GeriGüncel Öztürk 20’li Yaşlarda Botoks Neden Yapılır?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

20’li Yaşlarda Botoks Neden Yapılır?

20’li Yaşlarda Botoks Neden Yapılır?

"Gençler kırışık oluşumunun önüne geçmek için 20’li yaşlardan itibaren önleyici botokstan faydalanabiliyor. Peki nedir bu önleyici botoks ve erken yaşlardan itibaren yapılmalı mı? Sizler için bu soruları Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk’e sorduk."

Botoks, günümüzdeki en popüler estetik operasyonları arasındadır. 1997 yılından beri giderek artan oranlarda tüm dünyada başarıyla uygulanıyor zaten ama son yıllarda 30 yaşın altındakiler arasında da kırışığı oluşmadan önlemek amacıyla yaygın olarak kullanılmaya başlandı.

Önleyici botoks uygulaması

Aktif olarak kullanılan mimikler ciltte kırışıklıklara neden olmaktadır. Günümüzde bu kırışıklıklar 30’lu yaşları beklemeden oluşmaya başlamıştır. Güzelliğine önem veren ve genç görünümünü uzun yıllar devam ettirmek isteyen birçok kişi 20’li yaşlardan itibaren önleyici botoks tedavisine başlıyor. Böylece çizgi ve kırışıklıkları henüz oluşmaya başlamadan kontrol altına alıyorlar.

Önleyici botoks minimal dozlarda kullanıldığı için yüzün hareket kabiliyetini korur ve ifade donukluğu riskini düşürür. Botoks, alanında uzman kişiler tarafından uygulandığında yan etkisi olmadan cildin genç görünümünü korumasına katkı sağlıyor. Yaşlanmayı geciktiriyor, genç görünümü daha uzun süre koruyabiliyor.

Nasıl uygulanır?

Botoks uygulaması ile alın bölgenizdeki yatay kırışıklıklar, iki kaş arasındaki dikey kırışıklar, göz kenarlarındaki kaz ayakları ve kaş düşüklüklerinin oluşması önleyebiliyor. 20’li yaşlarda çok az miktarda botoks enjeksiyonu yeterli olabiliyor. 30’lu yaşlarda ise bazı cilt kırışıklıklarında botoks ve dolgu uygulamasının bir arada yapılması gerekebilir. Kırışıklar oluşmaya başladığı için daha fazla miktarda botoks enjeksiyonu kullanılması gerekebilir.

Önleyici ortalama 5 ile 15 dakika süren botok enjeksiyonu tedavisi ile yaşlanma belirtilerinin oluşması geciktirilebilir. 2 ila 4 gün arasında botoks enjeksiyonu tam olarak etkin hale gelerek gereksiz ve aşırı mimik kullanımını en aza indirir. Doğru noktalara doğru dozlarda uygulandığı için mimiklerinizde kaybolma ve yüzde donuk bir ifadeye neden olmaz.

Üstelik geçici bir işlem olduğu için cerrahınızla botoksun dozunu ortalama 6 ay sonraki seansta tekrar ayarlayabilir, hatta isterseniz uygulamayı tekrarlamayabilirsiniz. Kırışıklıklar oluşmadan önlem almak isterseniz, alanında uzman bir cerrahtan bilgi alabilirsiniz.

Kaynak: Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk