ANKARA HABERLERİ

OSB’lere pozitif ayrımcılık yapılmalı

Hürriyet Haber
28.03.2017 - 18:01Son Güncelleme :

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğü, 2017 Yılı Yatırım Programı'nda yer alan OSB ve sanayi sitesi yönetimlerini bilgilendirme toplantısını ASO 1. OSB ev sahipliğinde gerçekleştirdi.

Hürriyet Haber

Toplantının açılış konuşmasını yapan ASO Başkanı Nurettin Özdebir, OSB'lerin ülke sanayisi için taşıdığı öneme dikkat çekti. Özdebir, “Ülkemizin yaşadığı iki önemli sorun var. Bunlardan biri işsizlik diğeri ise cari açık. Her iki sorunumuzun da ilacı olacak kişiler yeni kurulan OSB'lerin yöneticisi olan sizlersiniz. Ülkemizin daha kaliteli üretime ve daha fazla ihracata, bunu yapabilmek için de yatırım yerine ihtiyacı var. OSB sistemi Türkiye'nin 55 yıldır sürdürdüğü en güzel ve en başarılı projelerin başında yer alıyor. Bu yapılar bütün dünya tarafından takdir ediliyor. ASO olarak, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın desteğiyle Kazakistan'ın Çimkent şehrinde ve Rusya'nın St. Petersburg kentinde Türkiye tarzında OSB kurduk. Türk sanayicisi bugün üretmiş olduğu yüksek katma değerli ürünlerle dünya ile rekabet ediyor. Bu rekabette en büyük gücümüz OSB'ler. Dolayısıyla OSB'lere daha fazla iyileştirme yapılarak, pozitif ayrımcılığı artırmalıyız" diye konuştu.

7 YENİ OSB YOLDA

Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Yaşar Öztürk ise, “2016 sonu itibariyle; 173 OSB ve 470 Sanayi Sitesi (SS) projesi bakanlığımızca kredi bazlı desteklenerek hizmete sunuldu. 2017 fiyatlarıyla OSB’lere 4,2 milyar TL, SS projelerine ise 5,4 milyar TL kredi kullandırılmış olup, bundan sonra da OSB ve SS uygulamalarına yönelik istikrarlı devlet desteğinin sağlanmasına devam edilecektir" değerlendirmesinde bulundu. Bakanlık Müsteşarı Ersan Aslan da 2017 yılında yaklaşık 19 bin kişiye istihdam imkanı sunacak en az 7 OSB projesi ve 2 Sanayi Sitesini tamamlamayı planladıklarını belirtti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden OSB’lere pozitif ayrımcılık yapılmalı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Mart 2017 tarihinde saat 18 01’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça OSB’lere pozitif ayrımcılık yapılmalı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı