GeriKişisel Bakım Fazlalıklarınızdan kurtulun!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fazlalıklarınızdan kurtulun!

Fazlalıklarınızdan kurtulun!

"İncelmek uğruna sıkı bir diyet ve yoğun bir fitness programının birçoğumuzun hayatına yön verdiği şu günlerde, hala inatla yok edemediğiniz bölgesel fazlalıklardan kurtulmak için vaktiniz var!"

Yapılan tüm diyetlere rağmen hala kurtulamadığınız ve sizi rahatsız eden bölgesel fazlalıklarınız mı var? Günden güne gelişen teknolojilerle medikal estetik dünyasında fark yaratan yepyeni uygulamaların öncüsü Dr. Mustafa Karataş'tan ideal görünüme kavuşmanın yollarını sizler için dinledik.

Hepimizi yine bir incelme telaşı sardı ve bazen sadece diyet yapmak da yetmiyor. Özellikle lokal fazlalıklardan kurtulmak için Dr. Mustafa Karataş, şu sıralar neler öneriyor?

Soruda da belirttiğiniz gibi, aslında birbirini tamamlayan sistemlerle ancak sonuç alınabiliyor, yani zayıflama denildiğinde bunun diyetsiz olmayacağı aslında çok aşikâr. Fakat zayıflamayla incelme arasında ya da bölgesel fazlalıklardan kurtulma ile sıkılaşma arasında hastaların kafasında aynı gibi düşünülen fakat birbirinden çok farklı şekilde çözülmesi gereken sorunlar var. Sonuçta hepsi birbirini tamamlıyor ya da tetikliyor. Tek tek sorunları ele alırsak, bölgesel fazlalıklar için şu an gold standart iZeltiq Coolsculpting' gibi görünüyor. İlk defa noninvaziv yani girişimsel olmayan bir işlem üç ayrı konuda FDA onayı aldı. Uygulanan bölgede yüzde 20 ila 40 arasında yağ hücresi kaybı sağladığı, ikinci onayı çevre hiçbir dokuya zarar vermediği, üçüncü onay ise o bölgede küçülmenin net olarak gözlendiğine dairdi.

Geçen yıldan bu yana Zeltiq uygulamaları nasıl geçti, ne gibi dönüşler aldınız?

Zeltiq uygulamalarında yaklaşık bir yıllık dönemi geride bırakıyorum ve Türkiye'deki ilk kullanıcı olma ve en çok vaka sayısı da bana ait. Aslında doğru hastada doğru gereklilik koyduğunuzda ve hastaya da doğru anlatıldığında, gerçekten iyi bir seçim. Ben ilk uygulamaya uluslararası sitelerde Zeltiq kullanıcıları arasına girdikten sonra, yurtdışına sürekli gidip gelen ya da orada yaşayan Türk hastalarımla başladım.

Bana direkt "Ben göbek altıma Miami'de Zeltiq yaptırdım, çok da memnun kaldım. Başka hangi bölgeye yapabiliriz?" diye kendileri seçerek geldiler ve hâlâ da bu şekilde. Genel olarak deneyimlerim şunu gösterdi ki, diyet olmadan incelmenin alternatifi gibi görünen bu sistemde hastaların bir kısmı diyet kontrolünü unutup yeme düzenini değiştirdiler ve bir kısım hasta kilo alarak geri döndü. Bu, doğal olarak istenmeyen bir durum. Zeltiq her bölge için tek seans uygulanan ve etkilerini birinci ayda göstermeye başlayan ama asıl sonuçlannı 60 ila 90 gün arasında gördüğünüz bir sistem. Dolayısıyla hastalar kontrolümüzün altında olamayabiliyor ve az da olsa bir kısım üçüncü ayın sonunda kilo alarak dönüyor.
Şimdi bu kadar konforlu bir sistemi hastalarıma sunarken artık muhakkak profesyonel olarak fotoğraflanmalarını sağlıyorum. Ayrıca vücut analizine de girip, tüm yağ kas oranlarını gösterip Zeltiq'in tıpkı liposuction gibi işlediğini, incelme ile kilo kaybının aynı şey olmadığını net olarak belirtiyorum. Ama genel anlamda, bölgesel fazlalıkların giderilmesinde haklı bir övünç duymamı sağlayan bir sistem oldu.

Artık hiçbir şeyin tek başına mucizeler yaratmadığını biliyoruz. Siz bu uygulamaların yanı sıra incelmek isteyenlere neler öneriyorsunuz?

Kesinlikle net olarak algılanması gereken bir kavram var ki o da mucizenin hastanın kendisinde olduğu ve sürekli bakımlarına devam etmesi gerektiği. Örneğin 20 kilo fazlanız varsa estetik sektöründen bir beklenti içinde olmak yerine, sıkı bir diyetisyen kontrolüne girmek önceliğiniz olmalı. Daha sonra incelme tedavilerine geçiş yapabilirsiniz. İnce görünmenin bir diğer yolu da daha sıkı bir ciltle sağlanır. Bu konuda da Thermage body' denilen, cilt toparlamada FDA onaylı ve yine tek seansta sonuç veren sistem yardımımıza koşuyor. Thermage tüm dünyada 3 bin doktor tarafından kullanılan ve 1 milyonu aşan hasta uygulaması ile sektörün lideri. Yenilenerek Thermage Cpt' vücut başlığı ile vücut toparlamada yağ doku kaybını sağladıktan sonraki ilk seçenek. Bunun yanında elbette incelme ve portakal kabuğu görünümünde de gelişen mezoterapi ilaçları ve teknikleriyle de hastaların sorunlarına çare üretmeye çalışıyoruz.