Dünya Haberleri

  Obama ile Zarif, BM'de tokalaştı

  hurriyet.com.tr
  29.09.2015 - 12:14 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı Barack Obama ile İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'in New York'taki Birleşmiş Milletler zirvesinde tokalaştığı açıklandı. Reuters son dakika haberi olarak duyurduğu gelişmeyi, "tarihi olay" diye niteledi.

  Reuters'a konuşan İranlı bir yetkili, "Bu olay şans eseri gerçekleşti. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin BM Genel Kurulu'ndaki konuşmasından sonra yaşandı" dedi.

  İsmi açıklanmayan üst düzey yetkili, "Önceden planlanan bir şey değildi. Birkaç saniye içinde oldu. Ayrıca birbirlerini selamladılar" diye konuştu.

  "ÇARPIŞIP EL SIKIŞTILAR" İDDİASI
  İran haber ajansı ISNA ise adı belirtilmeyen bir kaynağa dayandırdığı haberinde, Obama ve Zarif'in Genel Kurul'da çarpıştıktan sonra el sıkıştığını öne sürdü.

  ULUSLARARASI BASINDAN BÜYÜK İLGİ
  Batı basını, söz konusu tokalaşmanın, uzun yıllardır aralarında soğuk rüzgarlar esen ABD ile İran'ın ilişkilerinde son dönemde yaşanan görece yakınlaşmada gelinen son nokta olduğu görüşünde.

  Reuters, 30 yılı aşkın süre sonra, bir ABD başkanı ile tokalaşan en üst düzey yetkilinin Zarif olduğunu belirtti.

  Obama ile Zarif, BMde tokalaştı

  Reuters, söz konusu tokalaşmanın İran'da Zarif'e yönelik protestolara neden olabileceğini belirtti. Ajans, Cenevre'deki nükleer müzakereler sırasında ABD'li mevkidaşı John Kerry ile 15 dakikalık bir yürüyüş gerçekleştiren Zarif'in bu yüzden parlamentoda kendisini savunmak zorunda kaldığını hatırlattı.

  Obama ile Zarif, BMde tokalaştı

  Washington ile Tahran arasındaki diplomatik ilişkiler İran'da 1979 yılında gerçekleşen devrimin ardından kesilmişti. Ancak ABD ile İran arasındaki ilişkilerde, Batılı devletlerle Tahran arasında Temmuz ayında varılan nükleer anlaşmadan bu yana olumlu adımlar atıldı. 

  Nükleer anlaşmadan önceki süreçte de Obama ile Ruhani 2013'te telefonda konuşmuştu. Nükleer müzakereler sırasında ise iki ülkenin dışişleri bakanları doğrudan görüşmeler gerçekleştirmişti.

  Atışma sonrası kadeh kaldırdılarAtışma sonrası kadeh kaldırdılar

   

  Ruhani: Cumhuriyetçiler İranın yerini haritada gösteremezRuhani: Cumhuriyetçiler İran'ın yerini haritada gösteremez

  Etiketler: tokalaşma
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı