Dünya Haberleri

DÜNYA

  Merkel'in danışmanına ait harici bellekte casus yazılım bulundu

  AA
  29.12.2014 - 14:33 | Son Güncelleme: 29.12.2014 - 14:44

  Almanya Başbakanı Angela Merkel'in bir danışmanına ait harici bellekte casus yazılım tespit edildiği bildirildi.

  Bild gazetesinde yer alan habere göre, Başbakanlık'ta Avrupa politikalarından sorumlu bir danışmanın, çalışma ofisinde kendisine ait harici belleği taktığı bilgisayarın uyarı vermesi üzerine teknik ekip inceleme başlattı.

  Güvenlik ve Enformasyon Tekniği Dairesi'nce (BSI) Başbakanlık'taki yaklaşık 200 bilgisayar güvenlik kontrolünden geçirildi. Kontrollerde, danışmana ait harici bellekte “Regin" adı verilen casus
  yazılım tespit edildi. Bilgisayarlarda ise herhangi bir casus yazılıma rastlanmadı.

  Yeni nesil siber casusluk aracı "Regin" yazılımı ile bilgisayar donanımının bazı parçalarının uzaktan kumanda edilebildiği, şifrelerin çalınabildiği, ekran görüntülerinin alınabildiği ve silinen dosyaların tekrar oluşturulabildiği vurgulandı.

  Öte yandan, söz konusu casus yazılımın ABD ve İngiltere istihbarat birimleri tarafından geliştirildiği iddia ediliyor.

  'BUNU TEYİT EDEMEM'
  Federal Basın Merkezi'ndeki haftalık olağan basın toplantısında konuyla ilgili soruları yanıtlayan Hükümet Sözcü Vekili Christiane Wirtz, “Bu konuyu teyit edemem. Şu anda Başbakanlık'taki bilgi işlem sistemine herhangi bir bulaşma mevcut değil” dedi.

  Geçtiğimiz yıl patlak veren NSA skandalıyla birlikte Merkel'in telefonunun dinlendiği ortaya çıkmış ve olay ABD ile Almanya arasında gerginliğe neden olmuştu.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı