« Hürriyet.com.tr

Gökteki yıldızlar buralarda doğuyor!

Avrupa Güney Gözlemevi (ESO), dünyadan 7 bin ışık yılı uzaklıkta, adeta bir ‘yıldız fabrikası’ olan iki bulutsu ve bir gaz bulutunun birlikte görülebildiği olağanüstü fotoğraf yayınladı. (1 ışık yılı = yaklaşık 10 trilyon kilometre) İşte detaylar…

Hürriyet Haber
X

ESO’dan yapılan açıklamaya göre, Şili’deki ‘VLT Tarama Teleskopu’ (VST) ile elde edilen üç gigapiksellik dev görüntüde gökyüzünün iki ünlü sakini, sahneyi daha az bilinen komşularıyla paylaşıyor.

Gökteki yıldızlar buralarda doğuyor

Sağ tarafta, sönük biçimde ışıldayan gaz bulutu Sharpless 2-54, merkezde ünlü Kartal Bulutsusu ve sol kısımda ise Omega Bulutsusu yer alıyor. Bu kozmik üçlü, yeni yıldızların ortaya çıkarak çevrelerini aydınlattığı çok daha geniş bir gaz ve toz kompleksinin sadece bir kısmını oluşturuyor.

Gökteki yıldızlar buralarda doğuyor

Sharples 2-54 ile Kartal Bulutsusu Yılancı Takımyıldızı, Omega Bulutsusu ise Yay takımyıldızı doğrultusunda yer alıyor. Samanyolu Galaksisi’nin bu bölgesi yıldız oluşum maddeleri içeren dev bulutlara ev sahipliği yapıyor.

Merküre yolculuk için geri sayım başladıMerkür'e yolculuk için geri sayım başladı!


Yeni doğan yıldızlardan gelen yüksek enerjili ışınım, çevredeki gazın kendisine özel bir ışık yaymasına neden oluyor. Hidrojence zengin olan bölgenin rengi pembemsi tonlarla öne çıkıyor.

 Gökteki yıldızlar buralarda doğuyor

Bu etkileyici manzara, VST’de yer alan geniş formatlı OmegaCAM ile alınan ve her biri 256 megapiksel olan onlarca resmin birleştirilmesiyle oluşturuldu.

Kaynak: Hürriyet Haber

Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal San Sebastian’ı anlattı
Gastronomika'da Neler Yaşandı?
San Sebastian’da Nerede Ne Yenir?
San Sebastian'da Ne Yapılır?
San Sebastian: Yeme-İçme Cenneti
Seyahat Listenizin İlk Sırasına Alın