ANKARA HABERLERİ

İlk 72 saat hayati önem taşır

Hürriyet Haber
30.03.2017 - 16:16Son Güncelleme :

Çankaya Belediyesi Çankaya Evleri’nde eğitim veren İl Afet Acil Durum Müdürlüğü (AFAT) yetkilileri, “Afet durumunda iletişim araçları kesilse, çocuğunuzla nasıl buluşabileceğinizi biliyor musunuz” sorusuna yanıt aradı.

Hürriyet Haber

Çankaya Evleri’nde gerçekleştirilen ‘Birey ve Aileler için Afet Bilinci Eğitimi’ kapsamında konuşma yapan AFAT eğitmeni Sibel Dilli, Türkiye’nin bir afet ülkesi olduğuna dikket çekerek, “Afetlerle birlikte yaşamayı ve birey olarak neler yapabileceğimizi öğrenmek zorundayız” dedi. Ankara’nın Kuzey Anadolu Fay Hattı’nda bulunmasının yanı sıra sel ve heyelanın da yaşanabildiği bir şehir olduğunu belirten Dilli, yangın ve teknolojik kazalara karşı da tedbirli olunması gerektiğini belirtti.

BULUŞMA NOKTASI EN YAKIN YEŞİL ALAN

Katılımcılara, “Herhangi bir afet durumunda, çocuklarınızla nasıl buluşabileceğinizi biliyor musunuz?” sorusunu yönelten Dilli, şunları kaydetti:

“Afet durumunda ilk 72 saat hayati önem taşır. Yardım gelene kadar neler yapılması gerektiğini bilmek lazım. Örneğin herhangi bir sorun yaşanmadan önce, yürüme mesafesindeki yeşil alanlar belirlenmeli ve tüm iletişim araçlarının kesildiği bir afet anında aile bireylerinin orada buluşacağı konusunda hemfikir olunmalı. Akaryakıt, boya gibi yanıcı ya da patlayıcı maddelerin bulunduğu işyerleri ve atölyelerden uzak durulmalı. Dar ya da eğimli yollar, çıkmaz sokaklar acil durumlarda kullanılmamalıdır.”

Ev alırken de yapılması gerekenler olduğunu vurgulayan Dilli, evin zemin etüdü denetimi, iskan ruhsatı gibi belgelerinin mutlaka görülmesi gerektiğini belirtti. Dilli, evin içinde duvar yıkımına gidilmesinin çeşitli riskler doğurabileceğini de ifade etti.

“Afet Bilinci Eğitimi” dileyen herkesin katılımına açık olarak, tüm Çankaya Evleri’nde veriliyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden İlk 72 saat hayati önem taşır hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Mart 2017 tarihinde saat 16 16’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İlk 72 saat hayati önem taşır haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı