı felçli bir hastanın beynine yerleştirdikleri çiplerle, kolunu hareket ettirmeyi başardı.

56 yaşındaki Bill Kochevar 2006 yılında bir bisiklet kazası sonrası felç oldu. Kochevar boynundan aşağısını kullanamıyordu. ABD‘deki Case Western Reserve Üniversitesi araştırmacıları, tekrar hareket yeteneğini kazandırmak için Bill’in beynine iki mikroçip, koluna ise beyinden gelen sinyalleri taşıyacak kablolar yerleştirdi. Böylece Bill kolunu hareket ettirmeyi düşündüğünde bunu yapmayı başardı. Bu deneysel teknoloji ile dünyada ilk defa felçli bir insan düşünce yoluyla kolunu tekrardan kullanabildi. Bill Kochevar sekiz yıl sonra ilk kez bu teknoloji sayesinde artık kendi kendini besleyebiliyor.

Bill’in doktoru, "Beynin el ve kolu hareket ettiren bölgedeki sinyallerini kaydediyoruz. Bu sinyalleri kişinin nasıl bir hareket yapmak istediğini anlamada kullanıyoruz. Daha sonra bu sinyalleri alıp kas komutuna çeviriyoruz böylece felçli kişi doğru hareketi yapabiliyor" diye konuştu.

Araştırmacılar henüz geliştirme aşamasındaki tekniğin ileride felçli hastalar için umut olabileceğini söylüyor. Uzmanlara göre, teknolojinin geliştirilerek yaygınlaşmasıyla, felçli hastalar basit işlerini kendileri yapabilecek duruma gelebilecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle