ANKARA HABERLERİ

Kazanlı firma depreme karşı

Hasan POLAT/DHA
21.03.2016 - 16:14 |Son Güncelleme :

Avrupa, Amerika ile Japonya’da kullanılan ve depreme karşı binaların ayakta kalmasını sağlayan sistem, Kazan’daki bir firmanın mühendisleri tarafından geliştirilerek Türkiye’de de üretilmeye başlandı.

Hasan POLAT/DHA

AVRUPA'nın bazı ülkelerinde, Amerika'da ve depremlerin yoğun yaşandığı Japonya'da kullanılan ve depreme karşı binaların ayakta kalmasını sağlayan sistem, Türkiye'de de üretilmeye başlandı. Kazan'da Mim Mühendislik çatısı altında kurulan Tis Teknoloji bünyesinde çalışan mühendisler tarafından geliştirilen sistem sayesinde deprem sırasında binanın yıkılmasının önüne geçileceği, binanın depremden sonra da kullanılmasının mümkün olacağı kaydedildi. Deprem yönetmenliğine göre önemli yapılar, başta hastaneler olmak üzere hava limanları, viyadükler ve kritik merkezlerle benzeri yerlerde kullanılması şartı getirilen, ancak bugüne kadar yurt dışından ithal edilen sarkaç tipi deprem yalıtım cihazı, üretici firma tarafından Türkiye'de üretilmesine müsaade edilmemesi sebebiyle yurt dışından yüksek fiyatlara ithal ediliyordu. Mim Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı ve Makine Mühendisi Ahmet Şuyun ve firma bünyesinde çalışan mühendisler, sistemi geliştirip kendi markasını oluşturarak patentini almayı başardı. Geliştirilen sistemle 8 ve üzerindeki şiddette depremlerde binanın yıkılması engellendiği gibi, binanın işlevinin de devam edeceği kaydedildi.

KOLONLARA YERLEŞTİRİLİYOR

Bina kolonlarına yerleştirilen sistem sayesinde deprem sırsında bina terazide dururken, sarkaçlar sayesinde yeraltı hareketleri absorbe edilerek binanın hasar görmesinin engellendiğini belirten Mim Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Şuyun, “Türk mühendisler tarafından geliştirilen TDP adı verilen yalıtıcı madde, depremin tüm enerjisini sönümleyerek binanın adete bir kaygan zemin üzerinde yumuşak şekilde, şekil değiştirmeden hareket etmesini sağlıyor” dedi.

Şuyun, iki yıla yakın Arge çalışmasının ardından tamamladıkları sürtünmeli sarkaç tipi deprem yalıtım projeleriyle Türkiye'nin deprem gerçeğini kabus olmaktan çıkardıklarının, ilk olarak İran, ardından da Avrupa pazarına açılmayı hedeflediklerini kaydetti. Çok yüksek maliyetlere ithal edildiği için özel binalarda kullanılmayan sistemin Türkiye pazarına sunulmasının ardından yaygınlaşması bekleniyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Kazanlı firma depreme karşı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Mart 2016 tarihinde saat 16 14’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kazanlı firma depreme karşı haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

15 Kasım 2019, Cuma
 • İmsak
  05:59
 • Güneş
  07:26
 • Öğle
  12:38
 • İkindi
  15:16
 • Akşam
  17:40
 • Yatsı
  19:02
Sayfa Başı