GeriSeyahat Eksi 35 derecede Ren geyiklerinin izinde
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
Eksi 35 derecede Ren geyiklerinin izinde

Eksi 35 derecede Ren geyiklerinin izinde

Chanel ve Stevo çiftinin hayali Noel Baba'nın Ren geyiklerini ait oldukları yerde vahşi doğada görmekti. Sonunda hayallerini gerçekleştirdiler ve hikayelerini paylaştılar.

Vahşi doğada bir ren geyiği görmek bizim için her zaman bir hayaldi ve sonunda hayallerimizi gerçekleştirdik. Güney Afrika'nın ılıman ikliminde yaşayanlar için Norveç'in zirvesinde -35 derece sıcaklıkta diz boyu karda durmak oldukça sıra dışı bir durum. Hava koşulları çok uç derece de olsa da Kuzey Kutup Bölgesi'nde yaşayan Sami halkı için Ren geyikleri hayati önem taşıyor.

Eksi 35 derecede Ren geyiklerinin izinde

Geçimlerini tamamen Ren geyiklerinden sağlıyorlar. Postundan kıyafet ve örtü yapılırken, eti de farklı şekillerde tabaklarda yerini alıyor. Sami rehberimizle tanıştığımızda dikkatimizi çeken ilk şey, giydiği geleneksel ren geyiği kıyafetiydi. Bu aşırı soğukta geleneksel kıyafetiyle sıcak kalıyordu. Güne kar motoruna binerek başlıyoruz çünkü bu gerçekten etrafta dolaşmanın tek yolu.

Eksi 35 derecede Ren geyiklerinin izinde

Yola çıktık, ren geyiklerinin izini arıyoruz. Donmuş göllerden geçerek yolumuza devam ettik, Kuzey Kutup Bölgesi ormanlarından geçerek 3 saat sonrasında yıllardır hayalini kurduğumuz ren geyiklerinin izini bulduk. Bir ren geyiği sürüsü.... Bu özel sürü oldukça büyüktü, sayı olarak ne kadar olduğunu bilmiyoruz. Zira Samiler'e kaç tane ren geyiği olduğunu sormak kabalık gibi görünüyor. Birisinin size banka hesabınızda ne kadar para olduğunu sorduğunu düşünün.

Eksi 35 derecede Ren geyiklerinin izinde

Daha sonra çobanlar köpekleriyle birlikte bir Ren geyiğini kar motorunun arkasına yuvarladılar ve akşam yemeğimiz için geleneksel Sami çadırı olan Lavvu'ya doğru yola çıktık. Yolda Ren geyiğiyle birlikte bir saat geçirdik. Akşam yemeğiniz için geleneksel Sami çadırımıza ulaştık. Sami çadırlarının merkezinde ateş yanıyor, içerisi sıcacık... Geleneksel yemeğimizi yaptık ve bu deneyimi mükemmel bir şekilde tamamlayan kahvemizi içtik. @howfarfromhome Instagram hesabından Chanel ve Stevo çiftini takip edebilirsiniz.

Eksi 35 derecede Ren geyiklerinin izinde


Yorumları Göster
Yorumları Gizle