EKSTRA
MENÜ

Tokalaşma

Tokalaşma ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Tokalaşma haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 636 Tokalaşma haberi bulunmuştur.

Tokalaşma Haberleri

‘Dışarıda içtiğimiz bir fincan kahvenin anlamı değişti’

‘Dışarıda içtiğimiz bir fincan kahvenin anlamı değişti’

Toplu taşıma dışında maske takmaları zorunlu değil, sokağa çıkma yasakları hayatlarından çoktan çıktı... Sevdikleriyle istedikleri zaman, istedikleri yerde buluşabiliyorlar. Koronanın büyük ölçüde kontrol altına alındığı Pekin, Vuhan, Tel Aviv ve Auckland’de yaşayanlara sorduk: “Salgın sonrası hayat nasıl?” Cenk Özkömür salgın kontrol altına alınınca Çinlilerin sinemalara akın ettiğini söylüyor; İsrail’deki Oğuzhan Kara’ysa sarılmanın korona öncesine göre arttığını...

13.06.2021Hürriyet Pazar
Kolera nedir, belirtileri nelerdir İşte hastalığın bulaş yolları ve detaylar

Kolera nedir, belirtileri nelerdir? İşte hastalığın bulaş yolları ve detaylar

Kolera salgını, deniz salyası nedeniyle yeniden gündeme geldi. Marmara Denizi'nde kendisin gösteren deniz salyası nedeniyle uzmanlar, kolera salgınının başlayabileceği yönünde uyarılar yaptı. Koleradan en çok kişisel temizlik kurallarına dikkat etmeyen, el yıkama alışkanlığı olmayan, yiyecekleri tüketmeden önce iyi yıkamayan ve yeterince pişirmeden yiyen, güvenli içme ve kullanma suyuna ulaşımın olmadığı toplum ve kişiler etkilenmektedir.Peki, kolera nedir, belirtileri neler? Kolera salgını nasıl ortaya çıkar?

8.06.2021Gündem
Gözünüzden kaçmış olabilir | Hangi selamlaşma biçimi daha riskli Covid-19 takibinde D-dimer testi neden önemli İsraile bir tepki de Yahudi Google çalışanlarından (19-20 Mayıs)

Gözünüzden kaçmış olabilir | Hangi selamlaşma biçimi daha riskli? Covid-19 takibinde D-dimer testi neden önemli? İsrail'e bir tepki de Yahudi Google çalışanlarından (19-20 Mayıs)

Hurriyet.com.tr'de sıcak gündemi size ulaştırdığımız gibi 'son dakika' telaşından uzak; dosya ve analizler içeren, ne olduğu kadar neden olduğunu da irdeleyen haberler üretiyoruz. İşte bugün 'gözden kaçmış' olabilecek haberlerden bazıları...

20.05.2021Gündem
Öpüşme, selamlaşma ve kucaklaşma... Hangileri daha riskli

Öpüşme, selamlaşma ve kucaklaşma... Hangileri daha riskli?

Tokalaşma ve selamlaşma şekilleri pandemi ile birlikte tüm dünyada değişime uğradı. Tokalaşmak, yanaktan öpüşmek, sırtını sıvazlayarak sarılmak artık çok eskilerde kaldı. Peki, hangi selamlaşma biçimi daha az riskli hangileri daha yüksek risk taşıyor?

20.05.2021Dünya
Çocuklarda da vaka artışına neden oldu.... Prof. Dr. Derya Alabazdan Ramazan Bayramı öncesi uyarı: El öpme geleneği seneye kalsın

'Çocuklarda da vaka artışına neden oldu'.... Prof. Dr. Derya Alabaz'dan Ramazan Bayramı öncesi uyarı: 'El öpme geleneği seneye kalsın'

Koronavirüsün daha hızlı yayılımına ve bulaşına neden olan İngiliz varyantı, Adana'da erişkinlerdeki gibi çocuklarda da vaka artışına neden oluyor. Bu durum uzmaları tedirgin ederken Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Derya Alabaz, yaklaşan Ramazan Bayramı öncesi ailelere uyarılarda bulundu Alabaz, el öpme geleneğinin gelecek seneye kalması gerektiğini söyledi.

26.04.2021Gündem
İsrail’de hayat aşı sayesinde normale dönmeye başladı

İsrail’de hayat aşı sayesinde normale dönmeye başladı

Nüfusuna oranla dünyada en çok yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı yapılan ülke olan İsrail’de hayat normale dönüyor.

21.04.2021Dünya
Diyanet İşleri Başkanlığı müftülüklere ramazan ayına ilişkin talimatname gönderdi

Diyanet İşleri Başkanlığı müftülüklere ramazan ayına ilişkin talimatname gönderdi

Diyanet İşler Başkanlığı, ramazan ayında uyulacak Kovid-19 tedbirleri, camilerde yapılacak ibadetler ve din görevlilerinin uyması gereken kurallara ilişkin il müftülüklerine talimatname gönderdi.

11.04.2021Gündem
Danimarka’daki camiler için İsveç modeli önerisi

Danimarka’daki camiler için İsveç modeli önerisi

Danimarka Müslümanlar Birliği ve Danimarka Türk Diyanet Vakfı, ülkede faaliyet gösteren camilerin yurt dışından ekonomik destek almasını sınırlayan yasaya tepki gösterdi.

13.03.2021Avrupa
Uyuz Hastalığı Nedir Uyuz Nasıl Tedavi Edilir

Uyuz Hastalığı Nedir? Uyuz Nasıl Tedavi Edilir?

Uyuz hastalığının yılda yaklaşık 100 milyon kişiyi etkilediğini belirten Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Filiz Topaloğlu Demir, yılda yaklaşık 100 milyon kişiyi etkileyen uyuz hastalığına ilişkin önemli uyarılarda bulundu.

23.01.2021İyi Yaşam
7. Sınıf Matematik Problemleri Denklem Kurarak Çözme konu anlatımı

7. Sınıf Matematik Problemleri Denklem Kurarak Çözme konu anlatımı

Matematik dersinde problemlerin denklem yolu ile çözülmesi oldukça önemli bir konudur. Bu sebeple ileri ki konuların daha iyi pekiştirilmesi için çok iyi öğrenilmesi gerekmektedir. 7. sınıf matematik problemleri denklem kurarak çözme konu anlatımını bulabilirsiniz.

6.01.20217. SINIF
Yumruk yumruğa tokalaşma da tehlikeli

'Yumruk yumruğa tokalaşma da tehlikeli'

Covid-19 ile mücadele kapsamında temasın her türlüsünün risk oluşturduğunun altını çizen Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, “Yumruk yumruğa tokalaştığınız zaman, enfeksiyon etkeni korona virüs o elin sırtında varsa ve partiküller şeklinde de yayılan bu mikroorganizma siz de bulaştan kısa bir süre sonra elinizi, ağzınıza, burnunuza veya gözünüze değdirdiğiniz zaman ciddi anlamda bir enfeksiyon bulaş riski altında kalıyorsunuz” dedi.

20.12.2020Gündem
Bu virüs tokalaşma, sinek sokmasıyla bulaşmıyor

Bu virüs tokalaşma, sinek sokmasıyla bulaşmıyor!

Bir zamanlar “çağımızın vebası” olarak tanımlanan AIDS, gelişen tedavi yöntemleri sayesinde hastaların yaşam kalitesini koruduğu ve uzun yaşadığı bir hastalık haline geldi. İlk kez tanımlandığı 1980’lerin başından bu yana hızla yayılan ve etkili bir aşısı olmayan AIDS’e karşı en etkili mücadele yolunun hastalığa yol açan HIV virüsünden korunma olduğuna dikkat çeken Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Özay Akyıldız, “HIV virüsü bulaşan kişiler güncel tedaviler sayesinde uzun yıllar sağlıklı bir şekilde yaşıyor ve yaşlanıyor. Ancak özellikle ruhsal desteğe daha çok ihtiyaç duyan HIV ile yaşayan bireylerde psikososyal destek büyük önem taşıyor” diyor.

1.12.2020Sağlık
Ortak gelecek Cumhuriyet

Ortak gelecek Cumhuriyet

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için başkentte ilk tören Anıtkabir’de yapıldı. ‘Ortak gelecek’ mesajı veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anıtkabir Özel Defteri’ne, “Zaferlerle dolu şanlı mazimizden cesaret alarak birlik, beraberlik ve kardeşlik içinde ortak geleceğimize doğru yürümeye devam edeceğiz” diye yazdı.

30.10.2020Gündem
Sedef Hastalığının Etkileri Deriyle Sınırlı Kalmayabilir

Sedef Hastalığının Etkileri Deriyle Sınırlı Kalmayabilir

Türkiye’de  bir milyondan fazla kişiyi etkilediği tahmin edilen sedef hastalığı (psoriasis) konusunda Dünya Psoriasis Günü nedeniyle açıklamalarda bulunan Psoriasis Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Uludağ Üniversitesi Dermatoloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emel Bülbül Başkan, sedef hastalığının görünenin çok ötesinde bireysel ve toplumsal etkileri olduğunu ifade ediyor.

29.10.2020Sağlık
Hepatit C nedir Hepatit C virüsü hakkında bilinmesi gerekenler

Hepatit C nedir? Hepatit C virüsü hakkında bilinmesi gerekenler

Hepatit C, kontrol altına alınmadığı taktirde olumsuz sonuçlar doğurabilen bir RNA virüsüdür. Hastaya bulaşmasının ardından uzun süreli karaciğer yetmezliği ile birlikte kronik karaciğer hastalığı, karaciğer sirozu hatta karaciğer kanserine bile neden olabilen Hepatit C, öpüşme, tokalaşma, aynı tuvaleti veya havluyu kullanma, aynı kaptan yemek yeme gibi durumlarda bulaşabilmektedir. İşte, Hepatit C hakkında bilinmesi gerekenler ve bulaşma yolları hakkında detaylı bilgiler

5.10.2020Sağlık
Mevsimsel grip nedir, belirtileri nelerdir

Mevsimsel grip nedir, belirtileri nelerdir?

Grip influenza virüsünün neden olduğu, genellikle yıl içerisinde sonbahar sonu, kış ve ilkbahar başına kadar olan dönemde daha sık görülen oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Toplumun özelliklerine göre her yıl belirli sayıda insanı etkiler ve hastalandırır. Bu nedenle her yıl sonbahar sonu, kış ve ilkbahar başı arasında beklenen sayıda kişide görülen bu hastalık mevsimsel grip olarak ifade edilmektedir.

17.09.2020Sağlık
Covid-19 salgını döneminde hamilelik… Merak edilen tüm soruların yanıtları

Covid-19 salgını döneminde hamilelik… Merak edilen tüm soruların yanıtları

Koronavirüs hamileleri nasıl etkiliyor? Hamile birine koronavirüs bulaşırsa ne yapılmalı? Bu dönemde hangi doğum yöntemi tercih edilmeli? Koronavirüs testi pozitif çıkan kişiler emzirebilir mi? Kadın Hastalıkları ve Doğum / Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Uzmanı Doç. Dr. Nermin Köşüş, koronavirüs ve hamilelik konusunda kapsamlı bir rehber hazırladı.

Çocuklarınıza kibar davranışları öğretmenin yolları

Çocuklarınıza kibar davranışları öğretmenin yolları

Öğretmek zor bir iş gibi görünebilir ama oldukça da önemli. Her çocuk kibar davranmayı kolayca öğrenebilir. Sadece bunun için zaman verin ve çocuğunuzun saygılı davranışları fark edildiğinde de bu onun için ödüllendirici olacaktır. İşte çocuklara kibar davranmalarını öğretmenin ipuçları...

Hepatit C Nedir Belirtileri, Teşhisi ve Tedavisi Nasıldır

Hepatit C Nedir? Belirtileri, Teşhisi ve Tedavisi Nasıldır?

Hepatit C, bir RNA virüsü olan sarılık mikrobudur. Hastaya bulaştıktan sonra uzun süreli karaciğer harabiyetiyle kronik karaciğer hastalığı, karaciğer sirozu hatta karaciğer kanseri oluşabilir. Hepatit C mikrobu kan ve kan yoluyla bulaştığı için öpüşme, tokalaşma, aynı tuvaleti veya havluyu kullanma, aynı kaptan yemek yeme gibi durumlarda asla bulaşmamaktadır. Hepatit C’nin başka bir bulaş yolu ise aynı manikür, pedikür malzemelerinin birden fazla kişide kullanılmasıdır. Tıpkı iyi sterilize edilmemiş cerrahi malzemeler gibi bu malzemeler de kişiden kişiye bulaşı kolaylaştırmaktadır. Hepatit C nadiren akut, kısa dönemli sarılıkla bulgu verirken çoğunlukla sinsi ilerlemektedir. Hepatit C’si olduğu bilinen hastaların bu mikroptan tamamen kurtulmak için bir gastroenteroloğa başvurması ve tedavi olması gerekmektedir.

18.08.2020İyi Yaşam
Gastroenteroloji ve Hepatoloji Uzmanı Doç. Dr. Salih Boğa cevaplıyor; Hepatit C nedir Belirtileri, teşhisi ve tedavisi nasıldır

Gastroenteroloji ve Hepatoloji Uzmanı Doç. Dr. Salih Boğa cevaplıyor; Hepatit C nedir? Belirtileri, teşhisi ve tedavisi nasıldır?

Hepatit C, bir RNA virüsü olan sarılık mikrobudur. Hastaya bulaştıktan sonra uzun süreli karaciğer harabiyetiyle kronik karaciğer hastalığı, karaciğer sirozu hatta karaciğer kanseri oluşabilir. Hepatit C mikrobu kan ve kan yoluyla bulaştığı için öpüşme, tokalaşma, aynı tuvaleti veya havluyu kullanma, aynı kaptan yemek yeme gibi durumlarda asla bulaşmamaktadır. Hepatit C’nin başka bir bulaş yolu ise aynı manikür, pedikür malzemelerinin birden fazla kişide kullanılmasıdır. Tıpkı iyi sterilize edilmemiş cerrahi malzemeler gibi bu malzemeler de kişiden kişiye bulaşı kolaylaştırmaktadır. Hepatit C nadiren akut, kısa dönemli sarılıkla bulgu verirken çoğunlukla sinsi ilerlemektedir. Hepatit C’si olduğu bilinen hastaların bu mikroptan tamamen kurtulmak için bir gastroenteroloğa başvurması ve tedavi olması gerekmektedir.

COVID-19 kurban etinden bulaşır mı

COVID-19 kurban etinden bulaşır mı?

Kurban Bayramı’nda koronavirüs nedeniyle her zamankinden daha farklı önlemler alınması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Şükrü Karataş “COVID 19 hastalığının koyun, keçi, sığır, manda gibi hayvanlardan insanlara normal koşullarda bulaştığına dair bilimsel bir veri yoktur. Çiğ hayvan eti tüketilmediği sürece, hijyen koşullarına uyulduğu sürece COVID 19 un etten bulaşması söz konusu değildir” dedi.

30.07.2020Sağlık
Bakan Pakdemirli: Bakanlığımız kırmızı alarm seviyesinde çalışıyor

Bakan Pakdemirli: Bakanlığımız kırmızı alarm seviyesinde çalışıyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ahmet Hakan'ın moderatörlüğündeki Tarafsız Bölge programına konuk olarak merak edilen soruları yanıtladı. Pakdemirli açıklamasında ‘Bayramın 4. Gününün akşam saatlerine kadar kurban kesilebilecek. İlk gün vatandaşlarımızın kurban pazarlarına yüklenmesine gerek yok. Pandemi öncesinden bu yana bakanlığımız kırmızı alarm seviyesinde çalışıyor’ dedi. Öte yandan "Mısır için müjdemizi verelim." diyen Pakdemirli, mısır alım fiyatını açıkladı.

29.07.2020Ekonomi
Bayramı sağlıklı ve güvenli geçirmek için öneriler

Bayramı sağlıklı ve güvenli geçirmek için öneriler

Pandemi sebebi ile bu bayramı da istediğimiz gibi geçiremeyeceğiz. Mümkün olduğu kadar evde kalmak, kalabalıktan kaçınmak hepimiz için hayati önem taşıyor. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Meral Sönmezoğlu, bayram için önemli uyarılarda bulundu.

28.07.2020Kurban Bayramı
Gümüşhane’de Kurban Bayramı öncesi ‘kene’ ve ‘koronavirüs’ tedbirleri arttı

Gümüşhane’de Kurban Bayramı öncesi ‘kene’ ve ‘koronavirüs’ tedbirleri arttı

GÜMÜŞHANE’nin Kelkit ilçesinde, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) ve koronavirüs vakaları nedeniyle tedbirler arttırılırdı. Pandemi nedeniyle ilaçlanan kurban pazarlarına getirilen kurbanlıklar, birçok kontrolden geçirilirken, hayvanların aşıları ve kesime uygun olup olmadığı da denetleniyor. Kurban sahipleri ise ateşleri ölçülerek pazar alınana alınıyor.

28.07.2020Gündem
Bayramı Sağlıklı ve Güvenli Geçirmek İçin Öneriler

Bayramı Sağlıklı ve Güvenli Geçirmek İçin Öneriler

Pandemi sebebi ile bu bayramı da istediğimiz gibi geçiremeyeceğiz. Mümkün olduğu kadar evde kalmak, kalabalıktan kaçınmak hepimiz için hayati önem taşıyor. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Meral Sönmezoğlu, bayram için önemli uyarılarda bulundu.

Bilim Kurulu üyesinden uyarı: Bayram ziyaretine gitmeyin

Bilim Kurulu üyesinden uyarı: Bayram ziyaretine gitmeyin

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi ve Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yeşim Taşova, yaklaşan Kurban Bayramı için uyarılarda bulundu. Salgının bulaşma ihtimalinin normalleşme dönemine geçişle birlikte gözardı edilmemesi gerektiğini vurgulayan Taşova, geçen Ramazan Bayramı'nda olduğu gibi bu bayramda da aile büyüklerine gidilmemesi tavsiyesinde bulundu.

26.07.2020Gündem
Mikrobiyoloji uzmanlarından bayramlaşma tavsiyeleri: Maskeli  ve mesafeli

Mikrobiyoloji uzmanlarından bayramlaşma tavsiyeleri: Maskeli ve mesafeli

Kurban Bayramı için geri sayım başladı. Yeni normalde bayramlaşma ritüelleri de değişiyor. El öpmek yok, ziyaretler balkon ya da bahçede, harçlıklar zarfta... Kurban kesiminde de hijyene daha fazla dikkat etmek gerekiyor. Yerini sağlamlaştıran tek gelenek kolonya. O da artık misafir eve girmeden önce ikram edilmeli...

26.07.2020Hürriyet Pazar
Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Özlü, Bu bayram daha riskli dedi ve uyardı

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Özlü, 'Bu bayram daha riskli' dedi ve uyardı

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, "Bayram, başka etkinliklere benzemez. Kurban ritüeli nedeniyle, bu bayram, Ramazan Bayramı'ndan daha riskli. Ülkemizin her evinde yaşanan ve 83 milyonun katıldığı bir etkinlik söz konusu. Çok dikkatli ve hazırlıklı olmalıyız" dedi.

25.07.2020Gündem
Bilim Kurulu üyesinden uyarı: 65 ve üzerindekiler et dağıtımı yapmasın

Bilim Kurulu üyesinden uyarı: 65 ve üzerindekiler et dağıtımı yapmasın

Sağlık Bakanlığı Covid-19 Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Selma Metintaş, Kurban Bayramı’nda kurban satışı, kesimi ve dağıtımı sırasında koronavirüsle ilgili alınması gereken tedbirleri hatırlatarak, “Hayvan satış alanlarında, her 8 metrekareye bir kişi olacak şekilde kontrollü insan girişi sağlanmalıdır. Covid-19 risk grubunun, 65 yaş ve üzeri ile kronik hastalığı olan bireylerin hayvan satış ve kesim alanlarında bulunmaması daha uygun olacaktır” dedi.

24.07.2020Sağlık
Kurban pazarlığında ilginç yöntemin adı: Tokalaşmatik

Kurban pazarlığında ilginç yöntemin adı: Tokalaşmatik

Bilecik’te kurban pazarına, pazarlık sırasında tokalaşmayı önlemek amacıyla tahtadan 2 ucu el şeklinde yapılan ‘tokalaşmatik’ kuruldu.

21.07.2020Gündem
Diyanetten 81 il müftülüğüne koronavirüs talimatı

Diyanet'ten 81 il müftülüğüne koronavirüs talimatı!

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Kovid-19 normalleşme süreciyle ilgili 81 il müftülüğüne gönderdiği talimatla, din görevlileri tarafından manevi destek ya da tebrik amaçlı iştirak edilen törenlerde vatandaşların kurallara uygun davranılması hususunda uyarılmasını istedi.

9.07.2020Gündem
Adanada uyuşturucu operasyonu kamerada

Adana'da uyuşturucu operasyonu kamerada

Adana merkezli 4 ilde, ‘torbacı’ olarak tabir edilen uyuşturucu satıcılarına yönelik dün şafak vakti düzenlenen operasyonda, 16 kişi gözaltına alındı. Torbacıların, yakalanmamak için uyuşturucu maddeleri tokalaşma yöntemiyle verdiği, parayı da aynı yöntemle aldığı tespit edildi.

8.07.2020Haber
Her şeyi tokalaşarak yapıyorlarmış Şok baskın: 16 kişi gözaltında...

Her şeyi tokalaşarak yapıyorlarmış! Şok baskın: 16 kişi gözaltında...

Adana merkezli 4 ilde, ‘torbacı’ olarak tabir edilen uyuşturucu satıcılarına yönelik dün şafak vakti düzenlenen operasyonda, 16 kişi gözaltına alındı. Torbacıların, yakalanmamak için uyuşturucu maddeleri tokalaşma yöntemiyle verdiği, parayı da aynı yöntemle aldığı tespit edildi.

8.07.2020Gündem
Aşırı terleme ergenlik döneminde psikolojiyi olumsuz etkiliyor

Aşırı terleme ergenlik döneminde psikolojiyi olumsuz etkiliyor

Ellerde ve koltuk altında aşırı terleme yetişkinlerde olduğu gibi ergenlik döneminde de görülüyor. Bu gibi durumlarda yetişkinler kadar ergen çocukların da psikolojisi olumsuz etkileniyor ve sosyalleşmeyi engelliyor.

Koronavirüsü 38 günde yendi, gençleri uyardı

Koronavirüsü 38 günde yendi, gençleri uyardı

ANKARA'da, eşi Halime Çeper (76) ile kendisinde koronavirüs tespit edilen Mehmet Çeper (76), 25 günü solunum cihazına bağlı olmak üzere 38 günlük tedaviyle sağlığına kavuştu. Çeper, gençleri tedbirlere uymaları konusunda uyararak, "Gençlere tavsiyem; maske takacaklar, tokalaşma yok. Tedbir almak lazım. 'Hastalık yok' zannediyorlar ama her yerde oluyor" dedi.

30.06.2020Gündem
Düğün salonları ne zaman açılacak İşte yayınlanan genelge ve detaylar

Düğün salonları ne zaman açılacak? İşte yayınlanan genelge ve detaylar

Düğün salonları ne zaman açılacak? Corona virüsü nedeniyle mart ayında faaliyeti durdurulan düğün salonları yeniden açılıyor. Normalleşme takvimiyle beraber temmuz başında açılmaya hazırlanan düğün salonlarında pandemi süresince yeni kurallar geçerli olacak. İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgede düğünlerde uyulması gereken kurallar sıralandı. Yeni kurallar gereği, karşılama, uğurlama ve takı merasiminde tokalaşma ya da kucaklama ve sarılma yapılmayacak. İşte, düğün genelgesinin ayrıntıları.

29.06.2020Gündem
‘Yeni normal’de nezaket...Görgü kurallarına salgın güncellemesi

‘Yeni normal’de nezaket...Görgü kurallarına salgın güncellemesi

Sosyal mesafe ve maske kurallarına uymak yetmiyor. İçinde bulunduğumuz yeni dönem, yeni görgü kuralları talep ediyor bizden. İkili iletişimde, sofrada, sokakta, iş yaşamında, kısacası hayatın her alanında bambaşka bir nezakete ihtiyacımız var. Bazı yeni kurallar, ‘normalleşme’nin ardından kendiliğinden hayatımıza yerleşti. Yeni normalde yaşadıkça bunlara niceleri de eklenecek...

28.06.2020Hürriyet Pazar
Düğün salonları ne zaman açılacak Düğün salonları kuralları 2020 düğün genelgesiyle belli oldu

Düğün salonları ne zaman açılacak? Düğün salonları kuralları 2020 düğün genelgesiyle belli oldu!

Düğün salonları ne zaman açılacak? Corona virüsü nedeniyle mart ayında faaliyeti durdurulan düğün salonları yeniden açılıyor. Normalleşme takvimiyle beraber temmuz başında açılmaya hazırlanan düğün salonlarında pandemi süresince yeni kurallar geçerli olacak. İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgede düğünlerde uyulması gereken kurallar sıralandı. Yeni kurallar gereği, karşılama, uğurlama ve takı merasiminde tokalaşma ya da kucaklama ve sarılma yapılmayacak. İşte, düğün genelgesinin ayrıntıları.

28.06.2020Gündem
Düğün salonlarında yeni kurallar neler Düğün genelgesi 2020 İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlandı

Düğün salonlarında yeni kurallar neler? Düğün genelgesi 2020 İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlandı

İçişleri Bakanlığı genelgesi ile düğünler ve düğün salonları için kurallar belli oldu. Düğün genelgesi yeni kurallar bütününü İçişleri Bakanlığı'nın 81 ile göndermesiyle birlikte yürürlüğe girdi. Düğün salonları ve gelin, damat, düğün misafirlerinin uyması gereken kuralları yayımlayan İçişleri Bakanlığı, kapalı, açık, kır ve köy düğünleri gibi tüm düğün türleri için kurallar bütününü kamuoyu ile paylaştı. Buna göre düğün salonu kuralları tebliğ edilmesine rağmen uymayan düğün ve salon sahipleri idari para cezası ile karşılaşacak.İşte, düğün salonları içerisinde uyulması gereken kurallar...

26.06.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Dokunma açlığı yaşıyoruz

Covid nedeniyle dokunma açlığı yaşadığımız günlerdeyiz.

2.03.2021

Anne ile bebeğin kuvvetli bağı: Ten tene temas

Günümüzde artık, ten tene temasın faydalı olup olmadığı ile ilgili bir tartışma söz konusu bile değil. Çünkü hepimiz bunun ne kadar faydalı olduğunu biliyoruz. Ten tene temas, uygulandığı zaman, özellikle annenin ısısının bebeğe geçişi ve bebeğin annenin kalp atışlarını duyması gibi durumlar, aradaki o güçlü bağın oluşmasını sağlar. Uzun vadede ise çocukta özgüven oluşması açısından çok büyük önem taşır.

9.02.2021

Korona biterse tokalaşmaya başlar mısınız?

Korona aşısının bulunmasına az kaldığı yönündeki haberlere hepimiz sevindik.

12.11.2020

Hak geldi batıl zail oldu

Bu cümle, Kuran-ı Kerim’den bir ayettir.

23.10.2020

Pandemi gönüllüsüyüm

Benim işte o. Osman Müftüoğlu’nun geçen günkü yazısında bahsettiği “pandemi gönüllüsü” benim.

22.09.2020

Covid-19 pandemisinde gebelik

Koronavirüsün ilk çıkış noktası olan Çin’in Wuhan bölgesinden günümüze kadar geçen 9 aylık süreçte, dünyanın her yerinde her yaştan insanın bir numaralı gündemi haline geldi. Şimdilik hakkında bildiklerimiz son derece kısıtlı ve koronavirüs gizemini koruyarak gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Dünyanın her yerinden gelen veriler toplanmaya başladıkça covid-19’a bağlı ölüm oranları ve oluşturduğu komplikasyonlarla ilgili daha fazla bilgi sahibi olmaya başladık.

22.08.2020

Ziyaretleri bir bayram daha erteleyelim

Pandeminin gölgesinde geçirdiğimiz Kurban Bayramı için vatandaşlara önemli uyarılarda bulunan Prof. Dr. İsmail Balık, “Bayramda kesinlikle evlere bayram amaçlı ziyaretleri yapmaktan kaçınmalıyız. Bayram kutlamalarımızı telefonlarla, görüntülü konuşma imkanıyla yapmayı tavsiye ediyoruz” dedi.

1.08.2020

Kurban bayramı ve sertifikalı kesiciler

Ortalık kan revan içerisinde kalırdı. Cadde ve yeşil alanlarda kesilen hayvanların işkembesi, dışkısı, kellesi, ayakları, postları ilkel görüntüler oluşurdu. Kurban edilen hayvanlar acemi kasapların elinde acı çekerler, vahşet görüntüleri oluşurdu. 

31.07.2020