GeriGelin Modası Kraliyet Gelinleri ve Gelinlikleri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kraliyet Gelinleri ve Gelinlikleri

Kraliyet Gelinleri ve Gelinlikleri

"Düğün.com olarak, kendi Kraliyet düğününüzü planlarken ilham almanız için geçmişten bugüne en çok dikkat çeken Kraliyet Gelinlerinin gelinlik modellerini inceledik."

Düğün.com olarak, kendi Kraliyet düğününüzü planlarken ilham almanız için geçmişten bugüne en çok dikkat çeken Kraliyet Gelinlerinin gelinlik modellerini inceledik.

Küçük kız çocukları her zaman ailenin prensesi gibidir, o şekilde davranılır ve büyütülürler. El bebek gül bebek sözleri kız çocukları ile anlam bulur. Büyüdüklerinde ise bu şekilde hissedecekleri en özel gün düğün günleri olacaktır. Bir de hem böyle büyütülüp hem de gerçek bir taç sahibi olanlar vardır. Düğün.com olarak, kendi Kraliyet düğününüzü planlarken ilham almanız için geçmişten bugüne en çok dikkat çeken Kraliyet Gelinlerinin gelinlik modellerini inceledik.

Zarafetin Öncüsü Grace

Grace Kelly, prenslerle evlendikten sonra prenses unvanı alan gelinlerin öncüsüydü. Grace Kelly’nin gelinliği, dantel uzun kolları, tamamıyla incilerle süslenmiş üst bedeni, ipek tafta kumaştan tasarlanan etekleri ve hakim yakasıyla en çok taklit edilen gelinlik olma unvanını 60 yıldır elinde tutuyor. MGM stüdyolarının ödüllü kostümcüsü Helen Rose tarafından tasarlanmış olan bu gelinlik, prenseslerin asil ve sade tarzlarını bütünüyle yansıtıyor. Özellikle bel bölgesindeki kuşak beli daha fazla ön plana çıkarttığı için bu tarz modelleri ince belli gelin adaylarının giymesini tavsiye ediyoruz.

Kraliyet Gelinleri ve Gelinlikleri
Tüm Dünyanın Favorisi Kate

Son zamanların en çok takip edilen prensesi olan Cambridge Düşesi Kate Middleton’ın gelinlik seçimi straplez gelinlik modellerinin saltanatını yıktı diyebiliriz. Gelinliğin tasarımcısı, o yıllara kadar oldukça rağbet gören straplez model yerine, truvakar, uzun ve takma kollu modellerin ve V yakanın öne çıkmasını sağladı.
Ünlü İngiliz markası Alexander Mc Queen’ın baş tasarımcısı Sarah Burton tarafından tasarlanan gelinliğin üst bedeni, nergis, İrlanda yoncası ve gül motiflerinden oluşan dantel kumaştan, etekleri ise ipek tafta kumaştan tasarlanmıştı. O güne kadar sıradan bir İngiliz kızı olan Kate, düğün gününde Kraliçe II. Elizabeth’ten ödünç aldığı Cartier marka taç ile prensesliğe ulaşmış oldu. Sizin de gelinliğiniz sade ama görkemli bir gelinlikse düğün gününüzde ihtişamlı bir gelin tacı takmanızı öneriyoruz.

Kraliyet Gelinleri ve Gelinlikleri

Düğün.com Editörlerinin Seçimi Charlene

Monaco Prensi Albert ile gözyaşları içinde evlenen eski yüzücü Charlene Wittstock Giorgio Armani tasarımı bir gelinlik giydi. Ön tarafı kayık, arkası ise V yaka şeklinde olan gelinlik ipek saten ve ipek organze kumaştan tasarlandı. Gelinliğin göğüs hizasından başlayıp parmak ucuna kadar devam eden ve etek kenarlarında 40000 Swaroski kristalleri ve 20000 inci ile nakışlanmış olması gelinliğe zarif bir hareket katmış. Eğer siz de Charlene gibi bütün gösterişi detaylarda saklı bir tasarım arıyorsanız Armani imzalı bu tasarımdan ilham alabilirsiniz.

Kraliyet Gelinleri ve Gelinlikleri

Taklit Edilmiş Gelinliğiyle Güzelliği Gölgede Kalmış Sofia

2015 yazında İsveç Prensi Carl-Philip ile evlenen ünlü model de sonradan Prenses unvanı alanlardan. Kate Middleton’ın gelinliğinden fazlasıyla esinlenilmiş bu gelinliği İsveçli Ida Sjöstedt tasarladı. En büyük benzerlik dantel kolları ve göğüs kesiminde bulunuyor. Yakası Kate’in daha dik V yaka iken, Prenses Sofia yuvarlak V yaka tercih etmiş. Duvak tercihlerinde ise Sofia sadece tül duvak yerine elde işlenmiş dantel tül duvak seçmesi ile fark yaratıyor. Bir prensesin başka bir prensesten bu kadar etkilendiğini görmek bize biraz garip gelse de oldukça zarif bulduk.

Kraliyet Gelinleri ve Gelinlikleri

Kuğulardan Rol Çalan Victoria

A kesim ipek saten kumaştan tasarlanmış krem rengi bu gelinlik İşveçli tasarımcı Par Engsheden tarafından tasarlandı. Düşük omuzlu ve kayık yaka olan gelinliğin sırtı ise V şeklinde. Belindeki kalın kuşağı, sırtında düğmelerle hareketlendirilmiş olan bu gelinliğin eteği, tam 5 metre. Düğün.com editörleri olarak hem sade hem de asil olan bu gelinliği tarihi düğün mekanında evlenmeyi planlayan gelin adaylarına öneriyoruz. Tabii böyle bir gelinlikle tamamıyla dantelden tasarlanmış bir duvak ve uyumsuz bir taç takmanızı önermiyoruz. Victoria bir prenses ve tacı 3 kuşağın gelinlerinin taktığı bir taç olduğu için takmak zorunda. Duvağını da annesine ait olduğu için taktığını düşünüyoruz. Yoksa böyle ipek saten bir gelinliğe sadece tül duvak yakışacağını Victoria’nın da bildiğine eminiz.

Kraliyet Gelinleri ve Gelinlikleri

Aplike Zarafetinde Madeleine

Prenses kesim, yuvarlatılmış kayık yaka, kısa kollu ve ipek organze kumaştan tasarlanmış bu gelinlik ünlü tasarımcı Valentino’ya ait. Belden oturtmalı bu model biraz toplu bir prenses olan Madeleine’in vücut tipine göre yaratıldığı için fazlalıkları asla gözünüze çarpmıyor. 5 metre kuyruğu olan gelinlik, kenarları dantellerle işlenmiş 4 metrelik tül duvak ile birleştirilerek gelinliğin aplikelerini dengelemiş. Siz de kumaşı öne çıkan bir tasarım tercih etmeyi planlıyorsanız mutlaka duvağınızın sadeliği ile gelinliğinizi dengelemelisiniz. Aksi takdirde karmaşık bir görüntü yaratabilirsiniz. Dikkat ederseniz Prenses Madeleine mücevher tercihini, makyajını ve tacını çok sade modellerden seçmiş. Böylece karmaşık bir görüntüyü de en basit yoldan engellemiş oldu.

Kraliyet Gelinleri ve Gelinlikleri
Asla Esinlenmemeniz Gerekenler

İlham almanız gerekenleri sıralarken, almamanız gerekenleri de belirtmek isteriz. Tüm dünya ona aşık olmuş, düğününü tüm dünya nefessiz izlemiş, her hareketi, saç modeli, makyajı ve kıyafetleri taklit edilmiş, İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’i dize getirmiş ve öldükten sonra bile hala en çok sevilen prensesler arasında olsa da biz Düğün.com editörleri olarak en büyük yanlışını –eş seçiminden bile önce- gelinlik seçiminde yaptığını düşünüyoruz. Tabii ki Lady Diana’dan bahsediyoruz.

80’lerin Her Detayını Gelinliğinde Buluşturan Diana

Fildişi, karpuz kollu, yaka ve kol bitiminde abartılı fırfırlardan oluşan bu gelinliğin tasarımcıları David ve Elizabeth Emanuel’dir. Yakasında o abartının içinde kaybolan ve anlamsızlaşan kurdele yerleştirilen, göğüs bölgesinde ve yakalarında dantel işlemeler olan tafta kumaştan tasarlanmış bu gelinlik oldukça rüküş. Eteklerinin 8 metre kuyruğu tüm dünyayı peşinden sürükler gibi dursa da size önerimiz 80’li yılların her detayının var olduğu bu tarz gelinlik rengi, kumaşı ve modelinden uzak durmanız.

Kraliyet Gelinleri ve Gelinlikleri

Zamanında prenses Diana’ya şimdi ise İngiltere’nin gözbebeği Kate’e karışmayı kendine vazife edinen II. Elizabeth’te bir zamanlar gelin olmuştu. Fazla kabarık olmayan A kesim gelinliği, köşegen yakası ve gelinliğin üzerindeki yıldız, zambak ve lilyum motifleri bizi dehşete düşürdü. Hatta bu zevksizliği ile acaba Diana’nın gelinliğinde de söz sahibi olup olmadığını diye düşündük.

Kraliyet Gelinleri ve Gelinlikleri

Unutmayın; siz de kendi düğününüzün prensesi olacaksınız! O nedenle gerçek prenseslerden ilham almalısınız. Fakat bu tarz gelinliklerin en çok yakıştığı mekanların otel düğünleri olduğunu bilmelisiniz. Eğer siz de görkemli bir otel düğünü planı yapıyorsanız uzun duvak ya da etekleri kuyruklu modelleri tercih edebilirsiniz. Hatta kafanıza da parıltılı bir taç kondurabilirsiniz. Tabii kuyruğu 5 metre olan gelinlik ya da 80 metre duvak takmanızı önermiyoruz ama kendi vücut tipinize uygun model ile hayatınızın en özel gününe hazırlanmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü o gün siz gerçek bir prenses olamasanız bile bir masal prensesi olacaksınız…