Geriİyi Yaşam İstanbul’un Müziğini Sen Yarat
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstanbul’un Müziğini Sen Yarat

İstanbul’un Müziğini Sen Yarat

"Müzikseverlerin, İstanbullu müzisyenlerin kayıtlarını dilediği gibi birleştirerek kendi müziğini yaratabileceği interaktif proje Mix the City İstanbul başladı!"

British Council’ın Birleşik Krallık’ın önde gelen yaratıcı ajansı Flying Object, dijital prodüksiyon şirketi Roll Studio ve Youtube’daki çalışmalarıyla tanınan deneysel müzik ve video sanatçısı Kutiman’la bir araya gelerek tasarladığı interaktif müzik projesi Mix the City, şimdi de İstanbul’u konu alıyor. Şehri müzisyenleriyle yeniden tanımlamayı hedefleyen proje kapsamında İstanbullu 13 müzisyen, kentin sesini yansıtan çalışmaları ile www.mixthecity.com/istanbul web adresinde bir araya geldi. Kutiman’ın, İstanbul’un en ikonik noktalarında kaydettiği çalışmalarda deften kemençeye, duduktan tanbura pek çok yerel enstrüman kullanılıyor.İstanbul’un Müziğini Sen Yaratwww.mixthecity.com/istanbul, müzikseverlerin web sitesi üzerinden farklı entstrüman kayıtlarını dinleyebileceği ve değişik aranjmanlar yapılabileceği interaktif bir ortam. Siteyi ziyaret edenler, müzisyenlerin kayıtlarını dilediği gibi birleştirerek kendi müzik seçkilerini tasarlayacak ve herkesle paylaşabilecekler.

Web sitesinde aynı zamanda projenin bir uygulama örneği olarak da izlenebilecek olan, projenin müzik direktörü Kutiman tarafından hazırlanan İstanbul klibi de yer alıyor.

British Council Türkiye Sanat Direktörü Esra Aysun, Mix the City İstanbul’la ilgili olarak yaptığı açıklamada “Çok kimlikli bir dünya kenti olan İstanbul’u müzisyenlerin gözünden anlatan bu dijital platformu hayata geçirmiş olmanın mutluluğu içindeyiz. Mix the City İstanbul ile müzikseverler sanatçıların eşsiz yorumlarını kendi yaratıcılıkları ile şekillendirerek İstanbul kliplerini yapabilecekler.” dedi.

Esra Aysun ayrıca projenin ilk ayağı Mix the City Tel Aviv’in şimdiye kadar 190 ülkeden 500 bin kişiye ulaştığını hatırlatarak, dijital platformların mekandan bağımsız olarak insanları bir duyguda bir araya getirdiğinin altını çizdi ve Mix the City İstanbul’un da uluslararası bir ilgi görmesini beklediklerini belirtti.

İstanbul’un Müziğini Sen Yarat

Şehrin müziği 16 Mart 2016 itibariyle www.mixthecity.com/istanbul adresinde tüm müzikseverlerin erişimine açıldı. British Council, müzik tutkunu kullanıcıları, bu dijital platform üzerinden İstanbul’un müziğini yaratmaya davet ediyor.

Projede Kutiman’a Türkiye’den eşlik eden sanatçıların listesi:

Mete Çiftçi – Santur
Ali Somay - Klavye
Alican Tezer – Davul
Berna Efeoğlu & Ülkü Akgün – Def
Can Aydemir – Bas Gitar
Cenk Erdoğan – Yaylı Tanbur
Cüneyt Sepetçi – Klarnet
Çimen Yalçın – Vokal
Derya Türkan – İstanbul Kemençesi
Görkem Şen – Yaybahar
Ertan Tekin – Duduk
Gencer Savaş – Perküsyon
Murat Ertel – Elektrik Saz